Google
October 13, 2021

Google, Mart 2021’de cihazda depolanacak dijital araba anahtarlarının ve sürücü belgelerinin popülerliğini ve benimsenmesini artırmak için Android SE Alliance’ı kurdu.

Mayıs ayının ilerleyen saatlerinde Google, nihayet Apple’a katıldığını ve telefonunuzla desteklenen bir arabanın kilidini açmaya yardımcı olmak için Android 12’de Dijital Araba Anahtarı desteği eklemeye başlayacağını resmen duyurdu.

XDA Geliştiricileri, en son Google Play Hizmetleri güncellemesinde (v21.39.15) Dijital Araba Anahtarı işleviyle ilgili birkaç yeni referans olduğunu bildiriyor.

Bu yeni güncellemenin kullanıma sunulmasıyla ilgili resmi bir açıklama yok ancak Android 12 kararlı sürümü Pixel cihazlarda kullanıma sunulduğunda sunulacağı varsayılabilir.

Gelecekteki bir Google Play Hizmetleri güncellemesiyle uyumlu cihazlarda kullanıma sunulduğunda, kullanıcılar özelliği kurmalarına yardımcı olacak bir güncelleme bildirimi görecektir. Bildirime dokunulduğunda bir açılır pencere açılır: “Bu, telefonunuza dijital araba anahtarı hizmetini yükleyecektir. Anahtarınızı ayarlamaya devam etmek için birkaç dakika içinde bir bildirim alacaksınız.”

XDA-Developers, Dijital Araba Anahtarları özelliğinin bir aracın kilidini açmak için NFC kullanacağını vurguladı.

Özellik, başlangıçta yalnızca seçili mobil cihazları ve belirli bölgelerde destekleyebilir. Bununla birlikte, bu, genişledikçe önümüzdeki aylarda diğer bölgelere de yayılabilir.

Tüm dijital araba anahtarları Google Pay’de güvenli bir şekilde saklanabilir. Bu özellik, bir arabanın kilidini güvenli bir şekilde açmak için hem NFC hem de UWB kullanacak.

Yaklaşan özelliğin hem Pixel cihazları hem de belirli Samsung Galaxy cihazları için mevcut olması bekleniyor.

‘Twitter’ ve ‘Facebook’ Adreslerimiz.