April 9, 2021

Gençlerin para kazanma arzularının, ihtiyaçları ile beraber artmasının ardından en sık araştırılan konu ticaret nasıl yapılır konusu olmuş durumda. Aslında her birimiz öyle ya da böyle hayatın içerisinde bir şekilde ticarete bulaşmış durumdayız. Hayatın devamlılığı ve gelişimi için değer alış verişleri büyük ekonomik alanlar ve yeni kapılar yaratmakta. Hal böyle olunca genç girişimcilerin hangi bölüm olursa olsun bir şekilde ticaret penceresinden hayata bakmaları gerekmekte.

Bazılarımız için bu pencere daha küçük yaşlarda kaymak ve simit satarak başlamakta. Ailesinin mesleği gereği doğuştan ticaret insanı olan kişilerden bahsetmiyorum bile. Özellik Kayseri gibi pazarlığı ve ticareti gibi özellikleri ile bilinen illerimizden yazımızı okuyorsanız, bu konularda doğuştan daha şanslı ve elverişlisiniz demektir.

Ticaret nasıl yapılır? İşte en başarılı e-ticaret fikirleri

Konumuza genel bir giriş yapmadan önce ticaret konusunda genel bir fikir edinelim.

Ticaret bir mal veya varlığın alınıp satılması ile edilen karın, gerçekleştiği aşamaya verilen genel isimdir diyebiliriz. İçinde bulunduğunuz çevrede veya dışarıdan aldığınız bir malı başka bir topluluğa veya kişiye satmış olmanız halinde ortada bir kar potansiyeli kalmaktadır. İşte bu kar için yapılan alış verişe ticaret, bu ticaretten kayıp edilen paraya ise zarar denmektedir.

Peki,

Neden Ticaret Yapmak İstiyorsunuz?

Aslında birçok kişinin ticarete atılmasının en temel sebebi sıkıldıkları yoğun çalışma hayatı. Bir düşünün, zamanın büyük bir kısmını asgari bir ücret karşılında çalışarak harcayan insanlar. Ne kadar mutlu olabilirler? Bu insanları birçoğu çalıştığı işlerde büyük bilgi sahibiler ve çalışkanlar. İşte bu nedenle birçok insan artık başkası için çalışmayı bırakıp kendi hayalleri peşinden koçmayı tercih ediyor.

Ayrıca, her sabah erken saatlerde uyanıp size verilen iş yükümlülüklerini yerine getirmek yerine. Sabah uyandığınız yapacağınız bir dünya işiniz olması ama bu işlerin sizin hayalleriniz olması, bir zorluk değil güzel ve yaşanabilir bir hayat gibi geliyor.

Bu nedenle, kendi işine sahip ve ticaret dünyasında yer almayı isteyen insanlar, koşullarını kendi yaratarak daha güzel bir iş hayatı sürmekteler.

Yukarıdaki maddelere ek olarak sıralayacak olursak;

 • İşinizi kendi düzen ve mantığınıza göre tasarlamak.
 • Sahip olduğunuz fikirleri gerçekleştirmek için kimseden izin almayacak olmanız.
 • Kendi ticaret hayatınızı yapmanın iyi hissettiriyor olması.
 • Daha iyi şartları kendi hayatınıza göre şekillendirmeniz.
 • Mevcut işinizi yaparken, karınızın az olması fakat ticaret hayatınızda karınızın ve zararınız size aittir.

Bu ve bunun gibi yanlarıyla ticarete atılmak insanları teşvik etmektedir.

Bu hayatın iyi yanları bulunduğu kadar etrafınızdan duyabileceğiniz bazı kötü hikayelerde mevcuttur. Bir şeyler alıp satmak her ne kadar güzel ve basit gibi gözükse de, elde edilen kadar zarar eden insanları da görmek gerekli.

Hayatlarının hayalleri ile bu yola çıkıp ardından zararları nedeni ile hasara uğrayan insanlar mevcut durumda. Bu hasaların en büyük sebebi büyük firmaların, küçük firmaları yutması örneğini verebiliriz.

Ticarete atılmadan önce sizde diğer girişimciler gibi belirli bir alanda yoğunlaşacaksınız. Bu alan internet üzerinden satış, spor, hizmet sektörü veya üretim gibi birçok farklı alan olabilir. Fakat başarılı bir şekilde adımlar atmaya başladığınız bu yolda, sonrasın zorlu dönem ile karşılaşabilirsiniz. Bu fırtınalı günlerin isimleri bazı zamanlar ekonomik kriz bazı zamanlar pazarın daralması gibi temel sıkıntılar olabilir.

Hayatın her alanında olduğu gibi ticaret alanında bu tarz inişli ve çıkışlı zamanların olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz. Ticarette doğuştan yetenekli Kayserili kardeşlerimize de.

Ticarete Nasıl Başlanmalı?

Ticarete başlamak devamı kadar önemli bir adım. Yazımızın devamın ticarete hayatına dair önemli kavramlara değineceğiz.

Bu yüzden öncelikli olarak ilk adımları olan Ticarete Nasıl Başlanmalı? Sorusuna bir liste halinde bakalım.

 • Başlangıç sermayesi belirlenmeli.
 • Markalaşma yolunda temiz bir imaj ve tasarım belirlenmeli.
 • Uzun ve kısa vade hedefler konulmalı.
 • Girişilen sektör hakkında detaylı bir inceleme içine girilmeli ve riskler araştırılmalı.
 • Kar ve zarar hedefleri belirlenip, gerçekleşen ile karşılaştırılmalı.
 • Reklam için izlenecek strateji belirlenmeli
 • Ve son olarak personel seçimi için profil oluşturulmalı.

Her şirket, holding veya insan için değişen bu kavramları biz kendi yorumumuzla inceleyeceğiz. Konu ile ilgili tecrübeli isimlerden biri olmasak da. Kendi giriştiğimiz ve iyi, kötü tecrübelerimiz olan bu konu hakkında fikirlerimi ve öngörülerimi paylaşmak isterim.

İlk olarak başlamamız gereken en temel konu;

Yapacağınız iş için ayırabildiğiniz sermaye ve pazarın şartları.

Bu maddeden kastımız, hangi pazarda ne yapmak istediğinizi belirleyin. Bu pazarın ne kadar geniş bir alana hitap ettiğini ve yaşanabilecek krizleri ön görmeye başlayın. Bu adımda yapabileceğiniz en önemli şey, araştırmalar yaparak farklı tecrübelere göz atmak.

Birçok forum ve platform üzerinde girişilen iş fikirleri, izlenen yollar, başarı veya Başarsızlık hikâyelerine ulaşmak mümkün. Herhangi bir konuya balıklama dalmadan önce internet üzerinde paylaşılan bu önemli tecrübelere bir göz atmanızı şiddetle öneririz.

Sermaye kontrolü gibi matematik izleyen konular hakkında da detaylı araştırmalar yapmanız, başlangıçtaki bu adımları kısa sürede aşmanız da büyük yardım edecektir.

İkinci olarak; MARKA

Bu konunun ne kadar önemli olduğunu Steve Jobs’un yarattığı Apple markasına bakarak rahatlıkla anlayabilirsiniz. Gerek markanızın logosu, personeliniz sloganınız gibi müşterilerinizin aklında kalan kısımlarını mükemmel bir şekilde tasarlamalısınız.

Bu konu hakkında özellikle belirtilmesi gereken bir yanda dış görünüm kadar iç görünümünde önemli olması. Yani istediğiniz kadar markanız güzel gözüksün, altın sağlam ürün ve teknolji yatmıyorsa bu iş kısa sürede tercih edilebilirliğini yitirecektir.

Sonrasında;

Ticarete atılmak için başladığınız ve adımlar attınız bu yolda kararlı bir şekilde ilerlemelisiniz. Her ne kadar başta her iş gibi ticarette, basit bir iş olarak gözükse de. Sonuç olarak insanlarla uğraşılan bir sektör olduğundan, size her zaman sıkıntı çıkarak birçok durum olacaktır.

Bu gibi sıkıntılı durumlar karşısında sağlam durmanız önem teşkil etmektedir. Artık siz bir çalışan değil kendi işini yürüten bir iş sahibisiniz. Hayallerinizdeki hedeflere ulaşmak için dikkat durmanız ve uzun yıllar sürecek sıkı bir çalışma temposuna girmeniz gerekiyor.

Peki iş kurma adımlarına kısa bir göz attık. Bu makaleyi okuyan sizlerinde aklın bu konular ile ilgili temel adımlar belirlenmiştir.

İsterseniz şimdi ticaret kavramı ile ilgili farklı konulara göz atarak devam edelim.

Bu konular arasında günümüz teknolojisi ile beraber gelişen dünyada e-ticareti inceleyeceğiz.

E –Ticaret nedir?

Dijitalleşen dünya ile beraber artık her alanda olduğu gibi ticaret alanı da e-ticaret alanına kaymış durumda. Başına gelen e elektronik kelimesinin ilk harfidir.

Sizlerinde hemen anlayacağı gibi internet üzerinden yapılan ticaret sektörüne genel anlamda e-ticaret işleri veya e-ticaret sektörü denmektedir.

Bu alanda dünya üzerinde en zenginlerin sahip olduğu şirketler bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse Amazon’un sahibi Jeff Bezos. Kitap satarak başladı bu alanda Jeff dünyanın en zengin insanları arasında birinci sırayı olmakta. Geride bıraktığı ikinci zengin Elon Musk. Musk’ta teknoloji ve enerji sektöründe boy göstermekte.

Kitap satarak e-ticaret hayatına başlayan Jeff Bezos sonrasında işerini ve kendini geliştirerek. Dünya enleri arasına girmiş durumda.

E-Ticarete nasıl başlarım?

Normal bir ticaret gerçek dünyada nasıl başlıyorsa e-ticarette aynı şekilde başlamaktadır. İlk yapmanız gereken kendinize ve bir şirket oluşturmak. Bunu kendi üzerinize veya Limited şirket olarak açabilirsiniz.

Basit olarak şahıs şirketleri gelir düzeyi daha düşük kuruşlar tarafından tercih edilen şirketlerdir. Limited ise işler büyüdükçe vergi yükümlülüklerini azaltmak adına şirketin büyütülmesinde tercih edilebilir.

Gerekçi belgeler ile gerekli kurumlara müracaat ederek, işlemleriniz başlatabilirsiniz. Şirketinizin vergi numarasını aldıktan sonra iki seçeneğiniz mevcut.

Bu seçeneklerden ilki sosyal medya araçlarını kullanarak satış yapmak. Sıkça tercih edilmesinin yanı sıra başarılı bir yöntemdir. Karşılaşacağınız sıkıntıların başında tanınma süreci olacaktır.

Sonuç olarak yeni bir kuruluşsunuz ve sizi kimse tanımıyor. Reklam gelirlerine belirli miktarda ücret ayırarak, bu sancılı dönemi sıkıntısız bir şekilde atlatabilirsiniz. İnsanların sizi zaman içinde tanıması, başka insanlara markanızın ulaşması ile sonuçlanacaktır.

Trendyol veya dolap gibi konulara yazımızın devamında değineceğiz.

İsminiz ve işleviniz yayıldıkça satışlar büyür ve yeni müşteriler talep baskısı yaratır.

Diğer bir seçenek ise kendi web sitenizi kurmak bu seçenek başta yazılım ve reklam ücretleri ile beraber daha pahalı bulunsa da uzun dönem için verimlidir. Sitenizin tanınmasının ardından büyük bir kitleye ulaşabilir ve ardından markalaşma sürecine girebilirsiniz.

Ticaret için en karlı sektörler

En karlı sektörlerin başında giyim sektörü gelmektedir. Pandemi dönemi ve sonrası eve kapanma süreci, birçok insanı internetten alışveriş yapmaya zorlamakta. Bu yüzden bizim hazırlayacağımız sıra hem en çok talep gören sektörler hem de ticaret yapmak isteyenler için özel hazırlanmış olacak.

 1. Giyim
 2. Organik Ürünler( Özellikle pandemi sonrası aşırı talep görmektedir)
 3. Yazılım( Eve kapanma süreci ardından şirketlerin evden çalışmaları gerekmektedir. Bu dönem boyunca yazılım sektörüne ilgi artmıştır)

Bu üç madde ürün dışında daha birçok madde bulmak mevcut. Farklı sektörler üzerinde yönelmek yeni kapılar açacaktır. İşinizi internete taşımak sandığınız kadar zor değil ve çok karlı.

Stoksuz ticaret nasıl yapılır?

Son zamanlarda giderek duyar olduğumuz stoksuz ticaret, İngilizce ismi ile dropshipping çok tercih edilen yöntemler arasındadır.

Stoksuz ticaret nasıl mı yapılır? Basitçe anlatmak gerekirse bir A firması ürünlerini satışa çıkarmaktadır. Firma ürünlerini daha fazla insanın görmesi ve pazarda daha geniş kitlelere yayılması için çalışır ve para harcar, bu çabalarla şirketini büyütür. Herkesin cebine para koydu bu yöntem sayesinde siz, A firmasının ürününü pazarlayarak satıyorsunuz. Daha sonra firmanın deposundan siparişi istenen kişiye kargolatıyorsunuz. Buyrun size stoksuz ticaret.

Bu yöntem bütün firmalar için geçerli değildir. Fakat doğu pazarında bu şekilde çalışabileceğiniz milyonlarca ürün ve şirket bulunmakta. Araştırmalarınıza Asya pazarından başlayarak ürün yelpazenizi genişletebilirsiniz.

Son olarak mutlu bir tablo ile bitirelim.

Dükkan açarak Ticaret Yapmak

Bu gelenekselleşmiş yöntem bildiğiniz üzere yüz yüze işlemekte. E-ticaretin aksine bu yöntem yüz yüze işlemektedir. Yeterli sermayesi olan insanlar bir dükkan kiralayarak istedikleri sektör de para kazanabilirler.

Fakat her alanda olduğu gibi bu alanda da işin muhasebesi iyi yapılmalıdır. Bildiğiniz bir sektöre yönelmeniz size her zaman güvenli bir liman olacaktır.

Kısaca, bir dükkan kiralamanız ardından, belirildiğiniz sektöre göre ekipman ihtiyacınızı karşılamalısınız. Toptan alışverişler her zaman daha ucuza denk gelmektedir.

Makalemizin sonuna gelirken kafanızda ticaret dünyası ile ilgili bazı konuları oluşturabilmişsek çok mutluluklar duyarız. Tekrar başka bir konu ile görüşmek üzere.

En iyi arama, konuşma kaydedici uygulamalar(2021)

Bedava SMS Gönderme Yöntemleri (2021)

Twitter hesabımız.