April 17, 2021

Korona virüs dünyayı kitleyip insanlığı evlere kapatmıştı. Haftalarca evlerde kalmanın ardından okullar ve iş yerleri uzak sistemler üzerinden çalışmaya başladılar. Özellikle ilk ve orta okul öğrencileri için evde durulan süre kayıp süre olarak görülüyordu. Fakat hızlı bir şekilde uzaktan eğitime adapte olunarak, eğitim kaldığı yerden devam etti. Başlıca ZOOM ve MicroSoftTeams gibi platformlar üzerinden uzaktan eğitim sürdürüldü. Bu sayede milyonlarca öğrenci kısıtlı imkanlarla da olsa eğitimlerine devam edebildiler.

Uzaktan Eğitim Nedir?

Hemen anlaşılacağı üzere uzaktan eğitim okullara veya dershaneler girmeden, evden, bilgisayar ortamından işlenen derslerdir. Öğretmenler platformlar üzerinde takvim yayınlar ve öğrenciler belirlenen saatlerde derslere katılır. Söz hakkı alma ve beyaz tahta gibi özellikler mevcuttur. Öğrencileri sınıf ortamından farklı olmayacak şekilde eğitimlerine devam edebilir. Tabi ki mühendislik gibi bölümler bu şekilde eğitimi yeterli şekilde verememektedir. Uygulamalı dersler için farklı teknolojilerin kullanımı ilerleyen yıllarda düşünülmektedir.

Uzaktan Eğitim Araçları Ücretli Mi?

Bazı platformlar ücret istemektedir. Fakat bu uygulamalar tamamen profesyonel hizmet sağlar. Ders kayıtları tutulabilir ve farklı araçlar buludurur. Bu sayede pandemi dönemi ilke beraber yapılamayan eğitim seminerleri, başarılı bir şekilde gerçekleşebilir. ÜCretiz olan uygulamalarda tercih edilmektedir. Sözel ve matematik dersleri için ücretsiz uygulamalar her türlü imkanı sağlamaktadır.

Uzaktan Eğitim Araçları Nasıl ve Nereden İndirilir?

Aşağıda paylaşacığımız araçları uygulama mağazalarından veya resmi internet sitelerinden inderebilirsiniz. Hızlı indirilip kurulabilirler ve az yer kaplarlar.

UZAKTAN EĞİTİM ARAÇLARI

Draw Chat

Draw Chat, öğretmenle ve öğrencilerin sınıf ortamına yakın bir şekilde buluşmasını sağlayan uzaktan eğitim platformudur. Farklı özelliklere sahiptir. Resim paylaşabilir ve sunum yapabilirsiniz. Aynı zamanda chat özelliğide bulunmaktadır. Her ters için ayrıca özelliğe sahiptir.

ÜCRETSİZ KULLANIMA AÇIKTIR.

Draw.Chat - Virtual Classroom

JITSI

JITSI bir online konfrans aracıdır. Eğitim seminerleri için başarılı bir şekide kullanılabilir. Toplulukların iletişim sağlaması için farklı amaçlar üzerine kullanılmaktadır.

ÜCRETSİZ KULLANILABİLİR

En kullanışlı uzaktan eğitim araçları

WHITEBOARD.FI

WHITEBOARD.FI online dersler için kullanılabilir. Ders ortamı için gerekli olan çizim ve yazma alanını sağlayabilir. Ayrıca pek çok özelliğede sahiptir. Söz hakkı alabilir veya ders için odada bekleyebilirsiniz. Disiplinli dersler için tercih dilebilir.

ÜCRETSİZ KULLANILABİLİR.

En kullanışlı uzaktan eğitim araçları

CLARISKETCH

CLARISKETCH çizim yapma özelliği ile öne çıkmaktadır. Paltform üzerinden çizim yapabileceğiniz pek çok araça erişebilirsiniz. Özellikle tasarım bölümleri için tercih edilmektedir ve ücretsizdir.

ÜCRETSİZ KULLANILABİLİR.

En kullanışlı uzaktan eğitim araçları

GOOGLE MEET

Son olarak GOOGLE MEET uzaktan eğitim için kullanılabilecek başarılı bir platformdur. G-mail hesabı ile hızlı bir şekilde kayıt olunabilir ve kullanıma hazır hale gelir. Bütük gruplar için toplantı başlatabilir ve planlayabilirsiniz. Ayrıca küçük bir zaman sınırna sahiptir. Platform üzerinde 60 dakika sınırı özelliği yetirelecektir. Farklı dillerde altyazı özelliği sunabilir. Anlık konuşmalar altyazıya çevrilebilir.

ÜCRETSİz KULLANILABİLİR.

En kullanışlı uzaktan eğitim araçları