Twitch, Müzik Endüstrisi ile Anlaşıyor,
September 21, 2021

Ulusal Müzik Yayıncıları Birliği ile yapılan yeni anlaşma, bir sondan çok bir başlangıç ​​gibi. Twitch ve müzik endüstrisi arasında aylarca süren tırmanıştan sonra, yayın platformu bugün Ulusal Müzik Yayıncıları Derneği ile “hizmet ve müzik yayıncıları arasında verimli ortaklıklar kurmak” için bir anlaşmaya vardığını duyurdu. Ayrıntılar bu noktada belirsiz, ancak Twitch yeni anlaşmanın “yeni oyun modellerinin ekonomisinin şarkı yazarları için görünürlüğü ve geliri artırma yolunu açtığını” söyledi:

Twitch, gelecekteki işbirliklerinin hem oyun deneyimine hem de şarkı yazarı maruziyetine yeni yönler getirmesine izin veren bir katılım anlaşması teklif edilecek olan müzik yayıncılarına yeni fırsatlar sağlayacak” dedi. “Bu işbirlikleri, insanların şarkı yazarlarını keşfetmesi, izlemesi ve onlarla etkileşim kurması için daha da dinamik ve geniş bir ortam yaratacak.

Twitch ortamı, telif hakkı nedeniyle girerek gerginleşiyor

Twitch ve müzik işi arasındaki ilişki, canlı yayınlarda ve VOD’lerde telif hakkıyla korunan müziğin varlığı nedeniyle son birkaç yılda giderek daha fazla gerginleşiyor. Endüstri temsilcileri 2020 tarihli bir mektupta, Twitch’in “yasaları ihlal eden aynı kullanıcılara göz yummaya devam ederken, kayıtlı müziğin büyük lisanssız kullanımlarının gelirlerini cebe indirmeye devam ettiğini” söyledi.

Daha yakın zamanlarda, NMPA başkanı ve CEO’su David Israelte, Twitch’i gevşek lisans uygulamaları için çağırdı ve “NMPA, Twitch’e karşı telif hakkı kaldırma kampanyasını hızlandırıyor ve ticaret grubunun Amazon’un ödemeyi reddettiğini iddia ettiği müzikleri kaldırmaya devam edecek” uyarısında bulundu.

Twitch, Müzik Endüstrisi ile Anlaşıyor,

Ancak İsrailliler bugünkü duyuruda çok daha uzlaştırıcı bir ton aldı. “Hem NMPA hem de Twitch içerik oluşturucu odaklıdır ve ilgili topluluklarımız, şarkı yazarlarının haklarına saygı duyan ve yayıncı üyelerimiz, şarkı yazarlarımız ve hizmet arasında gelecekteki ilişkilerin önünü açan bu anlaşmadan büyük ölçüde faydalanacaktır” dedi. 

Twitch, tartışmalarımız aracılığıyla müzisyenlere değer verme ve onları bu gelişen ve heyecan verici alanda hayranlarla buluşturmanın yeni yollarını yaratma konusunda kararlılığını gösterdi.

Twitch’in müzikten sorumlu başkanı Tracy Chan, “şarkı yazarlarını ve diğer yaratıcıları, izleyicilerle bağlantı kurarken çalışmalarını ve tutkularını paylaşmaları için güçlendirme” konusundaki heyecanını da dile getirdi.

Chan, “Twitch bununla ilgili ve harika müziğin harika bir şarkıyla başladığını biliyoruz” dedi. 

Müzik yayıncıları ve onların şarkı yazarlığı ortakları için hizmetimizin ve topluluğumuzun inanılmaz potansiyelini daha da açığa çıkaran yenilikçi işbirliklerini dört gözle bekliyoruz.

Anlaşmazlıklarını kapsamlı bir şekilde sonuçlandırmak yerine daha fazla anlaşma üzerinde çalışmaya devam etmek için bir anlaşma gibi görünüyor, ancak tamamen içeriksiz değil. Anlaşmanın bir parçası olarak Twitch, hak sahipleri için “yaratıcıların müziklerini yanlışlıkla veya tesadüfen akışlarında kullandıklarında ele almaları” için yeni bir isteğe bağlı raporlama süreci oluşturdu. Mevcut sistemden “daha esnek ve bağışlayıcı” olan süreç, ihlaller için acil cezalar yerine bir uyarı ile başlayacak.

Ancak Twitch, yeni sürecin müziğin Twitch’te yasal olarak nasıl kullanılabileceğini değiştirmeyeceğini de vurguladı. Twitch, “[Telif hakkıyla korunan müziğin kullanılması] müzik yaratıcılarının haklarını ihlal eder ve Twitch’in tüm yaratıcıları destekleme misyonuna aykırıdır” dedi. “Ancak, tüm yetkisiz müzik kullanımlarının aynı muameleyi hak etmediğini biliyoruz ve müzik hakkı sahipleriyle yaptığımız anlaşmaların bir parçası olarak, Twitch’teki içerik oluşturucuları destekleyen dengeli bir yaklaşım sergileyebilmeyi umuyoruz.”

Yeni raporlama sistemi hakkında daha fazla bilgi “önümüzdeki haftalarda” paylaşılacak.

Bizden, Twitter ve Facebook üzerinden haberdar olabilirsiniz.