Axie Infinity oyun rehberi: AXS ve SLP nasıl kazanılıyor? Kazanç yeterli mi?
February 23, 2022

Axie Infinity, oyuncuların evcil hayvan olarak toplayabileceği, Axies adlı büyüleyici yaratıklarla dolu bir oyun evrenidir. Oyuncular, pokemon benzeri bir canlı türü olan Axies için savaşmayı, üremeyi, toplamayı, yükseltmeyi ve krallıklar inşa etmeyi amaçlar. 

Pazarlarında 3,6 milyar doların üzerinde alışverişle Axie Infinity, Play To Earn (oyna-kazan, P2E) ekosisteminde en çok oynanan üçüncü oyun.

Bu Axie Infinity oyun kılavuzunda, Axie Infinity’ye başlamak için bilmeniz gerekenleri öğreniyoruz.

Tür : Canavar Savaşları
Oynaması ücretsiz : Hayır
Platform : PC / Mac / Mobil Blockchain : Ronin / Ethereum
Token (ler) : AXS, SLP
Bağlantılar: Web Sitesi – Teknik İnceleme – Discord – Twitter

Axie Infinity oynanış özeti

Axies, World of Lunacia’yı keşfetmek ve katılımcılarıyla etkileşim kurmak için kullanabileceğiniz küçük yaratıklar. Şu anda, ana oyun, kart tabanlı bir arena mekaniğine sahip.

Axie Infinity oyun rehberi: AXS ve SLP nasıl kazanılıyor? Kazanç yeterli mi?

Her Axie farklı özelliklerle gelir

 • A sınıfı (canavar, su, bitki, böcek, kuş, sürüngen, makine, şafak, alacakaranlık)
 • Savaş İstatistikleri (sağlık, hız, beceri, moral)
 • Altı Vücut parçası
 • dört yetenek
 • Bir nadirlik özelliği (ör. mistik, japon)
 • Bir saflık seviyesi (0’dan 6’ya ve %0’dan %100’e)
 • Cins Sayısı (0’dan 7’ye kadar)

Her savaş 3’e 3’tür ve oyunu oynamak için ihtiyacınız olan minimum miktar bir takımdır. Üç Axie, her biri 4 olmak üzere toplam 12 yeteneğe eşittir.

Dövüşler PvE’de (macera modu) veya PvP’de (arena modu) olabilir. PvE, çok aşamalı bir doğrusal savaş sistemidir, PvP ise sıra tabanlı bir arenadır.

Macera modunda, bir dizi canavarla savaşır ve ara sıra boss’larla karşılaşırsınız, PvP’de ise rakiplerinizi yenmek ve oyun içi SLP token kazanmak için mümkün olan en iyi Axie canavarlarını satın almaya çalışırsınız.

Her iki mod da size fayda sağlayıp çabalarınız için sizi ödüllendirse de, PvP kesinlikle şu anda en önemli oyun modudur ve odak noktanız olmalıdır.

Axie’nin oynanışı basittir ve Pokémon mekaniğine benzer, ancak çoklu sınıflar kafa karıştırıcı olabilir ve ekibinizi oluşturmak önemli bir rol oynar. 

Axie Infinity kakkında

Axie Infinity, 2021’de blockchain üzerinde geliştirilen en önemli oyun oldu. Zirvede, piyasaya her gün milyonlarca satış yapıyordu ve Axies’in her biri binlerce dolara satıyordu. 

Oyun, Axies adlı sevimli yaratıkları yetiştirmeye ve toplamaya ve onları World of Lunacia’yı keşfetmek için kullanmaya odaklanır. 

Gelecekte, Axies araziye sahip olmak ve arazi oluşturmak için kullanılacak, yükseltmeler için yakılacak ve oyun içi öğelerle değiştirilecek. Oyunun amacı bir kart savaşçısı olmak değil, Axies’in Lunacia’ya hükmedebileceği bir metaverse yaratmak. 

Axie Infinity’nin arkasındaki ekip olan Sky Mavis, kendilerini yoksulluktan kurtarmak için Axie Infinity’yi tam anlamıyla kullanan üçüncü dünya ülkelerine odaklanarak dünya çapında milyonlarca oyuncudan oluşan bir topluluk oluşturmayı başardı. 

Ekip, Ubisoft ve Samsung gibi büyük ve saygın şirketlerden destek ve sponsorluklar aldı ve Ethereum blockchain’deki çılgın gas ücretlerinden kaçınmak için Ronin adında bir yan zincir geliştirmeyi başardı.

Ronin, zincirdeki kullanıcıların oyun içi varlıkları hiçbir ücret ödemeden, günde çok büyük miktarda işleme kadar değiş tokuş etmelerini ve satmalarını sağlayarak değerin pazarda dolaşımını kolaylaştırdı.

Axie Infinity örnek oldu ve geçen yıl çok büyüdü, oyun içi öğeler elde etmek için Axies yakmanın yeni yollarını duyurdu ve toplulukla birlikte burslar oluşturarak daha fazla insanın oynamasını sağladı.

Axie Infinity oyun rehberi: AXS ve SLP nasıl kazanılıyor? Kazanç yeterli mi?

Axie Infinity oyna-kazan (P2E) oyun mekaniği

Axie Infinity’deki oyuncular, günlük ödülleri toplayarak, PvE’de maceraya atılarak veya Arena’da oyunlar kazanarak kazanabilirler. Oyuncuların oyun içinde kazanabileceği tek token SLP (Small Love Potion) olarak adlandırılır ve bir yönetişim için kullanılamaz. En iyi PvP oyuncuları, ilk 50’de yer alarak AXS kazanabilir.

Yönetim token’i AXS, en popüler borsalarda satın alınabilir ve takas edilebilir ve Binance’de stake edilebilir. Axie Infinity yakında bir şirket içi stake mekanizmasına sahip olacak.

Gelecekte oyuncular kendi topraklarında etkinlikler düzenleyerek, Axies’leri ile Lunacia’da farklı oyunlar oynayarak ve genellikle bu yaratıcı ortamda eğlenceli vakit geçirerek SLP kazanabilecekler.

Gerçek dünya parası açısından, tüm oyun içi varlıklar NFT’dir ve dünyadaki en iyi ve en eksiksiz NFT platformlarından biri olan OpenSea‘de takas edilebilir. 3,6 milyardan fazla işlemle, platformda oldukça iyi bir iş çıkardıklarını söyleyebiliriz.

Marketplace verilerine API’ler tarafından erişilebilir ve Axie Zone gibi birden çok araca ve harici kaynağa yol açabilir.

İlk Yatırım

Axie Infinity’ye ilk yatırım, hedeflerinize bağlı olarak değişir. Bir yıl önce, başlamak size 1500 dolara mal olabilirdi, ancak şimdi 200 dolar civarında dengeli bir giriş noktasıyla çok daha ucuz.

İlk başta, günlük göreviniz için minimum gereksinim olduğundan, PvE yoluyla savaşabilecek ve Arena’da günde 5 oyun kazanabilecek bir takım oluşturmaya odaklanmalısınız:

 • 10 macera oyunu
 • Günlük giriş
 • Arenada 5 galibiyet


İyi bir takım oluşturmak için bir tanka, bir orta koridora ve bir arka koridora ihtiyacınız olacak. Satın almak için doğru Axies’leri seçmek için en iyi kaynak, Axie Zone kartının listesidir.

Kart listesinde, sınıfa göre en önemli kartları göreceksiniz. Ardından, Marketplace’e gidin ve oradaki kartlarla Axies’i arayın. Kriterlere uyan tüm Axies canavarlarını göreceksiniz.

Başlamanın bir başka iyi yolu da skor tablosuna bakmak ve en iyi 10-15 oyuncuya tıklamaktır. Axie Zone size en çok kullandıkları takımı gösterecek. Oyuncuların Axies dizilimine tıklayın ve Marketplace’te benzer kombinasyonları arayın.

İyi bir Axie şu anda 40 ila 100 dolara mal olabilir. Karada oynama gerçek olmadan önce başlamanızı öneririz, çünkü bu muhtemelen Axies’in fiyatlarını fırlayacaktır.

Anlamayı kolaylaştırmak için fiyatları dolar cinsinden ifade ettiğimizi unutmayın, ancak tüm işlemler wETH’de gerçekleşir. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi “Nasıl başlamalı” bölümünde bulabilirsiniz.

Axie Inifinity ödül sistemi

Axie Infinity’de SLP kazanmanın üç yolu vardır: 

 • Günlük görevi tamamlayın (günde +25 SLP);
 • Macerada görevleri tamamlayın (günde +0-50 SLP). SLP kazanmak için enerji tüketmez, EXP kazanmak için enerji tüketir;
 • Arena’da maç kazanın (kazanma başına +0-21 SLP). SLP kazanmak için enerji tüketir.

Ne kadar enerjiye sahip olduğunuz, hesabınızda ne kadar Axie biriktirdiğinize bağlıdır.

 • 3-9 Axie, her 6 saatte bir 5 yenileme ile size 20 enerji verir; 
 • 10-19 Axie, her 3 saatte bir 5 yenileme ile size 40 enerji verir; 
 • 20 Axie’den her 2 saatte bir 5 yenileme ile 60 enerji alırsınız.

Günlük ve aktivite başına ödülleriniz, seviyenize ve deneyiminize göre değişir. 

PvE’de karşılaştığınız seviyeye bağlı olarak farklı sayıda SLP kazanacaksınız: 

lvl. 1-4Galibiyet başına 1 SLP
lvl. 5-9Galibiyet başına 2 SLP
lvl. 10-14Galibiyet başına 4 SLP
lvl. 15-16Galibiyet başına 6 SLP
lvl. 17-20galibiyet başına 5-10 SLP
lvl. 21-36Galibiyet başına 10-20 SLP

Ayrıca, Macera Modunda bir defaya mahsus özel savaş seviyelerinde bonus kazanacaksınız: 

Harabe 21200 SLP
Harabe 36300 SLP

PvP’de, Liderlik Tablosundaki sıralamanıza göre SLP’ler kazanacaksınız. Sıralamanızın MMR adında bir değeri var. MMR’nize bağlı olarak, bunlar her galibiyet için ödülleriniz olacaktır.

MMRSLP
0-800Galibiyet başına 0 SLP
800-999Galibiyet başına 1 SLP
1000-1099Galibiyet başına 3 SLP
1100-1299Galibiyet başına 6 SLP
1300-1499Galibiyet başına 9 SLP
1500-1799Galibiyet başına 12 SLP
1800-1999Galibiyet başına 15 SLP
2000-2199Galibiyet başına 18 SLP
2200+Galibiyet başına 21 SLP

Arena’da kazanan bir takım olmadan kazanabileceğiniz SLP’lerin bir sınırı vardır, özellikle Günlük Görevden 25 + PvE modundan 50, günde toplam 75 SLP. 

Ancak, 75 SLP sizi çok uzağa götürmez. Axie Infinity oynayarak ciddi para kazanmak istiyorsanız Arena’da ustalaşmanız gerekiyor.
2000 MMR’ye ulaştığınızı hayal edin, çok iyi ama yine de ilk 10 oyuncu değil. 20 veya daha fazla Axie’niz varsa, gün içinde 60 enerji alırsınız.

%80 kazanma oranıyla günde 48 zafer elde edersiniz, Arena’dan 864SLP + Adventure and Daily Mission’dan 75SLP olmak üzere. Her 2 saatte bir alacağınız +5 enerji tamponunu hesaba katmadan bile, günlük toplam SLP’niz 939 olur.

Mevcut sezonun ilk 50’sine girerseniz, çok daha değerli yönetim token’i olan AXS’de bir ödül de alabilirsiniz.

Kısacası, başlarken PvE’ye odaklanın, ancak ilerledikçe kesinlikle PvP’ye geçin.

Geçmişte, Axie oynayarak para kazanmanın en iyi yollarından biri, Axies’i birlikte yetiştirmekti, çünkü iki Axies ebeveyn olabilir ve çift olabilir. Bununla birlikte, üreme Axie, muhtemelen yavruların değerinden daha pahalı olacak olan AXS’ye mal olduğu için günümüzde önerilmemektedir.

AXS token

Axie Infinity’deki yokenomik aslında oldukça basittir. Yalnızca iki token vardır: SLP ve AXS.

Axie Infinity (AXS)
Smooth Love Potion (SLP)

SLP sadece oyunda kullanılır ve Pancake Swap gibi ünlü borsalarda ve hatta Binance’de dolar veya başka bir kripto para ile takas edilebilir.

Şu an itibariyle, SLP çoğunlukla bir ödül mekanizması olarak kullanılıyor ve üreme dışında gerçek bir oyun içi faydası yok. Bununla birlikte, ortalama bir oyuncunun kar elde etmesi için üreme çok pahalıdır ve bu, SLP’nin değer kaybetmesinin ana nedenlerinden biri.

Ancak, oyunun geleceğine yatırım yapmak ve teklif göndermekle ilgileniyorsanız, yönetim token’i olan AXS’ye ihtiyacınız olacak.

Axie Infinity Shards, Axie evreni için bir ERC 20 yönetişim Token’i. Yatırımcılar, ekosistemdeki yükseltmelere desteklerini bildirerek ve bir Topluluk Hazinesinin kullanımını yönlendirerek Axie Infinity’nin geleceğini şekillendirebilir.

AXS, Axie NFT pazarında para birimi olarak kabul edilir. AXS, Axie ekibi tarafından yürütülen belirli satışlara/açık artırmalara katılım için uygunluğu belirlemek için de kullanılabilir.

Ek olarak, AXS sahipleri, Axie Infinity tarafından üretilen gelirlerin yanı sıra stake ödüllerinin bir kısmını alır.

Kısacası SLP sadece oyun içinde kullanılır ve Axie Infinity oynayarak kazanabileceğiniz kripto birimidir. AXS, oyun dışında satın alınabilir veya ilk 50’ye girerseniz kazanılabilir.

SLP’nin değeri şu anda oldukça düşük ve çılgınca mevcut oyun dengesine bağlı. Sky Mavis, fiyattaki ani artış veya düşüşleri önlemek için oldukça sık müdahale etmek zorunda kaldı.

Axie Infinity’nin geleceğini belirleyen ve oyunculardan ziyade yatırımcılar tarafından yönetilen AXS’nin değeri oldukça istikrarlı ve sadece geçen yıl büyüdü.

Axie Infinity’e nasıl başlanır?

Axie Infinity’ye başlamak için tek ihtiyacınız olan bir Ronin Cüzdanı ve 3 Axies (AXS). Ronin Cüzdan, yeni bir dijital ülkeye giriş kartınızdır.

Bu tarayıcı uzantısı, kullanıcıların Axie Infinity ve özellikle blockchain oyunları için oluşturulmuş bir Ethereum yan zinciri olan Ronin üzerinde çalışan diğer merkezi olmayan uygulamaları oynamasına olanak tanır.

Cüzdanı, birden fazla hesap oluşturmak da dahil olmak üzere, Metamask cüzdanını kullandığınız gibi kullanabilirsiniz. Ancak, Axie Infinity’nin çok hesaplı oyuncuları yasakladığını unutmayın, bu nedenle birden fazla hesap için tek kullanım durumu, sizin için oynayan arkadaşlarınız veya bilginleriniz varsa ve onların Eksenlerini Marketplace’te yönetmeniz gerekiyorsa.

3 Axies satın almak için Pazaryeri’ne erişmeniz ve satın alma için yeterli WETH’e sahip olmanız gerekir. wETH, sarılmış bir Ethereum şeklidir ve gerekli miktarı Ronin’den satın alabilirsiniz.

Bu işlemde Ethereum gas ücreti ödeyeceğinizi unutmayın. Axies satın almak gibi sonraki işlemlerinizden başlayarak, Sidechain’i kullanacağınız ve zaten wETH ile işlem yapacağınız için gas ücreti ödemezsiniz.

Diğer kanallardan da wETH satın alabilir ve/veya elinizdeki mevcut wETH’yi Ronin hesabınıza taşıyabilirsiniz.

Hiç PTE oyunları oynamadıysanız ve blockchain teknolojisi hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız endişelenmeyin! Ronin, çoğu ülkede kredi kartlarıyla wETH satın alınmasına izin verir.

Ronin cüzdanınızda 3 Axies satın almak için yeterli WETH’e sahip olduğunuzda, Marketplace’e giriş yapın ve ilk takımınızı seçmek için yukarıda belirtilen talimatları izleyin.

Biraz oynadıktan sonra oyun içi SLP’yi kullanmak isteyebilirsiniz. Bunları tıpkı wETH’iniz gibi Ronin cüzdanınızda kullanabilir ve istifleyebilirsiniz – aynı blockchain üzerinde çalışırlar. Sadece 2 haftada bir oyundan kazanılan SLP’yi talep edebilirsiniz.

Axie Infinity’e başlangıç için ip uçları

Axie Infinity güçlü bir kullanıcı tabanına sahip ve zaman zaman oldukça rekabetçi olabilir. Oyundaki başarınızı başlatmak için bu kılavuzu ve GameWith ve Axie Zone’da bulunan kaynakları incelemek için bolca zaman ayırmanızı öneririz.

Oyun ayrıca, kullanıcıların en iyi kombinasyonlarını, takım oluşturma stratejilerini ve oyunla ilgili hissiyatlarını paylaştığı aktif bir alt dizine sahip.

Axie Infinity oynamak çok zor değildir, ancak bir takıma yatırım yapmadan önce biraz daha araştırmak gelecekte paradan ve stresten tasarruf etmenize yardımcı olabilir. Satın almadan önce her zaman skor tablosuna ve en iyi oyuncuların takımlarında neleri kullandığına bakmayı unutmayın ve satın aldığınız Axie’lerin üst seviye kartlara sahip olduğundan emin olun.

İşe yaramaz kartlar savaşta size zarar verebilir ve ayrıca gelecekte takım değiştirmeye karar verirseniz Axie’yi satmayı çok daha zor hale getirir.

Takım Yükseltmeleri’nden bahsetmişken, oyunu sürekli gelişen bir savaşçı olarak düşünün. Bugün çalışan bir ekip bundan iki ay sonra çalışmayacaktır. Meta her zaman değişir, tıpkı günümüzdeki kart oyunlarında olduğu gibi.

Piyasa trendlerini takip edin ve yeni Axies kombinasyonlarını erken satın alın, uzun vadede size tonlarca para kazandıracak.

Bir ekibiniz olması gerektiği gibi çalışmayı bıraktığında, satmak ve yeni bir ekip satın almak için en iyi zamanlamayı bulmaya çalışın. Marketplace’te Axies satarken ve alırken herhangi bir ücret ödemezsiniz. Bu, Ronin yan zincirinin ana faydalarından biridir.

Daima bu kılavuzda bulunan tüm kaynakları ve üçüncü taraflarca geliştirilen araçları kullanın ve Axie Infinity’nin haberleri de dahil olmak üzere PTE ile ilgili her şey hakkında tonlarca haber yayınladığımız için dergimizi düzenli aralıklarla kontrol etmeyi unutmayın.


SORUMLULUK REDDİ: Mazz10.com içeriklerinin hiçbiri finansal tavsiye niteliğinde değildir: Oyna-Kazan (P2E) Haberleri, P2E oyun haberleri, güncelleme portalı, tartışma merkezi ve içerik/görüş/inceleme merkezi olmayı amaçlamaktadır. Lütfen herhangi bir NFT/Metaverse/P2E oyununa yatırım yapmadan önce kendi araştırmanızı yapın. Daha da iyisi, olası yatırımlarınız hakkında bilinçli bir duruş oluşturmak için meslekten birine danışın. Daha fazla bilgi, haber ve eğitim için Mazz.com‘u takip edebilirsiniz.

Twitter