Oyna-kazan (P2E) iş modeli nedir?
February 22, 2022

Play-to-Earn (Oyna-kazan, P2E) iş modeli, blockchain oyun endüstrisindeki en son gelişmedir. Açık ekonomi kavramını benimseyen ve oyun dünyasına katkıda bulunarak değer katan tüm oyunculara finansal fayda sağlayan bir iş modelidir. Modern oyunlarda henüz görülmeyen yeni oyun konseptleri ve tutma modellerinin tanıtılması muhtemeldir.

Oyna-kazan (P2E) iş modeli nedir?

Teknoloji izleyiciler için daha erişilebilir hale geldikçe, video oyunları etrafındaki iş modelleri gelişti. 70’lerin sonlarında ve 80’lerin başlarında oyunlar oyun salonlarındaki atari makinelerinde oynanırdı. Jetonlarla dolu bir cep ile oyuncular en yüksek puanı almak için rekabet ederdi.

Oyna-kazan (P2E) iş modeli nedir?

Günümüzde toplu taşımadayken veya kendimize biraz zaman ayırdığımızda akıllı telefonumuzda oyun oynuyoruz. Daha derin bir deneyim istediğimizde, kişisel bilgisayarımızda veya ev konsolumuzda bir oyun başlatıyoruz. Platform ne olursa olsun, her oyuncuya uygun iş modelleri vardır.

Ücretsiz para kazandıran oyunlar inşa ediliyor

Tüketicilerin premium bir oyun oynama hakkını satın alması gerekiyor. Bunu bir dijital mağazadan lisans satın alarak veya çevrimiçi veya yerel bir mağazadan fiziksel bir kopya alarak yaparlar. Yeni çıkan bir oyun için 60 dolar ödemek alışılmadık bir durum olmadığı için finansal taahhüt oldukça yüksek. Bu hala büyük bir endüstri olmasına rağmen, son yıllarda en fazla büyümeyi oynaması ücretsiz iş modeli gördü.

Oynaması ücretsiz iş modeli, oyuncuların herhangi bir finansal taahhütte bulunmadan tamamen ücretsiz bir oyuna sahip olmalarını sağlar. Oynaması ücretsiz veya ücretsiz oyunlar her zaman indirilebilir ve tüketicilere sınırlı / kısıtlı bir deneyim sunar. Oyuncuların sadece gelişimlerini hızlandırmak veya özel eşyalar elde etmek için ödeme yapmaları gerekir. Örneğin, kullanıcıların oyun karakterleri için oyun içi para birimleri, ekstra içerik veya özel kozmetikler için ödeme yapması gerekir.

Piyasadaki en büyük oyunlardan bazıları aslında ücretsiz olarak mevcuttur. Battle Royale oyunu tamamen ücretsiz olmasına rağmen, geçen yıl Fortnite tek başına 1.8 milyar dolarlık gelirden sorumluydu. Daha fazla kişiselleştirmeye izin vermek için kostüm satmak büyük bir iştir. Piyasadaki en büyük oyunlar arasında, temelde tamamı ücretsiz olan League of Legends ve Hearthstone gibi oyunlar vardır. Bununla birlikte, her geliştiricinin, kullanıcıların ek içerik veya kozmetikler için ödeme yapmasını sağlamak için kendi yöntemleri vardır.

Bu ücretsiz oyunlar milyarlarca dolar gelir elde etti ve onları durduracak hiçbir şey yok. Bu, oynaması ücretsiz iş modelinin olgunlaştığını ve geliştiricilerin oynaması ücretsiz para kazanma sanatını öğrendiğini gösteriyor.

Oyna-kazan iş modeli, oynaması ücretsiz olanla birçok benzerliğe sahiptir. Genellikle bir oyna-kazan oyunu, oynaması ücretsiz oyunlarda görülen mekanikleri de kullanır. Bununla birlikte, oyna-kazan oyunları, oyuncuların para kazanmalarına veya kripto para elde etmelerine de olanak tanır.

Oyna-kazan (P2E) iş modeli nedir?

Oyunculara oyun içi varlıklar üzerinde sahiplik vermek ve oyunu aktif olarak oynayarak değerlerini artırmalarına izin vermek, oyna-kazan iş modelinin temel bileşenleridir. Oyuncular, oyun içi ekonomiye katılarak diğer oyuncular ve geliştiriciler için değer yaratıyor. Karşılığında oyun içi varlıklarla ödüllendirilirler. Bu kripto paralar, kripto para birimlerinden blockchain de belirtilmiş oyun içi kaynaklara kadar her şey olabilir. Bu nedenle, oyna-kazan iş modeli, blockchain oyunlarıyla çok iyi gidiyor.

Oyna-kazan iş modelinde oyun ve geliştiriciler, oyuncuları oyunlarına zaman ve emek harcadıkları için ödüllendirir. Örneğin, Axie Infinity’de oyuncular Smooth Love Potions (SLP) kazanır. Oyuncular yeni Axies oluşturmak için bu kripto para birimlerine ihtiyaç duyarlar, ancak token’leri açık pazardaki diğer oyunculara da satabilirler. Diğer örnekler, League of Kingdoms’daki kaynaklar veya oyuncuların fantezi futbol oyunu Sorare’de kazanabilecekleri ödüllerdir.

Oyun oynayarak para kazanma

Özünde, bir oyna-kazan oyunu aynı zamanda oynaması ücretsiz olmalıdır. Ancak, durum her zaman böyle değildir. Şu anda oyuncuların Axie Infinity dünyası Lunacia’da savaşabilmeleri için önce üç Axies (AXS) satın almaları gerekiyor. Sorare ayrıca oyuncuların haftalık yarışmalarda kart kazanabilmeleri için önce oyuncu kartlarına para yatırmalarını gerektirir. Chainz Arena ve League of Kingdoms gibi oyunları oynaması tamamen ücretsizdir, ancak boşta kalan oyun mekaniği ve sınırlamaları, oyuncuları oyuna biraz para yatırmaya zorlar. Yani oyuncular bir şeyler kazansalar bile, ödemeleri de gerekiyor.

Bir video oyunu geliştirmek para gerektirir ve bu oyunlar işletmeler tarafından oluşturulur. Bununla birlikte, oyna-kazan iş modelinin yararı, bir oyuncunun her zaman satılabilecek bir değer yaratmasıdır. Bir oyuncunun oynamaya başlamak için ödeme yapması gerekse bile, elde edilen bu eşyalar her zaman tekrar satılabilir. Sorare’deki her kart ve cüzdanınızdaki her Axie satılabilir. Aynı zamanda Fortnite ve League of Legends gibi oyunlar da milyarlar kazanıyor. Oyuncular para harcar ve değerlerini dipsiz bir kuyuya atar. Bu oyunları oynamayı bıraktıklarında cüzdanları boşalacaktır.

Kazanmak için oyna bunu değiştirir. Elde edilen tüm öğeler belirli bir değeri temsil eder. Bu, oyuncuların oyundan uzaklaştıkları anda her zaman biraz para kazanabilecekleri anlamına gelir. Örnekler:

Fütüristik metaverse at yarışı oyunu Pegaxy günlük 30 dolar civarında pasif gelir sağlayabiliyor.

DeFi Degen Land (DDL), şampiyonlarına 50-500 dolar dağıtıyor.


SORUMLULUK REDDİ: Mazz10.com içeriklerinin hiçbiri finansal tavsiye niteliğinde değildir: Oyna-Kazan (P2E) Haberleri, P2E oyun haberleri, güncelleme portalı, tartışma merkezi ve içerik/görüş/inceleme merkezi olmayı amaçlamaktadır. Lütfen herhangi bir NFT/Metaverse/P2E oyununa yatırım yapmadan önce kendi araştırmanızı yapın. Daha da iyisi, olası yatırımlarınız hakkında bilinçli bir duruş oluşturmak için meslekten birine danışın. Daha fazla bilgi, haber ve eğitim için Mazz.com‘u takip edebilirsiniz.

Twitter