WhatsApp, Android İçin Testlere Başladı
September 22, 2021

WhatsApp kısa süre önce sohbet yedeklemeleri için uçtan uca şifreleme desteğini kullanıma sundu. Şimdi, popüler mesajlaşma uygulamasının Android kullanıcıları için başka bir ilginç özellik üzerinde çalıştığı görülüyor. Çevrim içi bir rapora göre, Facebook’a ait WhatsApp, Android’deki Kaybolan mesajlar özelliği için bir zamanlayıcı test ediyor. Yaklaşan bu özellik, Android 2.21.19.7 için WhatsApp beta sürümünde tespit edildi ve şirket, özelliğin resmi olarak kullanıma sunulması için zaman çizelgesini resmi olarak açıklamadı.

WABetaInfo tarafından bildirildiği üzere, WhatsApp yapısındaki değişiklikleri izleyen Twitter hesabı, WhatsApp’ın yakında Kaybolan Mesajlar modu için bir zamanlayıcı ayarı getireceğini ortaya çıkardı. WABetaInfo tarafından paylaşılan ekran görüntüsüne göre, varsayılan kaybolan mesajlar zamanlayıcısı, uygulamanın gizlilik ayarlarında Kaybolan mesajlar bölümünde mevcut. WABetaInfo, kullanıcıların Kaybolan mesajlar için 90 gün, 7 gün veya 24 saat olmak üzere bir zaman sınırı belirleyebileceğini önermektedir. Kullanıcılar, kaybolan mesajlar özelliğini kullanmamaları durumunda ayarı kapatma seçeneğine de sahip olacaklar.

Zamanlayıcı etkinleştirildiğinde, seçilen süreden sonra WhatsApp sohbetleri otomatik olarak silinecektir. Rapora göre, yakında çıkacak olan bu özellik, kaybolan mesajlar özelliğinin bir uzantısı olarak sunulacak.

Hatırlamak gerekirse, WhatsApp WhatsApp 2020’de kaybolan mesajlar özelliğini tanıttı. Bu özellik temel olarak WhatsApp kullanıcılarının belirli bir süre sonra kendi kendini imha edecek mesajlar göndermesine izin veriyor.

WhatsApp sesli mesaj transkripsiyon özelliği

Son zamanlarda, WhatsApp’ın yeni bir sesli transkripsiyon özelliği geliştirdiği bildirildi. Bu yeni WhatsApp özelliği, kullanıcıların bir sesli mesajın içeriğini kopyalamasına olanak tanıyacak. Şu anda, sesli mesaj transkripsiyon özelliği yalnızca uygulamanın iOS derlemesi için tespit edilmiştir. WABetaInfo ayrıca, bu mesajların Apple tarafından kopyalanacağı için ses verilerinin Facebook ile paylaşılmayacağını da öne sürüyor.

Google’dan da yeni haberler var

Google, Apple’ın yeni işletim sistemleri iOS 15 ve iPadOS 15’ten yararlanmak için uygulamalarını ve hizmetlerini güncelledi. Şirket, iOS 15 ile ilgili yeni özellikleri ve uygulamalarının sunacağı değişiklikleri resmi bir blog yazısında açıkladı.

Blogun açıkladığı en önemli şey, Odak modu açıkken Gmail, Meet, Görevler, Haritalar ve diğer Google uygulamalarının iOS15’te bildirimleri nasıl ele alacağıdır. Şirket, uygulamalarını Focus modu ile çalışacak şekilde güncellediklerini ve bildirimleri mümkün olduğunca alakalı ve zamanında yaptıklarını belirtti.

WhatsApp, Android İçin Testlere Başladı

Şirket, Odak Modunun etkinleştirilmesiyle, hemen ilgilenilmesi gerekmeyen ve daha sonra ele alınabilecek bildirimlerin Bildirim Merkezi’ne gideceğini açıkladı. Yol tarifi, Google Haritalar’dan istem, Görev uyarıları gibi önemli bildirimler gerektiği gibi iletilecek ve susturulmayacak.

Google ayrıca iPad için yeni, daha büyük Google Fotoğraflar ve YouTube Müzik widget’ları ekledi. Şirkete göre bu, kullanıcıların Google Fotoğraflar’daki en iyi anılarına ve en sevdikleri müziklere doğrudan iPad’in ana ekranından kolayca erişmelerini sağlayacak.

Google’ın eklediği bir diğer özellik de Spotlight’ta bir şey aradığınızda doğrudan YouTube Müzik uygulamasında müzik çalabilme özelliğidir.

Tüm yeni özellikler ve widget’lar önümüzdeki haftalarda tüm iPhone ve iPad kullanıcılarına sunulmaya başlayacak.

Twitter ve Facebook Adresimiz