Yazılımcıların Eğitim Alabileceği En İyi YouTube Kanalları
May 3, 2021

Yazılımcıların eğitim alabileceği en iyi YouTube kanalları listelendi…

Başta Udemy olmak üzere COURSERA ve UDACITY gibi platformlardan hemen hemen her konuda gerekli bilgileri edinebilirsiniz. Pandemi dönemi ile beraber artık öğrenciler mahrum kaldıkları yüz yüze eğitime alternatif olarak online eğitim platformlarına yöneliyorlar. Aslında daha geniş bir pencereden bakacak olursak, bu dönemi doğru kullanan öğrenciler kendi yetenekleri doğrultusunda büyük ilerlemeler kayıt ettiler. Bunun en büyük nedeni öğrencilerin herhangi bir sınıra maruz kalmadan kalmadan kendi yetenekleri doğrultusunda ilerlemelerinden kaynaklanmaktadır. Bu gelişim süreci sadece ortaokul veya ilkokul seviyesinde değil, aynı zamanda daha uzmanlık gerektiren üniversite ve yüksekleri seviyesine de erişmektedir.

Lafı fazla uzatmadan yazımızın konu olan yazılımcılar için en iyi eğitim kanallarını listelemeye başlayalım. Öncelikli olarak kanallara göz atmadan önce aşağıdaki kriterleri önceden bilmenizde fayda var.

  • Öncelikli olarak bütün kanallar Youtube platformu üzerinde yer almaktadır
  • Kanalların amaçları sadece eğitim vermek değildir
  • Kanallar nadir olarak bulabileceğiniz bazı insanların yeteneklerini sergiledikleri içeriklere sahiptir
  • Son ve en önemli çoğu kanal ingilizcedir ve orta üstü ingilizce gerektirmektedir

Yukarıdaki maddelerden sonra ilk ve en eğlenceli kanalımızla başlayalım.

SimonDev

SimonDev yukarıda da bahsettiğimiz üzere Prototype gibi yüksek çözünürlük isteyen oyunların daha yüksek performans gösterebilmesi adına çalışmalar yapmış bir isim. Kendisinden Javascript üzerine inanılmaz ince ayrıntılar öğrenebilirsiniz. Kendisi sadece Javascipt kullanarak RPG oyunları bile tasarlayabiliyor. İlk videolarına geri dönecek olursanız JS için temel eğitimleri verdiği içeriklere de ulaşabilirsiniz.

Kendisini hızlıca tanımak için

SimonDev Youtube Kanalı

JavaScript üzerine temelden anlatım yaptığı ders serisi

MineCraft oyununu sıfırdan inşa ettiği video

Özellikle son zamanlarda yükselttiği video ve ses kalitesi ile beraber hem çok eğlenceli içerikler ortaya çıkarıyor. Aynı zamanda da eğitici. Yazılımcılar için en iyi ücretsiz Youtube kanalları listemizde ilk sırayı SimonDev alıyor.

Dev Ed

Dev Ed ingilizce dilinde içerik üreten İtalyan bir bilgisayar yazılımcısı. Özellikle web arayüzü tasarımları ve JS konusunda kendisinden sınırsız bilgi edinebilirsiniz. Yine SimonDev ‘de olduğu gibi kendisi de çok eğlenceli bir anlatıma sahip. Aynı zamanda Twitch üzerinde aralıklı olarak yayın yapıyor. Dev Ed ‘in dikkat çekici olmasının en büyük sebebi az bilenen konularda içerikler üretmesi. Örnek verecek olursak:

Aynı zamanda kanal üzerinde Javascript için detayı pek çok video bulabilirsiniz. Kendisini daha iyi tanımak adına:

Dev Ed Youtube Kanalı

Khan Academy Computing

Khan Academy dünya üzerinde eğitim eşitliği sağlamak adına pek çok gönüllü projeye de yer alan önemli bir platform. Kanal sadece bilgisayar değil aklınıza gelebilecek her konuda içerikler üretiyor. Aynı zaman bu içerikler yüksek kalite bilgi içeriyor. Daha öncesinde hiç Khan Academy kanalı duymadıysanız başlığa tıklayarak kanalı inceleyebilirsiniz.

Devam edenler için yazılım alanı için gerekli olan bütün teknik bilgi Khan Academy üzerinde ücretsiz bir şekilde veriliyor. Detaylı bilgi için kanalda dolanmanız yeterli olacaktır.

“Yazılımcıların Eğitim Alabileceği En İyi YouTube Kanalları”

Emrah Yüksel

Son olarak yerli bir isimle kapanış yapmak istedik. Bu arada sıraladığımız beş kanal dışında bu alanda gerçekten kaliteli içerikler üreten başka kanallarda mevcut. Önümüzdeki serilerde daha detaylı anlatımlarla onlara da değineceğiz.

Öncelikli olarak Emrah Hoca sektörde en eski isimler arasında. Kendisinin içeriklerini öncelikli olarak buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz. Dikkat ettiyseniz farklı konularda içerikler bulunuyor. Aynı zamanda alt kısımlarda PHP gibi web sitesi yapımında ihtiyaç duyulan önemli bir araçta Emrah Yüksel tarafından detaylı bir şekilde anlatılmaktadır. Kendisinden faydalanmanız kesinlikle tavsiyemizdir.

Son olarak farklı konulara değindiğinden bahsetmiştik. İlham veren bir kişi olduğunu da yazımızın sonuna eklememiz gerekiyor.

Yukarıdaki kanallar orta üst seviyede doğru kullanım sonrası sizleri kesinlikle üst seviyeye çıkaracak içerikler barındırıyor. Aynı zamanda Youtube algoritması sizi bu ve benzeri kanallara iletecektir. Oynatma listelerinde dolaşarak kendinize gerekli plan ve programı yaratabilirsiniz.

Aynı serinin gelecek yazılarında görüşmek üzere.