Teknoloji devlerindeki CEO maaşları pandemide yüzde 400 arttı
April 20, 2022

Koronavirüs pandemisinin çoğu çalışanın gelir ve tazminat yapıları üzerinde ciddi bir etkisi olmasına rağmen, önde gelen BT şirketlerindeki liderler için durum böyle değildi. Salgının çoğu işletmeye finansal zarar vermesine rağmen, teknoloji endüstrisinin en iyi performans gösterenlerden biri olarak ortaya çıktığı bir dönemde “CEO”lar önemli teşvikler aldı.

Finbold istatistiklerine göre, en iyi 10 BT işletmesindeki CEO ikramiyesi, 2020 ile 2021 arasındaki salgın sırasında ortalama %400 arttı. Broadcom’dan Tan Hock Eng (NASDAQ: AVGO), 3,6 milyon dolardan 60,7 milyon dolara çıkarak en büyük kazanan oldu. Oracle’dan (NYSE: ORCL) Safra Ada Catz, maaşını yüzde 999 artırarak ikinci oldu. Tim Cook of Apple (NASDAQ: AAPL) da ikramiyesi yüzde 571,63 artarak 14,7 milyon dolardan 98,7 milyon dolara yükselen büyük kazananlar arasındaydı.

Öte yandan Netflix (NASDAQ: NFLX) CEO’su Reed Hastings, maaşı yüzde 19,68 azaltılarak 43,2 milyon dolardan 34,7 milyon dolara düşürülen yöneticilerden biriydi. Alfabeden Sundar Pichai (NASDAQ: GOOGL) da yüzde 14’lük bir düşüş gördü. Özetle, 2021 için seçilen CEO’ların toplam maaşı, 2020’deki 231,96 milyon $’a göre yüzde 210,88 artışla 721,13 milyon $ oldu. CEO ücretine ilişkin veriler, belirli şirketler için SEC dosyalarından elde edildi.

Teknoloji devlerindeki CEO maaşları pandemide yüzde 400 arttı

Teknoloji yöneticisi ikramiyeleri neden öne çıkıyor?

Çoğu firma salgının başlangıcında ücretleri ve diğer sosyal yardımları düşürmeyi tercih etmesine rağmen, teknoloji liderlerinin ücretleri arttı. Transfer, salgının başlangıcında düşük arz seviyeleri nedeniyle gerekliydi.

Dünya ekonomisi krizdeyken, ihtiyatlı hareket tarzı, CEO’nun ücretini azaltmaktı; bu, feci sonuçlara yol açabilecek bir hareketti. Şirketler düşen hisse senedi fiyatları karşısında ikramiyeyi önemli ölçüde düşürürse, en iyi çalışanlarını rakiplerine kaptırma riskiyle karşı karşıya kalırlar.

Bununla birlikte, hisse senedi piyasası daha sonra toparlandı ve teknoloji sektörü 2020 sonlarında başı çekiyor. Bu senaryo, 2020 için toplam ücretin neden 2021 için toplam ücretten daha düşük olduğunu açıklıyor.

Teşviklerdeki artış, BT sektörünün son iki yıldaki büyümesinin doğrudan bir sonucu olsa da, büyük avantajlar sağlamanın tipik argümanı, salgın karşısında yetenekleri elde tutmaktır. Bazı yöneticilerin şirkete değer kattığı kabul edilmektedir ve ana şirketleri bunları telafi etmek için gerekli her yola başvurmuştur.

Ekonomik tahminin ödeme paketi üzerinde etkisi vardır

Teşvikler, iyileşen ekonomik görünümü yansıttı ve yeterli veya daha iyi performans gösteren CEO’ları ödüllendirdi. Ancak, pandemi veya diğer faktörlerin bir sonucu olarak ekonomi bozulmaya devam etseydi, yöneticilerin varlıkları değer kaybedecekti. Firmaların şu anda hisse senedi fiyatları üzerinde etkisi olabilecek yüksek enflasyon ortamında faaliyet göstermeleri dikkat çekicidir.

Ancak, şirketin büyüklüğü ve toplam geliri ışığında yönetici teşviklerinin mütevazı kabul edilebileceğini vurgulamak önemlidir. Yöneticilerin çoğu, milyonlarca dolar kazanma potansiyeline sahip oldukları düşünüldüğünden iyi bir şekilde tazmin edilir.

Bonus artışı aynı zamanda teknoloji endüstrisinin en karlı işletmelerden biri olduğunu ima ediyor. Pandeminin aksamalarının bir sonucu olarak zarar veya düşük kârlılık yaşamaya devam eden firmalar, daha güçlü finansal beklentilere sahip alanlarda yöneticilerini şirketlere kaptırma riskiyle karşı karşıya.

Teşviklerin bazı CEO’ları dünyanın en zenginleri arasına ittiğini belirtmekte fayda var. Çoğunluğu kendi firmalarının kurucusudur ve önemli miktarda şirket hissesine sahiptirler. Örneğin, Apple’ın 2021’deki yükselen hissesi, CEO Tim Cook’un milyoner olduğunu gördü.

CEO maaşları eleştiriliyor

Öte yandan, büyük CEO ödeme paketi Amerika’nın servet dengesizliğini ateşledi. CEO’lar ve işçiler arasındaki artan ücret eşitsizliği artmaya devam ediyor ve sayının gelecekte daha da artması muhtemel. Siyasi sınıflar, dengesizliği fark etti ve yürütmenin daha fazla vergi ödemesini gerektiren kurallar için önerilerde bulundu.

Son zamanlarda, ABD Senatörü Elizabeth Warren, Tesla (NASDAQ: TSLA) CEO’su Elon Musk ile milyonerlerin düşük vergi oranları hakkında sözlü bir tartışmaya girdi. Warren’a göre milyarderler, yeni nesil girişimcileri teşvik etmek için vergilerde ileri ödeme yapmalıdır.

Genel olarak, çoğu firma büyük ödeme paketlerini CEO’nun başarısına bağlayabilir; yine de Apple gibi bazı hissedarlar aynı fikirde olmayabilir. Bu, bir danışmanlık şirketinin Apple hissedarlarına performans gereksinimlerinin olmaması nedeniyle Cook’un paketini onaylamamalarını tavsiye etmesinin ardından geldi.

İçerikler TwitterTelegramFacebook ve Mazz10.com‘da yayınlanmaktadır.