Hindistan kriptoyu yasallaştırıyor: P2E oyunları için neden önemli?
February 20, 2022

Nisan 2022’den başlayarak, Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, kripto transferlerinde %30’luk vergi için bir teklif önerdi. Ayrıca, ülkenin merkez bankası olan Hindistan Merkez Bankası (RBI), ülkenin merkez bankası dijital para birimi (CBDC) olan dijital rupiyi 2022 ile 2023 yılları arasında piyasaya sürmeyi hedefliyor. Bu karar P2E ve NFT ekonomisinin seyrini değiştirebilir…

P2E ve NFT oyunları için neden önemli?

Hindistan blockchain tabanlı oyun piyasasında üç nedenden dolayı önemli:

  • Hindistan, para kazandıran oyunlara ve dijital ekonominin benimsenmesine büyük ilgi duyan bir halk.
  • Halktan ve inovasyon kültürünü teşvik etmeyi amaçlayan hükümetten destek geliyor. Bir dizi blockchain girişimi olan Vietnam veya VR araştırması yürüten Kore gibi.
  • Bu alanlara yatırım yapacak maddi imkanları olan bir nüfus.

Sonuç olarak, Hindistan’ın açıklaması kripto para piyasasının seyrini değiştirebilir. Bu da, dünyadaki P2E ve NFT oyun ekosistemlerini etkileyebilir.

Hindistan neden böyle bir karar aldı?

Bunun için iki madde sıralayabiliriz.

  • En net açıklama, hükümetin eylemden bir parça istemesi. Bu tamamen doğru olsa bile, Hindistan hükümetinin %30’luk verginin herhangi bir kısmı, gelirleri artırmak ve bunları ekonomiye yönlendirmek etmek açısından değerli. Burada milyonlarca dolardan değilse de yüzbinlerce dolardan bahsediyoruz.
  • Hindistan maliye bakanına göre ikinci nokta, kripto paraları nihayetinde meşrulaştıracak ve Hint yaşamının dokusuna dahil edecek yasal çerçeveyi oluşturuyor olmaları. Hindistan, dünyanın en büyük nüfuslarından biridir.

Hint haber sitelerinin ve paydaşların (İngilizce olarak yayınlanan) geniş bir araştırması, bunun acele bir karar olmadığını ve Hint bürokrasisinin bir süredir üzerinde durduğunu belirtiyor. Özetlemek gerekirse, Hindistan kademeli olarak kripto para birimiyle ilgili tüm varlıkların yaygın olarak kabul edilmesi ve kullanılması için temel oluşturuyor.

Hindistan kriptoyu yasallaştırıyor: P2E oyunları için neden önemli?

Hindistan ve kripto para

Bu gelişmeye çok sayıda tepki gelse de genel fikir birliği iyi görünüyor. Ayrıca, bu önceki politikadan toplam 180 derecelik bir değişimdi. Hindistan, kripto para birimini (ve diğer tüm dijital varlık türlerini) yasa dışı ilan etti.

Kripto para borsası ZebPay’in CEO’su Avinash Shekhar, haber ajansı Reuters’e şunları söyledi:

Sanal dijital varlıklardan elde edilen gelir üzerinden %30’luk bir vergi ağır olsa da, kriptoyu meşrulaştırdığı ve kripto ve NFT’lerin daha fazla benimsenmesi konusunda iyimser bir bakış açısına işaret ettiği için hoş bir hareket.

Hindistan kriptoyu yasallaştırıyor: P2E oyunları için neden önemli?

Hindistan hükümeti, kripto para birimleri hakkında aktif olarak politika belgeleri ve görüşler aradığı bir noktaya ulaştı. Bunu akılda tutarak, ülke kripto para birimleri konusundaki nihai kararını çok yakında verebilir.


SORUMLULUK REDDİ: Mazz10.com içeriklerinin hiçbiri finansal tavsiye niteliğinde değildir: Oyna-Kazan (P2E) Haberleri, P2E oyun haberleri, güncelleme portalı, tartışma merkezi ve içerik/görüş/inceleme merkezi olmayı amaçlamaktadır. Lütfen herhangi bir NFT/Metaverse/P2E oyununa yatırım yapmadan önce kendi araştırmanızı yapın. Daha da iyisi, olası yatırımlarınız hakkında bilinçli bir duruş oluşturmak için meslekten birine danışın. Daha fazla bilgi, haber ve eğitim için Mazz.com‘u takip edebilirsiniz.

Twitter