WhatsApp
October 2, 2021

Uyumluluk raporuna göre, WhatsApp tarafından yaklaşık iki milyon Hint hesabı yasaklanırken, mesajlaşma platformu tarafından Ağustos ayında 420 şikayet raporu alındı. WhatsApp Salı günü yayınladığı son raporunda, söz konusu dönemde WhatsApp’ta 20.70.000 Hint hesabının yasaklandığını söyledi.

Hintli bir hesap +91 telefon numarasıyla tanımlandı, eklendi.

Daha önce Facebook’un sahibi olduğu şirket, yasakların %95’inden fazlasının otomatik veya toplu mesajlaşmanın (spam) yetkisiz kullanımından kaynaklandığını belirtmişti. WhatsApp’ın platformunda kötüye kullanımı önlemek için yasakladığı küresel ortalama hesap sayısı ayda yaklaşık 8 milyon hesaptır.

WhatsApp, en son raporunda, Ağustos ayı boyunca hesap desteği (105), yasak itirazı (222), diğer destek (34), ürün desteği (42) ve güvenlik (17) olmak üzere 420 kullanıcı raporu aldığını söyledi.

Rapora göre, bu dönemde 41 hesapta “eylem” yapıldı.

WhatsApp, “İşlem Yapılan Hesaplar”ın, rapora dayalı olarak düzeltici önlem aldığı raporları ifade ettiğini açıkladı. İşlem yapılması, bir hesabın yasaklanması veya şikayet sonucunda daha önce yasaklanmış bir hesabın geri alınması anlamına gelir.

Ayrıca, kullanıcının hesabına erişmek veya bazı özellikleri kullanmak için yardıma ihtiyacı olması, yasaklanmış bir hesabın kullanıcı tarafından geri yüklenmesini talep etmesi ve talebin reddedilmesi gibi birçok nedenden dolayı raporlar incelenmiş ancak “İşlem Yapıldı” olarak eklenmemiş olabilir veya Bildirilen hesap Hindistan yasalarını veya WhatsApp’ın Hizmet Şartlarını ihlal etmiyorsa.

WhatsApp tarafından üç milyondan fazla Hint hesabı yasaklanırken, 16 Haziran ile 31 Temmuz arasında mesajlaşma platformu tarafından 594 şikayet raporu alındı.

26 Mayıs’ta yürürlüğe giren yeni BT kuralları, büyük dijital platformların (5 milyondan fazla kullanıcısı olan) her ay uyum raporları yayınlamasını, alınan şikayetlerin ayrıntılarını ve alınan önlemleri belirtmesini gerektiriyor.

Daha önce WhatsApp, uçtan uca şifreli bir platform olduğu için herhangi bir mesajın içeriğine ilişkin görünürlüğü olmadığını vurgulamıştı.

Hesaplardan gelen davranışsal sinyallerin yanı sıra, platformunda kötüye kullanımı tespit etmek ve önlemek için kullanıcı raporları, profil fotoğrafları, grup fotoğrafları ve açıklamalarının yanı sıra gelişmiş AI araçları ve kaynakları da dahil olmak üzere mevcut şifrelenmemiş bilgilere güvendiğini söyledi.

‘Twitter’ ve ‘Facebook’ Adreslerimiz