Onooks (OOKS) nedir?
January 30, 2022

Kasım 2020’de başlatılan Onooks (OOKS), blok zincir tabanlı oyunlara finansal omurga ve protokol matris hizmeti inşa etmeyi amaçlayan emlak metaverse coin projesi. Daha basit bir ifadeyle Onooks, kripto paraları gayrimenkul ile birleştirmeyi amaçlayan merkezi olmayan bir kripto fon ağıdır.

Projenin white paper ‘ı şu ifadeleri içeriyor:

Gayrimenkulün zengin insanlara ayrılması gerçeğinden rahatsız olan insanları bir araya getirmeyi amaçlıyoruz. Sorun tam olarak bu, neden sürekli büyüyen bu varlık sınıfının faydası sadece birkaç varlıklı kişiye ayrılsın?

Onooks (OOKS) – Başlangıç

Onooks, Kasım 2020’de yaklaşık 30 bin dolar topladıkları özel bir bağış toplama turu düzenledi. Projenin vizyonu, önde gelen kripto gayrimenkul hedge fonu olmak. Yukarıdaki ifadelerde görüldüğü üzere projenin bir felsefesi var. Ancak sosyal medya profillerine bakıldığında pek hareketlilik yok.

Blockchain ve gayrimenkul nasıl çalışır?

Artık şirketlerin yavaş yavaş kripto paralara yöneldiği bir aşamadayız. Onooks (OOKS), gayrimenkul için blok zincir teknolojisini kullanmanın bazı faydaları sıralıyor:

  • Geleneksel yatırım için ayrılan varlıklar artık dijital hale gelebilir (token olabilir, token’laştırabilir)
  • Gayrimenkul ya da bir kısmını satma/satın alma süreci blockchain ile kolaylaşıyor
  • Süreç otomatikleştiği için aracılık maliyetleri sıfır
  • Tokenizasyon, varlıklara küresel erişim sağlar

Ethereum ağında NFT olarak satılan gayrimenkul örnekleri

2017’de TechCrunch’ın kurucusu Michael Arrington, Dinyeper Nehri yakınında bir ev satın almak için kripto para birimi Ethereum’da Propy adlı bir şirkete yaklaşık 60.000 dolar ödedi. Bir ev internetten satıldı ve ödeme bir kripto para birimi Ethereum (ETH) ile yapıldı.


Kaliforniya’dan yüksek performanslı bir teknoloji girişimcisi olan Devon Bernard, aynı mülkü Delaware merkezli LLC’den (Arrington’ın mülkü ilk satın aldığı) birkaç hafta önce ilk emlak NFT müzayedesinde 36 ETH (yaklaşık 93.000 dolar) karşılığında satın aldı. Propy, gayrimenkul ve kripto para birimleri arasındaki bağlantıya kapılar açarak blockchain devrimine öncülük ediyor.

Onooks (OOKS) sosyal medya ve iletişim kanaları

Web Sitesi: https://www.onooks.org/

Twitter: https://twitter.com/onooksdev

Telegram: https://t.me/onooks

Youtube: https://www.youtube.com/c/Onooks/videos

Facebook: https://www.facebook.com/onooks