WP kullanıcılarından Yoast kelimesinin anlamını merak eden varsa,
September 28, 2021

WP kullanıcılarından Yoast kelimesinin anlamını merak eden varsa, şirket olduğunu yeni öğrendiğim eklenti hakkına ilginç detaylar var. İlk aramam “yoast ne demek” oldu ve sonuçlar alakasız. Ardından “Yoast kelime anlamı ne demek” denedim, sonuç aynı. İlk doğru cevapların geldiği anahtar kelime “what is yoast means” oldu. Burada, aşağıdaki görselde görüldüğü üzere ikinci sırada https://www.urbandictionary.com/ var.

Urban dictionary nedir?

En açıklayıcı cevaplardan biri:

Başlangıçta, Urban Dictionary, tipik olarak standart sözlüklerde bulunmayan argo veya kültürel kelimeler ve ifadelerden oluşan bir sözlük olarak tasarlanmıştı, ancak şimdi herhangi bir kelimeyi, olayı veya ifadeyi (müstehcen içerik dahil) tanımlamak için kullanılıyor. …

Peki, Urban Dictionary gerçek bir sözlük mü?

Bu cümleden Wikipedi tarzı bir şey olduğu anlaşılıyor ve daha önce hiçbir olaya karışmadı…

Urban Dictionary, yeni sözcükleri ve anlamlarını kaydeden kitle kaynaklı bir web sitesidir. 1999 yılında Dictionary.com’un bir parodisi olarak hayata başladı, ancak o zamandan beri Web’de önemli bir kaynak haline geldi.

Tek sıkıntısı bu olabilir:

Terimlerin bazıları tamamen masum olsa da, çoğu şiddet içeren cinsel eylemleri tanımlar, küfür kullanır veya başka şekilde genç kullanıcılar için uygun değildir. … Terimlerin çoğu cinsel referanslar içerir — ve “seks” kelimesinin kullanıcı tarafından gönderilen tanımlarını içeren bir bölüm vardır.

Sonuç? Ne işe yarar?

Sona doğru gelmeden bunu bilmelisiniz. Direk Wikipedi’den:

Urban Dictionary, web tabanlı bir sözlük. 2 Mart 2013 tarihinden itibaren içerisinde 7 milyondan fazla tanım barındırmaktadır. Gönderiler gönüllü editörler tarafından yazılır ve site ziyaretçileri tarafından oylanır. Time dergisi gazetecilerinden Anita Hamilton Urban Dictionary’i 2008’in En iyi 50 Web Sayfası listesine eklemiştir.

Siteyi tweet’ler, alt yazılar veya kitaplardan bulduğunuz ancak sözlük anlamları bilinmeyen “yeni” kelimelere ulaşmak için kullanabilirsiniz.

Yoast derken ne kast ediliyor?

Bu içeriği ilginç kılan, Yoast SEO şirketinin kendi web sitesinde bizzat detaylandırdığı kısımdır. Aşağıdaki başlıktan başlamak üzere okuyacağınız bütün açıklamalar Yoast’ın kendi sitesinden alınmıştır. Orijinal içeriğe buradan ulaşabilirsiniz…Devamı…

Orijinal içerik:

Yoast ne anlama geliyor?

İlk olarak, sıkça sorulan bir soruyla başlayalım: Yoast teriminin ne anlama geldiğini merak etmiş olabilirsiniz ve gerçekten basit bir açıklaması var. Yoast, Joost’un adını Hollandaca nasıl telaffuz ettiğinizdir! İşte bunun nasıl gerçekleştiğinin hikayesi: 2007’de Joost, Stockholm’deki SMX konferansına katıldı. Resmi olmayan bir sohbette Joost, Rand Fishkin’e adının nasıl telaffuz edileceğini açıklamaya çalıştı. İşte o zaman Rand şöyle dedi: “O, bu kolay, sadece bir Y ile kadeh kaldır.” Ve işte, Yoast adı doğdu!

(Biraz makara yapmışlar)

Şimdi Yoast’ın tarihine geçelim:

Hepsi nasıl başladı…

Bir zamanlar Joost de Valk, Yoast şirketini kurdu. Birkaç yıl boyunca Joost ve Yoast, tek çalışanı olduğu için hemen hemen aynıydı. Ancak, geçtiğimiz yıllarda şirket ve ekibi hızla büyüdü. Günümüzde Yoast, Joost’tan çok daha fazlasıdır; CEO’muz Marieke van de Rakt’ın başında olduğu oldukça büyük bir şirket.

Şirketimizin hızlı büyümesi hakkında çok fazla soru alıyoruz. Nasıl başladık? Joost’un Yoast’ı başlatmasını ne mümkün kıldı? Size Yoast’ın tarihi hakkında biraz daha ayrıntı vermenin tam zamanı.

(3 başlık aşağıda başlangıç tarihi ve ilk günleri var)

Kurucumuz Joost ile tanışın

Yoast’ın nasıl ortaya çıktığını anlamak için Joost’un çocukluğuna geri dönmeliyiz. Joost 1982’de doğdu ve Hollanda’da Nijmegen yakınlarındaki Beuningen’de büyüdü. Joost, çok erken yaşlardan itibaren bilgisayarların ilgisini çekti. Sürekli olarak aile bilgisayarını bozduğu için ailesi Joost’a ilk bilgisayarını 12 yaşında vermeye karar verdi. “Yine de onlara geri ödemek zorunda kaldım. İki yıl boyunca gazete dağıttım,” diye hatırlıyor Joost, “ama kendi bilgisayarım var. Ve ailem iyi bir internet bağlantısına sahip olan ilk kişiler arasındaydı.”

İnternet erişimi olan bir bilgisayara sahip olması gelecekteki kariyeri için hayati önem taşıyordu. Joost ilk web sitesini 1994’te başlattı. “Kodda bir şeyler oluşturmayı seviyordum; Tüm paramı fazladan RAM almaya harcadım.” İlk günlerinde kendi kendine kod yazmayı ve akıcı bir şekilde İngilizce konuşmayı öğrendi.

Liseden sonra Joost üniversiteyi denedi ve farklı üniversitelere gitti. Yine de, geleneksel eğitim için çok fazla inatçı olduğuna çabucak karar verdi. 20 yaşında bir bilişim şirketinde çalışmaya başladı. “Bir inektim, kod yazıyordum, ama ben de bir şeyler satabiliyordum,” diyor Joost, “Görünüşe göre, akıcı bir konuşmacıyım.” O zamana kadar Joost, kişisel blogunda HTML, CSS ve genel olarak kodlama hakkında yazıyordu.

Açık kaynak aramaları

2005 yılında açık kaynak kodlu bir projede yer aldı: WebKit . WebKit, web sayfalarını (Safari’nin önemli bir parçası) oluşturmak için açık kaynaklı bir yazılım bileşenidir. Joost, dünyanın her yerinden geliştiricilerle çalışmayı severdi. Herkesin kullanabileceği bir şey inşa etmekten keyif aldı. “Açık kaynak kavramı bana çekici geldi” diye açıklıyor Joost, “WebKit’in eşitliğini ve açıklığını beğendim. Ben dahil herkesin bir şeye katkıda bulunabileceği gerçeğini sevdim.”

“Açık kaynak kavramı bana çekici geldi” – Joost

Bu sırada Joost, Marieke ile tanışır ve birbirlerine aşık olurlar. Çift olduktan kısa bir süre sonra Marieke’nin hamile olduğunu öğrendiler. 2006 yazında en büyük oğulları Tycho doğdu. Bir aile kurmak Joost’un kariyerinde bir dönüm noktasıydı. Marieke hamile kaldığında doktora tezi üzerinde çalışıyordu. Bu tezi bitirmeye kararlı olan Joost, bebeğe bakmasına yardımcı olmak için eve daha yakın bir işe ihtiyacı olduğuna karar verdi. 2006 yılının başında Joost, SEO danışmanı olarak bir iş buldu.

Yoast’ın başlangıcı

2010 yılında Joost, SEO danışmanı olarak işini bırakmaya karar verdi. Bir inanç sıçraması yaptı ve bir şirket kurdu. O zamanlar, hiçbir çalışanı işe almayacağından oldukça emindi. Bu yüzden tek kişilik şirketine kendisinin ve blogunun adını verdi: Yoast.

(Tamam)

Yoast’ın ilk günleri

Joost, site incelemeleri yaparak ve eBay gibi büyük şirketlerde SEO danışmanlığı sağlayarak para kazandı. Bunun yanı sıra WordPress için SEO eklentilerini geliştiriyordu. Ekim 2010’da Joost sonunda tüm bu küçük eklentilerden bir eklenti yaptı: WordPress SEO (şimdi Yoast SEO ) doğdu.

(Sitenin logo evrimiymiş:)

Yoast SEO’nun zamanla gelişen logosu.

Yoast ikinci çalışanını işe aldı

2011’in sonunda site incelemeleri iyi gidiyordu. Joost, “Hepsini yapamadım” diye açıklıyor. Michiel Heijmans ile tanıştı ve ondan devreye girmesini ve bazı site incelemeleri yapmasını istedi. Bu işbirliği Joost’un kariyerinde bir başka dönüm noktası oldu. Michiel’in SEO ve UX bilgisi, olağanüstü insan becerileriyle birleştiğinde Joost’un hırsı ve dürtüsüyle mükemmel bir uyum sağladı. Joost, Michiel’i gemiye getirmeye karar verdi ve ilk resmi Yoast çalışanı oldu.

yoast

Yoast, bir Yoaster takımı oluyor

Joost ve Michiel, memleketleri Wijchen’de bir ofis tuttu. Yoast, WordPress topluluğunda bir isim haline gelirken Joost, Yoast’ı bir marka olarak geliştirmeye odaklanmaya karar verdi. Bazı avatarlar ve çizimler oluşturmak için bir illüstratör tuttular ve daha sonra marka ekibimizin başlangıcı olan bir grafik tasarımcı bile tuttular.

2012 yılında Yoast, WordPress eklentilerinden para kazanmaya başladı. Bundan önce, Yoast SEO eklentimiz birçok kişi tarafından kullanılıyordu ancak hiç ödeme yapan müşterisi yoktu. Ayrıca 2012’de Yoast, Video SEO adıyla yeni bir eklenti başlattı . Ödeme yapan müşteri sayımız artmaya ve daha fazla destek istemeye başladığından, Joost’un kardeşi Thijs de Valk o yılın ilerleyen saatlerinde maceraya katıldı.

Marieke Yoast’a katıldı

Bu arada, Marieke doktorasını bitirmişti. 2011 yılında farklı üniversitelerde görev yaptı. Aynı zamanda Yoast’a oldukça fazla müdahale etti. Bu da onun kalbi için çok değerliydi. Küçük aileleri büyümüştü: kızı Wende 2009’da ve oğlu Ravi 2011’de doğdu. Joost ve Marieke hem kariyerleriyle uğraşıyor hem de çocuklarına bakıyorlardı.

2013 yazında, Marieke sonunda akademik kariyerinden vazgeçmeye ve yalnızca Yoast’a odaklanmaya karar verdi. Bu, Yoast ve ailesinin birleşimini çok daha kolay hale getirdi. Daha sonra, 2015 doğumlu en küçük oğulları Borre ile ailelerini tamamlamaya karar verdiler.

Marieke şirkete katıldıkça Yoast artan bir oranda büyümeye başladı. Joost ve Marieke artık aynı şeylere odaklanabiliyor ve farklı kariyer yolları yerine ortak hedefleri takip edebiliyorlardı. Enerjilerini birleştirmenin Yoast’ı muazzam bir şekilde büyüttüğü ortaya çıktı. Şirketin büyümesiyle birlikte Yoast, Joost ile eşanlamlı olmaktan çıkıp büyüyen bir Yoasters ekibine dönüştü.

SON:

Yaost’ın anlamı ve kökeni bu şekildeymiş…