samsung
September 29, 2021

Hollanda rekabet gözlemcisi ACM Çarşamba günü yaptığı açıklamada, elektronik üreticisi Samsung şirketinin Hollanda’da fiyat sabitlemesi nedeniyle 40 milyon euro (46,9 milyon dolar) para cezasına çarptırıldığını söyledi.

Piyasa düzenleyicisi, Samsung’un Hollanda’daki televizyonlarının fiyatlarını yıllardır, perakendecileri Samsung’un tercih ettiği piyasa fiyatının altında satıyorlarsa fiyatlarını yükseltmeye teşvik ederek artırdığını söyledi.

ACM, bu uygulamanın Hollanda’daki en büyük yedi çevrim içi (online) elektronik mağazası arasındaki rekabeti baltaladığını ve Samsung’un ilgili tüm perakendecilere rakiplerinin de onun fiyatlandırma politikasını izleyeceğini açıkça belirttiğini söyledi.

Düzenleyici tarafından elde edilen belgelere göre Samsung, rakipleri TV’lerin çok ucuza satılmasından şikayet ederse perakendecilere de ulaştı.

samsung

Samsung rekabeti bozdu, mahkeme kararı verdi

Mahkeme, “Samsung’un tavsiyesi bireysel değildi ve sonuçsuz değildi” dedi.

Davranışı rekabeti bozdu ve tüketiciler için fiyatları yükseltti.

Samsung, perakendecileri asla fiyat tavsiyesini kullanmaya zorlamadığını ve mağazaların kendi stratejilerini belirlemekte her zaman özgür olduğunu ileri sürerek cezaya itiraz edeceğini söyledi.

Ancak düzenleyici, Samsung’un fiyatları etkileme çabalarının normal rehberliğin çok ötesine geçtiğini ve aslında televizyonlarının piyasa fiyatlarını yapısal olarak belirlemenin bir yolu olduğunu bilmesi gerektiğini söyledi.

Twitter ve Facebook Adresimiz