Tesla, Oyun Oynama Özelliğini Devre Dışı Bırakıyor
December 26, 2021

Bir BBC haberine göre Tesla, Passenger Play özelliğinde değişiklik yapmayı kabul etti. Sürücüler, araba hareket halindeyken dokunmatik ekranından oyun oynayabiliyorlardı, artık devre dışı bırakıldı! İşte nedenleri…

Tesla, Passenger Play özelliğinde değişikliğe gidiyor!

Tesla, araba hareket halindeyken oyunların dokunmatik ekranında oynanmasına izin veren Passenger Play özelliğinde değişiklik yapmayı kabul etti. ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) soruşturmayı takip ediyor. Ajans, Tesla tarafından bir yazılım güncellemesinin sürüş sırasında özelliği devre dışı bırakacağı konusunda bilgilendirildiğini söyledi. Elon Musk’ın otomobil firması, özelliğin tehlikeli olduğu yönünde eleştirilerle karşılaşmıştı. New York Times, Tesla’nın doğrudan NHTSA ile temasa geçtiğini bildirdi. Ajans gazeteye verdiği demeçte şunları kaydetti:

Yolcu Oyunu (Passenger Play) artık araç hareket halindeyken kilitlenecek ve kullanılamayacak.

  • Ancak, Tesla konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmadı.

Bu özellik sürücülerin dikkatini dağıtıyor!

Bu hafta başlarında açılan soruşturmasını açıklayan NHTSA, Passenger Play’in “sürücünün dikkatini dağıtabileceğini ve kaza riskini artırabileceğini” söylüyor. Arabanın dokunmatik ekranında oyun oynama özelliği sürücülere yönelik olmamasına ve oynayan kişiden yolcu olduğunu doğrulaması istenmesine rağmen, bir sürücünün bunu kullanmasını engelleyecek hiçbir şey yoktu. Başlangıçta özellik yalnızca araç dururken kullanılabiliyordu, ancak bu, Aralık 2020’de araç hareket halindeyken oynanışa izin verecek şekilde değiştirildi. Değişiklik, NHTSA’ya “pervasızca ihmalkar” olarak nitelendirerek şikayette bulunan bir Tesla sahibi Vince Patton tarafından fark edildi. NHTSA, soruşturmayı açtığında, özelliğin “sürücünün dikkatini dağıtabileceğini ve kaza riskini artırabileceğini” kaydetti.


Yönergeleri, sürücü tarafından “sürüş sırasında doğal olarak dikkat dağıtıcı ikincil görevleri gerçekleştirmek için” kullanılamayacak şekilde araç içi cihazların devre dışı bırakılması gerektiğini belirtir. Bu ay, 2019’da 3.142 yol ölümünün dikkati dağılmış sürücülere atfedildiğini bildirdi. Ağustos ayında ajans, özelliği kullanan bir düzine arabanın park halindeki acil durum araçlarına çarpmasının ardından Tesla’nın Otopilot sistemi hakkında bir soruşturma başlattı.

Günün gelişmelerini ‘Twitter’, ‘Telegram‘ ve ‘Facebook’ adreslerimizden takip edebilirsiniz.