wechat
September 29, 2021

Grup üyeleri Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Tencent Holdings’in WeChat platformunun, Çin’de nakit sıkıntısı çeken emlak devi China Evergrande Group tarafından borçlu olunan insanlar tarafından kullanılan en az sekiz mesajlaşma grubunu engellediğini söyledi.

Her biri yaklaşık 200 ila 500 kişiden oluşan gruplar, üyelerin iddialarını tartışmış ve protestolar düzenlemişti. Üyeler, Salı sabahından itibaren gruplara yeni mesaj göndermelerinin engellendiğini vurguladı.

Borcu 305 milyar doların altına düşen ve nakit sıkıntısının ortasında olan Evergrande’deki kriz, hükumet için bir zorluk teşkil ediyor. Mali disiplin dayatmak istiyor ancak analistler, yerel yatırımcılar, tedarikçiler ve ev satın alanların huzursuzluğunu körükleyebilecek dağınık bir çöküşe karşı temkinli olduğunu söylüyor.

wechat Evergrande

WeChat şikayetleri yığıldı!

Öfkeli ev sahipleri ve bireysel yatırımcılar son haftalarda birkaç şehirde protestolar başlattı ve birçoğu ülkenin en popüler mesajlaşma uygulaması WeChat gibi sosyal medya platformlarına giderek şikayetlerini dile getirdi.

Öfkeli ev sahipleri ve perakende yatırımcılar son haftalarda birkaç şehirde protestolar başlattı ve birçoğu ülkenin en popüler mesajlaşma uygulaması WeChat gibi sosyal medya platformlarına giderek şikayetlerini dile getirdi.

Çarşamba günü, iki WeChat kullanıcısı “ilgili kuralları ve düzenlemeleri ihlal ettiği için bu gruba sınırlar konuldu” hata mesajını gördüğünü bildirdi. Reuters tarafından ayrıca görülen bir ekran görüntüsü bu ifadeyi doğruladı.

Diğer üç kullanıcı, grupların WeChat uygulamasından silindiğini söyledi. Diğer iki kullanıcı da gruplarına erişemediklerini söyledi. Tencent yorum yapmaktan kaçındı. Çin Siber Uzay İdaresi, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Bazı gruplara üye olan iki kişi, ayrı ayrı Pazar günü Çin kolluk kuvvetleri tarafından ziyaret edildiklerini ve herhangi bir toplantıya katılmama veya yasa dışı bir şey yapmama sözü veren kağıtları imzalamalarını istediklerini söyledi. Konunun hassasiyeti göz önüne alındığında, kimliklerini açıklamayı reddettiler.

Mazz10.com olarak edindiğimiz bilgilere göre Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Evergrande’nin geçen haftaki küresel tahvil kuponunda eksik ödemeyi içeren sıkıntıları küresel piyasaları sarstı, ancak resmi Çin medyasında yetersiz yer aldı ve Pekin durum hakkında kamuoyuna çok az şey söyledi.

Çin sosyal medya şirketleri, “sosyal istikrarı baltalayan” veya merkezi hükumeti eleştiren içerikleri sansürlemelerini gerektiren katı yasalara tabidir ve Başkan Xi Jinping’in denetimleri altında sıkılaştırmıştır.

Diğer Çin sosyal medya platformlarının da Evergrande gönderilerini engelleyip engellemediği belli değildi. Twitter benzeri Weibo’da, Evergrande personelinin karşısına çıkan mutsuz alacaklıların videoları ve mülk geliştiricisini hedef alan şikayetler Çarşamba günü görülebilir.

Bazı WeChat kullanıcıları Weibo’da Evergrande ile ilgili WeChat gruplarının engellendiğinden şikayet etti.

Twitter ve Facebook Adreslerimiz