Elon Musk Dava Edildi
May 28, 2022

Twitter hissedarları, 44 milyar dolarlık anlaşmanın ardından yaptığı yorumlarla şirketin hisselerinin fiyatını aşağı yönlü manipüle ettiği için Elon Musk’a dava açtı. Elon Musk, Twitter (TWTR) fiyatını aşağı çekmek için kasten olumsuz yorum yapmakla suçlanıyor.

Dava Çarşamba günü Kuzey Kaliforniya federal bölge mahkemesinde açıldı ve Musk’ın daha iyi bir anlaşma sağlamak için şirketin hisselerini kasten düşürdüğünü savundu.

Twitter hissedarlarına göre, satın alma duyurulduğundan bu yana Twitter 8 milyar dolar değer kaybederken milyarderin hileleri işe yaradı. Musk’ın 44 milyar dolarlık anlaşmayı kabul etmeden önce Twitter’ın karşılaştığı bot sorununun ve diğer sorunların farkında olduğunu da eklediler.

Musk, geçen hafta, şirketin %5’ten daha azına koyduğu Twitter’daki gerçek bot sayısının belirlenmesine kadar satın alma anlaşmasını askıya almıştı.

Elon Musk Dava Edildi

Elon Musk nelerle suçlanıyor

Hissedarlar davanın nedenini anlatırken şunları söyledi: “25 Nisan 2022’de Twitter Inc., Elon Musk’a hisse başına 54.20 dolar veya yaklaşık 44 milyar dolar (“Satın Alma” veya “Önerilen”) satmayı kabul ettiğini açıkladı. Musk, 23-24 Nisan 2022 hafta sonu boyunca herhangi bir durum tespiti yapmadan Twitter Satın Alma için pazarlık yaptı.

“Satın Alma, yalnızca bu yaz planlanacak bir toplantıda Twitter hissedarlarının onayına, düzenleyici onayına ve Satın Alma’nın 24 Ekim 2022’ye kadar tamamlanmasına bağlıdır. Twitter’ı 44 milyar dolara satın almayı kabul etmeden önce, dünyanın en zenginlerinden biri olan Musk, birleşme anlaşmasının bir koşulu olarak ayrıntılı durum tespiti yapmaktan özellikle feragat etmeyi kabul etti.

O zamanlar Musk, Twitter’ın belirli miktarda ” sahte hesap”a ve “botlar” tarafından kontrol edilen hesaplara sahip olduğunun farkındaydı ve aslında sahte hesaplara dayalı olarak milyonlarca dolarlık bir davayı karara bağlamıştı. Musk, Twitter’ı botlar hakkında tam bilgiyle edinme teklifini yapmadan önce, geçmişte birkaç kez Twitter’da bu konu hakkında tweet atmıştı.

“Musk ve ekibi, Twitter’ın kullanıcı sayılarını ve büyüme oranını abarttığını iddia eden bir menkul kıymet dolandırıcılığı toplu davasında Eylül 2021’de Twitter’ın girdiği 809,5 milyon dolarlık bir anlaşmanın da farkındaydı. Bu davadaki tüm belgeler, diğer şeylerin yanı sıra Mahkemenin Twitter’ın özet karar talebini reddeden emrini içeren bir web sitesi de dahil olmak üzere Musk’ın kullanımına açıktı.

Tesla’nın hissesi, Musk’ın Twitter’ı satın almayı kabul ettiği zamana göre çok daha az değere sahip olduğu için, Musk bir marj tamamlama veya daha fazla nakit koyma zorunluluğu riski altında. Musk, Twitter hisselerinin fiyatını aşağı çeken yasa dışı davranışlarda bulunarak kendisine yönelik bu kişisel riskleri azaltmak için hızla harekete geçti” diye eklediler.

Hissedarlar ayrıca, “Elon Musk, anlaşma hakkında şüphe yaratmak ve Twitter’ın hisselerini önemli ölçüde aşağı çekmek için açıklamalar yapmaya, tweetler göndermeye ve davranışta bulunmaya devam etti. Satın alma fiyatını %25’e varan oranda yeniden müzakere edin; bu, başarılması halinde Satın Alma bedelinde 11 milyar dolarlık bir azalmaya yol açacaktır.

“Burada ayrıntılı olarak açıklandığı üzere, Musk’ın davranışı, Kaliforniya Şirketler Yasasını ihlal ederek ve anlaşmada kabul ettiği sözleşme hükümlerine aykırı olarak yasa dışıydı ve olmaya devam ediyor. Musk’ın piyasa manipülasyonu işe yaradı – Satın Alma duyurulduğundan beri Twitter 8 milyar dolar değer kaybetti.

Bilmeniz gerekenler

  • Şirketi satın almak için yaptığı 44 milyar dolarlık anlaşmayı askıya alan milyarder, Twitter’da şirketin iddia ettiğinden daha fazla spam veya bot hesabı olduğuna inanıyor.
  • Twitter’daki 93 milyondan fazla takipçisi aracılığıyla iddiayı test eden Elon Musk, “Twitter, günlük aktif kullanıcıların >%95’inin gerçek, benzersiz insanlar olduğunu iddia ediyor. Bu deneyimi yaşayan var mı?”
  • Daha sonra insanların oy kullanması için iki seçenek sundu: Biri, gerçek insanlar için gülme emojisi ve ikinci seçenek bir bot simgesi.
  • Anketten 13 saat sonra, 1,3 milyondan fazla Twitter kullanıcısı, bu raporun doldurulduğu tarih itibarıyla yüzde 52,5 oranında insanlar lehine ve yüzde 47,5 oranında botlar lehine oy kullandı. Anket 24 saat sürecek.