April 28, 2022

26 Nisan 2022 itibariyle Polygon (MATIC), ağının yerleşik dApp sayısı 19.000 ‘e ulaştı. Kasım ayında bu sayı sadece 3.000 idi ve yavaş yavaş artmaya başladı.

Şu anda, Ocak ayında sadece 6.000’den büyük bir sıçrama ve Ekim ayında sadece birkaç bin olan Polygon PoS üzerine inşa edilen resmi olarak 8.000’den fazla aylık aktif ekip var.

Bu rakamlar çok büyük ve Poligonun gerçek gücünü ve potansiyelini göstermeye başlıyor. Çünkü Polygon genellikle sıkı bir şekilde ilişkili ve bir dereceye kadar Ethereum’a bağlı olsa da, şimdi durum böyle değil çünkü Polygon gün geçtikçe daha bağımsız hale geliyor gibi görünüyor.

Alchemy, ekiplerin %65’inin Ethereum’da konuşlandırılmış %35’ine kıyasla yalnızca Polygon üzerinde çalıştığını gösteren verileri çıkardı. Bu sayılar, hem test ağında hem de ana ağda çalışan dApp’leri içerir.

Bu tek başına Polygon üzerinde çalıştırmanın ve oluşturmanın ne kadar kolay olduğunu gösterir.

Polygon nedir?

Polygon, MATIC sembolüne sahip bir kripto para birimi ve ayrıca blok zincir ağlarının bağlanmasını ve ölçeklenmesini sağlayan bir teknoloji platformu. Polygon—”Ethereum’un blok zincirlerinin interneti”— 2017’de Matic Network adı altında piyasaya sürüldü. “Kaynak

Polygon platformu, Ethereum blok zincirini kullanarak çalışır ve Ethereum tabanlı projeleri birbirine bağlar. Polygon platformunu kullanmak, bir blok zinciri projesinin esnekliğini, ölçeklenebilirliğini ve egemenliğini artırırken, Ethereum blok zincirinin güvenliğini, birlikte çalışabilirliğini ve yapısal faydalarını sağlamaya devam edebilir.

MATIC, bir ERC-20 token’dir, yani diğer Ethereum tabanlı kripto para birimleriyle uyumludur. MATIC, Poligon ağını yönetmek ve güvence altına almak ve ağ işlem ücretlerini ödemek için kullanılır.

Avantajları ve dezavantajları

Polygon’un başlıca güçlü ve zayıf yönlerini merak ediyor olabilirsiniz.

  • İşlemleri hızlı bir şekilde işleme yeteneği: İşlem onay sürecini tek bir blokta tamamlayan bir konsensüs mekanizması kullanarak, Polygon hızlı işlem işleme hızlarını koruyabilir. Polygon’un ortalama blok işleme süresi 2,1 saniyedir.
  • İşlem ücretleri sürekli olarak düşüktür: Polygon, yaklaşık 0,01 ABD doları civarında tipik bir işlem ücreti ile platformu kullanmak için ücretlerini düşük tutar. 11

Polygon’un zayıf yönleri arasında:

  • Otonom bir blok zinciri değil: Polygon, Ethereum platformunun üzerinde çalışan bir Katman 2 çözümüdür. Ethereum platformu ciddi kesintiler yaşarsa veya varlığı sona ererse, Polygon muhtemelen değerini kaybeder.
  • MATIC için sınırlı kullanım durumları: MATIC token, Polygon platformunu yönetmek ve güvence altına almak ve işlem ücretlerini ödemek için tasarlanmıştır. Bazı kripto para birimlerinin aksine, MATIC genellikle günlük alışverişlerde kullanılmaz.

İçerikler TwitterTelegramFacebook ve Mazz10.com‘da yayınlanmaktadır.