Overwatch Yapımcısı Blizzard Şirketinden Ayrılıyor
September 21, 2021

Duyuru, bu hafta sonu Overwatch League Büyük Finallerinden sadece birkaç gün önce geldi.

Overwatch baş yapımcısı Chacko Sonny’nin Cuma günü şirketten ayrılacağını söyleyen yeni bir Bloomberg raporuna göre, Blizzard bir üst düzey yöneticiyi daha kaybediyor.

Sonny’nin ayrılışı, Blizzard’ın yeni yardımcı başkanları Jen Oneal ve Mike Ybarra’nın onu “düşünceli bir lider” olarak tanımladığı e-posta yoluyla personele duyuruldu. Sonny, e-postada Blizzard’da çalışmanın “mutlak bir ayrıcalık olduğunu” söyledi ve orada geçirdiği zamanı “kariyerimin en iyi deneyimlerinden biri” olarak nitelendirdi.

Overwatch yöneticisi bu nedenlerle suçlanıyordu

İstifa, Activision Blizzard’da Adil İstihdam ve Konut Departmanına dava açılmasına, Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu’na bir şikayete ve en yakın zamanda bir SEC soruşturmasının başlatılmasına neden olan yaygın cinsel taciz ve görevi kötüye kullanma iddialarının ortasında geldi. İş yerinde suistimal şikayetlerinin ele alınması gündem oldu. Ancak birden fazla kaynak Bloomberg’e Sonny’nin saygın bir isim olduğunu söyledi ve kendisine karşı herhangi bir suistimal iddiasından haberdar olmadıklarını söyledi.

Sonny, bu yılın başlarında Blizzard’dan ayrılan eski Overwatch yönetmeni Jeff Kaplan kadar yüksek profilli bir isim değildi, ancak seride üç yıl yönetici yapımcı olarak görev yaptı ve bundan önce iki yıl boyunca yapım direktörlüğünü yaptı. Oyunun 2 serisi yavaş yavaş yaklaşırken—hala çıkış tarihi yok, ancak bu hafta sonu Overwatch League Büyük Finallerinde bir oyun gösterimi yapılacak—zamanlama harika görünmüyor, ancak Blizzard PC Gamer’a gönderilen bir e-postadaki endişeleri gidermeye çalıştı. Sonny’nin ayrıldığı doğrulanıyor.

Bir Blizzard temsilcisi, “Chacko Sonny, 5 yıllık hizmetten sonra biraz izin almak için Blizzard’dan ayrılıyor” dedi. “Derin, yetenekli Overwatch ekibi Overwatch 2’de mükemmel bir ilerleme kaydediyor ve sıkı çalışmaları sayesinde oyun, üretimin son aşamalarında. Bu ayın sonlarında Overwatch Ligi Büyük Finallerinde daha fazlasını paylaşacağız.”

İstifası, Blizzard’ın baş hukuk yetkilisi Claire Hart’ın üç yıllık hizmetin ardından şirketten ayrıldığını açıklamasından 24 saatten kısa bir süre sonra geldi.

Bizden, Twitter ve Facebook üzerinden haberdar olabilirsiniz.