Ulucanlar Cezaevi Müzesi, Ankara
June 29, 2021

Ulucanlar Cezaevi Müzesi, Ankara ‘nın ülkemiz tarihindeki yeri, 81 yıllık varlığı boyunca sahip olduğu entelektüel bünye ve aralarında Hatip Dicle ve Bülent Ecevit gibi siyasetçilerin bulunduğu büyük bir topluluğun ortak noktasıdır.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nin Tarihi

Ankara’da bulunan Ulucanlar Devlet Cezaevi, restorasyondan geçtikten sonra Ulucanlar Cezaevi Müzesi’ne dönüştürüldü. Müze 2011 yılında açılmıştır. Türkiye’de kurulan ilk cezaevi müzesidir. Ulucanlar Cezaevi, kuruluşundan 2006’daki kapanışına kadar Türkiye’de birçok siyasi dönemin tarihine tanıklık etti. 81 yıllık varlığı boyunca, gazeteciler, yazarlar, şairler, politikacılar, suçlular ve siyasi aktivistler dahil olmak üzere farklı siyasi görüşlere sahip birçok önemli entelektüeli bünyesinde barındırdı. Aralarında siyasetçiler Hatip Dicle ve Bülent Ecevit, yazarlar Kemal Tahir, Fakir Baykurt ve Yaşar Kemal, gazeteciler Cüneyt Ardayürek ve Metin Toker vardı. Hapishane aynı zamanda işkence, zulüm, sayısız hapishane isyanı ve infaz yeriydi. (http://en.wikipedia.org).

Ulucanlar Cezaevi Müzesi, Ankara
Ulucanlar Cezaevi Müzesi, Ankara

Hikayesi

Ulucanlar Cezaevi Müzesi, yoruma gelince, gezginlere cezaevinin 81 yıllık tarihini yakından görme fırsatı verecek şekilde tasarlandı. Koridorlarında kültür, sanat ve yeni umutlar boldur. Cezaevinin tüm binaları, koğuşları, misafir odaları ve hücreleri Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nde iyi korunmuş durumda.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi, Ankara
Ulucanlar Cezaevi Müzesi, Ankara

Bülent Ecevit ve Muhsin Yazıcıoğlu’nun Cezaevindeki Hatıraları

Tutukluların yemek yedikleri, uyudukları ve banyo yaptıkları tüm alanlar restore edilerek özenle korunduğu için müze yaşayan bir müze işlevi görüyor. Bülent Ecevit’in şapka ve kravatı, Yusuf Aslan’ın atkısı, Muhsin Yazıcıoğlu’nun seccadesi ve kilim (www.ulucanlarcezaevimuzesi.com) gibi önemli şahsiyetlerin kişisel eşyaları bu müzede sergileniyor. Müze, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen müzesi olma ününe sahiptir.

Bazı günler 3500’e yakın ziyaretçiyi ağırlıyor. Müzeyi ziyaret edenlerin çoğu, hapishane duvarları içinde meydana gelen isyanların ve infazların gerçekte nasıl olduğunu daha iyi anlamakla ilgileniyor. Dünyanın dört bir yanından daha fazla sayıda esmer turisti çekmek için yerel belediye yönetimi, dikkatlerini bir ziyaretin planlanması hakkında daha fazla bilgi sağlamaya ve ziyaret turlarını yönetmek için yeterli programlar ve stratejiler oluşturmaya odaklamalıdır. Ayrıca tur operatörleri, Ulucanlar Cezaevi Müzesi hakkında farkındalığı artırmak için bu müzeyi tur güzergahlarına dahil etmelidir. Müze, hapishane koğuşlarında ve hücrelerinde yaşanan acı geçmişin anılarını insanların unutmaması için özel bir amaca hizmet ediyor.

Twitter ve Facebook Adresimiz