Meta, Yeni Prototip VR Gözlüklerini Tanıttı
August 3, 2023

Meta, bugün VR’nin karşı karşıya olduğu bazı kalıcı teknik zorlukları çözme mücadelesinde daha fazla ilerleme gösteren iki yeni VR gözlük prototipini tanıttı. SIGGRAPH 2023’te sunum yapan Meta, değişken odaklı optikle birleştirilmiş retina çözünürlüğüne sahip bir VR gözlüğü ve gelişmiş ışık alanı geçiş özelliklerine sahip başka bir VR gözlüğü tanıtıyor.

Butterscotch Değişken Odaklı Prototip Meta Optik Bilimcisi Yang Zhao, bir geliştirici blog gönderisinde ortaya çıkan Meta’nın, “insan gözünün yetenekleriyle yakından eşleşebilecek görsel netlik” sağlayan bir VR görüntüleme sistemini gösteren değişken odaklı bir araştırma prototipi sergilediğini söylüyor. Araştırmacılar, ‘Butterscotch Değişken Odaklı’ olarak adlandırılan prototipin, 20/20 görme keskinliği için yeterli olan, derece başına 56 piksele (PPD) kadar retina çözünürlüğü sağladığını söylüyor.

Ekranları da değişken odaklı olduğundan, 0 ila 4 diyoptriyi (yani sonsuzdan 25 cm’ye kadar) destekleyebilir ve araştırmacıların “en az 10 diyoptri/s pik hız ve 100 diyoptri/s^2 ivme ile göz uyumunun dinamikleri” dediği şeye uygundur. Aşağıdaki titreşimli motorlar, insan gözüyle eşleşmesi için ekranların odak uzaklığını kontrol ediyor.

Değişken odaklı gözlükler, en gelişmiş tüketici VR gözlükleri de dahil olmak üzere standart VR gözlüklerinde meydana gelen uyum-uyum çatışmasına (VAC) bir çözüm sunar. Değişken odaklı kulaklıklar, sadece sapma refleksi (gözler nesneler üzerinde birleşerek stereo görüntü oluşturduğunda) için değil, aynı zamanda akomodasyon refleksini de (göz merceği ışığı farklı derinliklerde odaklamak için şekil değiştirdiğinde) içerir. Uyum desteği olmadan, VR gözlükleri göz yorgunluğuna neden olabilir, yakın görüntülere odaklanmayı zorlaştırabilir ve hatta görsel olarak kapsayıcı etkiyi sınırlayabilir.

Butterscotch’un değişken odaklı gözlük prototipinin nasıl çalıştığını görmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Piyasada kolayca bulunabilen LCD panelleri kullanan Butterscotch, görüş alanını (FOV) Quest 2’nin ~89 derece FOV değerinden daha küçük olan 50 dereceye düşürerek 20/20 retinal ekranını yönetiyor.

Butterscotch’un değişken odaklı yetenekleri, şirketin önceki Half Dome prototiplerine benzese de şirket, Butterscotch’un “yalnızca sanal gerçeklikte retinal çözünürlük deneyimini sergilemeye odaklandığını, ancak nihai olarak tüketici için uygun olan donanım teknolojileriyle değil” dediğini söylüyor.

Görüntü Sistemleri Araştırma Direktörü Douglas Lanman, “Buna karşılık, Half Dome 1’den 3’e kadar olan çalışmalarımız, daha düşük çözünürlüklü optikler ve günümüzün tüketici gözlüklerine daha çok benzeyen ekranlarla da olsa, değişken odakları tamamen pratik bir şekilde minyatürleştirmeye odaklandı” diye açıklıyor.

Half Dome prototipleri üzerindeki çalışmalarımız devam ediyor, ancak neden değişken odaklı olmaya ve VR gözlüklerinde daha iyi görme keskinliği ve konfor sunmaya bu kadar bağlı kaldığımızı göstermek için Butterscotch Değişken Odaklı’yı sergilemek için ara veriyoruz. Topluluğumuzun kendileri için değişken odaklı deneyimi yaşamasını ve bu teknolojiyi ileriye taşımaya katılmasını istiyoruz.

Flamera Lightfield Geçiş Prototipi

XR’yi daha sürükleyici hale getirmenin bir diğer önemli yönü de, şüphesiz kulaklıkta Quest Pro’da veya yakında çıkacak olan Apple Vision Pro’da görebileceğiniz gibi geçiş yetenekleridir. Meta’nın Flamera araştırma prototipinin kesinlikle kusursuz tasarımı, daha gerçekçi bir geçiş yaratmak için ışık alanlarını kullanmak için daha iyi bir yol arıyor.

Standart gözlüklerde, kameralar genellikle gözlerinizin oturduğu yerden birkaç inç uzağa yerleştirilir ve gözlüğü takmadığınızda göreceğinizden farklı bir görüntü yakalar. Günümüzün standart gözlüklerinde, yazılım bu farklı alan derinliklerini doğru bir şekilde çözmeye ve işlemeye çalışırken, çok fazla bozulma ve yerleşim düzeltmesi yapılır, ancak muhtemelen bir ton görsel yapaylık fark edeceksiniz.

Meta Araştırma Bilimcisi Grace Kuo, “Bu zorluğun üstesinden gelmek için, çıplak gözlerinizle görebileceğiniz aynı ışık ışınlarını doğrudan yakalayabilen optik mimariler üzerinde beyin fırtınası yaptık” diyor. “Mevcut bir tasarımı değiştirmek yerine, kulaklık tasarımımıza sıfırdan başlayarak oldukça benzersiz görünen ancak daha iyi geçiş görüntü kalitesi ve daha düşük gecikme süresi sağlayabilen bir kamera elde ettik.”

Flamera’nın ustaca yakalama yöntemlerinin nasıl çalıştığını görmek için aşağıdaki hızlı açıklamalı videoya göz atın:

Şimdi, engelsiz bir görüş ile Flamera’nın ışık alanı yakalaması arasındaki bir karşılaştırma, bazı oldukça ilgi çekici sonuçları gösteriyor:

SORUMLULUK REDDİ: Mazz10.com içeriklerinin hiçbiri finansal tavsiye niteliğinde değildir: Oyna-Kazan (P2E) Haberleri, P2E oyun haberleri, güncelleme portalı, tartışma merkezi ve içerik/görüş/inceleme merkezi olmayı amaçlamaktadır. Lütfen herhangi bir NFT/Metaverse/P2E oyununa yatırım yapmadan önce kendi araştırmanızı yapın. Daha da iyisi, olası yatırımlarınız hakkında bilinçli bir duruş oluşturmak için meslekten birine danışın. Daha fazla bilgi, haber ve eğitim için Mazz.com‘u takip edebilirsiniz.