Elon Musk ve Dünyayı 'Şok Eden' Sözleri
January 5, 2022

Elon Musk size ters gelebilir, ancak günümüzün en etkili girişimcilerinden biri olduğu inkar etmeyin. Fikriniz bu yöndeyse, 50 yaşındaki milyarderin Time Dergisi tarafından “yılın kişisi” seçildiğini hatırlamak gerekiyor. Bununla birlikte Musk, kripto para camiasında ve elektrikli araç sektöründe olduğu kadar, Mars’a gitme konusundaki “kaçık” fikirleriyle de tanınıyor. Ancak bazen tuhaf argümanları da olmuyor denemez. Bu yazıda Tesla, SpaceX, Neuralink ve The Boring Company kurucusu Elon Musk’ın 2021’de neler söylediğini listeleyelim.

Elon Musk: Medeniyet Çökecek

En son yorumlarından biri bu ayın başlarında bir Wall Street Journal etkinliğinde yapıldı. Musk , “uygarlığın önündeki en büyük risklerden birinin” insanların daha fazla bebek sahibi olmaması olduğunu belirterek, “Bunu yeterince vurgulayamam, yeterince insan yok” dedi. İlginç bir şekilde yorumları, Lancet Dergisindeki bilimsel bir araştırmanın, dünya nüfusunun yüzyıllar sonra ilk kez birkaç on yıl sonra azalma yolunda olduğunu iddia etmesinden günler sonra geldi. Şu anda, Dünya’da 2064’te zirveye ulaşacağı söylenen kabaca 7,8 milyar insan var. Bu arada Musk’ın yedi çocuğu var.

“İnsanlar Düşündüklerinden Daha Kısa Sürede Dünyayı Boşaltmak Zorunda Kalacaklar”

Bu ayın başlarında, Musk’ın eski bir videosu internette yayıldı ve insanların güneş genişleyip buharlaşacağından yaklaşık yarım milyar yıl sonra “çok gezegenli bir toplum kurmaları” gerekeceği konusunda uyardı. Twitter’daki eski video dikkatini çekti ve “Muhtemelen medeniyet için çok sıcak olmadan çok daha erken” diyerek çok gezegenli toplumun düşündüğümüz kadar uzak olmadığını ima etti.

Merkezi Kaliforniya’dan Teksas’a Taşıyacak

Bir noktada teknoloji başkenti olan Kaliforniya’ya taşınmak her teknoloji şirketinin hayalidir. Ancak devletin konut vergilerinden bıkmış, Amerika Birleşik Devletleri’nin Güney Orta bölgesinde Teksas’a taşınma planlarını açıkladı. Musk, Tesla’nın oradaki yeni otomobil üretim tesisine odaklanmak için geçen yılın sonunda evini California’dan Teksas’a taşımıştı.

Tesla Hisse Senedinin %10’unu Satmayı Öneriyorum

Her gün girişimcilerin Twitter’da takipçilerine açıkça fikir sorduğunu görmüyoruz. Kasım ayının başlarında Musk, Washington’da kendisi gibi milyarderlerin vergilerini artırması yönündeki baskının ortasında Tesla hisselerinin yüzde 10’unu satıp satmayacağını Twitter’da sormuştu. Beklendiği gibi, Twitter kullanıcıları evet oyu verdi ve son zamanlarda neredeyse hedefe dokunduğunu iddia etti.

Dogecoin Sevgisi Elon Musk

Elon Musk, bu yıl köpek temalı kripto para birimi Dogecoin’e açıldı. Kripto paranın popülaritesinin, onu destekleyen teknolojiye değil, büyük ölçüde ona yatırıldığını söyleyebilirsiniz.

Günün gelişmelerini ‘Twitter’, ‘Telegram‘ ve ‘Facebook’ adreslerimizden takip edebilirsiniz.