NFTFi Nedir?
August 21, 2022

Özet: NFTfi, ETH veya DAI stablecoin’i ödünç almak ve ödünç vermek için merkezi olmayan bir pazar yeridir. Ancak, ödünç almak istiyorsanız kripto para birimlerinde teminat vermek yerine teminat olarak bir NFT sağlamanız gerekir. Sonuç olarak, SuperRare’den satın alınan dijital kripto sanatını, OpenSea’de işlem gören koleksiyonları, Axie Infinity’den oyun içi varlıkları veya en sevdiğiniz Aavegotchi’yi kullanabilirsiniz.

NFTFi Nedir?

NFT’lerin küresel piyasanın 2,5 milyar doların üzerine çıktığı bir zaman olan 2021 NFT Yazından önce, 2020’nin DeFi Yazı olarak bilinen benzer şekilde coşkulu bir döneme tanıklık etti.

Büyük ölçüde yeild farming olgusunun körüklediği DeFi Summer olayları, DeFi protokollerinde kilitlenen toplam değeri (TVL) Eylül ayı sonuna kadar kabaca 10 milyar dolara çıkardı. Hem NFT hem de DeFi piyasalarının yaşadığı son patlamalarla, iki teknolojinin kaçınılmaz olarak yollarının kesişmesi an meselesiydi.

NFTFi tam olarak nedir?

NFTFi, daha fazla likit varlığa erişerek işlemleri finanse etmek için NFT’leri kullanıyor.

DeFi ve NFT’lerin bu çarpışması, NFT’lerini çok daha likit bir varlık haline getirerek NFT sahipleri için çeşitli olasılıklar açtı.

NFTFi içinde çeşitli sektörler vardır ve bu makale bunların ne olduğunu, artılarını ve eksilerini ve bu sektörlerdeki en büyük platformları inceleyecektir.

NFTFi içindeki sektörler şunları içerir:

 • NFT fraksiyonelleştirme
 • NFT kiralama
 • NFT türevleri
 • NFT kullanarak ödünç verme/borç alma

NFT’ler ve DeFi’nin çarpıştığı yer

Şu anda DeFi protokolleri, geleneksel finansı taklit edecek şekilde tasarlanmıştır. Ancak, NFT’lerin kullanıma sunulmasıyla birlikte, yepyeni bir finansal ürün yelpazesi için potansiyel var. Örneğin, bazı borç verme protokolleri artık NFT’lerin kredi teminatı olarak rehin edilmesine izin vererek hem borçlulara hem de borç verenlere DeFi’deki daha geleneksel stabilcoin veya kripto para birimi destekli kredilere bir alternatif sunuyor. Her iki durumda da, NFT/-DeFi projeleri, parçalarının toplamından patentli bir şekilde daha değerli bir ürün sunmak için her teknolojinin güçlü yönlerinden yararlanır.

Uygulamada, DeFi ve NFT’ler arasındaki birleşme, giderek daha fazla ilgi ve geliştirme faaliyeti biriktiren bir alandır. Genel olarak, bazı projelerin genellikle daha çok NFT’leri DeFi yöntemlerine uyacak şekilde artırmaya yönelik olduğu görülüyor. Örneğin, likidite havuzlarının ve fraksiyonelleştirme protokollerinin varlığı, NFT sahiplerinin varlıkları üzerinde likidite gerçekleştirmelerine izin verirken, yeterince sermayeye sahip olmayan yatırımcılara yüksek değerli tokenlere ulaşma fırsatı verir. Buna karşılık, diğer projeler, NFT tabanlı varlıkların kullanımı yoluyla DeFi ilkellerini geliştirmeye daha fazla önem veriyor gibi görünüyor. Örnek olarak, bazı borç verme protokolleri artık NFT’lerin kredi teminatı olarak rehin edilmesine izin vererek hem borçlulara hem de borç verenlere DeFi’deki daha geleneksel stabilcoin veya kripto para birimi destekli kredilere bir alternatif sunuyor. Her iki durumda da, NFT/DeFi projeleri, parçalarının toplamından patentli bir şekilde daha değerli bir ürün sunmak için her teknolojinin güçlü yönlerinden yararlanır. Bazı örneklere bakalım.

NFT Fraksiyonelleştirme nedir?

NFT fraksiyonelleştirme, orijinal NFT’ye bağlı bir dizi değiştirilebilir jeton aracılığıyla bir NFT’nin sahipliğini paylaşma sürecidir.

Bir NFT’yi parçalara ayırmak için, NFT bir kasaya yerleştirilir. NFT’nin sahipliğini temsil eden ERC-20 tokenleri daha sonra basılır ve her biri orijinal NFT’deki sahiplik payını temsil eder.

Artıları

NFT fraksiyonelleştirme, daha az sermayeye sahip yatırımcıların pahalı NFT tahsilatlarına ulaşmalarını sağlar. Bu, piyasaya daha fazla likidite girmesini sağlar, çünkü pahalı bir NFT, değiştirilebilir token’ler kullanılarak değerinin paylarına bölünebilir.

Eksileri

NFT fraksiyonelleştirmesinden kaynaklanan bir zorluk, “onu tekrar bir araya getirme” sürecidir. Tüm NFT’nin kasadan çıkarılması için, tüm sahiplerin hisselerini satması gerekir, yani tüm kesirlerin bir araya getirilmesi gerekir.

Platformlar

 • Unic.ly , kullanıcıların cüzdanlarını bağlayarak, NFT’lerini bir kasaya yatırarak ve yeni ERC-20 tokenleri (uToken) basarak NFT’yi parçalara ayırmalarına olanak tanır. Unic.ly’nin, uToken’lerin alınıp satılabileceği bir UniSwap çatalı olan kendi DEX’i, UnicsSwap’ı vardır. Unic.ly, uToken havuzlarının yeterli likiditeye sahip olmasını sağlamaya yardımcı olacak mekanizmalar sağlar. Bir koleksiyon yeterince yüksek değere sahipse, uToken’lar da beyaz listeye alınabilir. Beyaz listeye alınmış koleksiyonların LP token sahipleri, Unic.ly’nin yönetişim tokeni olan UNIC kazanmak için LP token stake edebilirler.
 • Fractional.art benzer hizmetler sunar. İki platform arasındaki temel fark, Fractional.art’ın yatırımcıların getiri elde etmek için stake yapma seçeneğine sahip olmamasıdır.
 • NFTX.io , kullanıcıların değiştirilebilir bir ERC20 token (vToken) oluşturmak için NFT’lerini bir kasaya yatırmalarını sağlayan bir NFT pazar yeri platformudur. Yeni basılan token, kasa içindeki herhangi bir rastgele NFT üzerinde 1:1 bir hak talebini temsil eder. Kullanıcılar, likidite ve ticaret oluşturmak için ERC20 tokenleri SushiSwap gibi Otomatik Piyasa Yapıcılarında (AMM’ler) bir araya getirebilir.

NFT Kiralama Nedir?

BAYC veya Cryptopunks gibi mavi çipli NFT projeleri, insanların çoğunluğu için uygun değildir. Bu yazının yazıldığı sırada koleksiyonların taban fiyatları sırasıyla 84 ETH (142.200 dolar) ve 74 ETH (125.300 dolar) şeklindeydi. Fraksiyonelleştirme gibi, NFT Kiralama da bu soruna bir çözüm olarak, sadece farklı, daha tanıdık bir biçimde kurulmuştur.

Bir daire veya araba kiralamak gibi, NFT kiralamak da bir kişiye sınırlı bir süre için bir NFT’ye erişim sağlar.

NFT kiralama iki şekilde gelir:
1. teminatlı kiralama
2. teminatsız kiralama.

Teminatlı Kiralama

Teminatlı kiralama için, bir NFT sahibi varlıklarını bir kiralama pazarında listeler. Kiracı daha sonra kiralama sürecini başlatabilir.

NFT, borçlunun ve borç verenin hüküm ve koşullarıyla akıllı bir sözleşmeye yerleştirilir. Bu koşullar, borç vereni korumak için NFT’den daha yüksek bir fiyata sahip olan kiralama ücreti ve teminatı içerir. Sözleşme sona erdikten sonra, NFT ve teminat asıl sahiplerine geri dönecektir.

Aşırı teminatlı kiralama süreci, DeFi’deki borçlanma ve borç verme protokollerinde benimsenen yöntemden farklı değildir. Muhtemel bir kiracı, istedikleri NFT’den daha yüksek bir fiyata teminat vererek ödünç almak istedikleri NFT’ye erişebilir. Borçlular daha sonra NFT sahibi ve NFT’nin bağlı olduğu kodlanmış akıllı sözleşme tarafından belirtilen bir süre boyunca NFT’ye erişebilir.

Teminatsız Kiralama

İkisi arasındaki temel fark, teminatsız kiralamada kiracının orijinal NFT’yi asla almayacağıdır.

Teminatsız kiralama sunan platformlar, borç verenlerin NFT’lerini yatırmalarına ve bunun paketlenmiş bir versiyonunu oluşturmalarına olanak tanır. Bir kullanıcı NFT’yi kiralayıp kiralama ücretini ödediğinde, kiracı orijinali ile aynı faydadan yararlanan paketlenmiş NFT’yi alacaktır. Sözleşme sona erdikten sonra, sarılmış NFT yakılır ve kira bedeli borç verene gönderilir. Teminatsız kiralama, kiracının teminat vermesi gerekmediğinden ve borç verenin orijinal varlıklarını kiralamasına gerek olmadığı için her iki taraf için riski en aza indirir.

Artıları

Kiralama, NFT sahiplerine , kendilerini parçalama ile ilgilenmek zorunda kalmadan, NFT tahsilatlarından kendi şartlarına göre pasif gelir elde etme fırsatı verir.

Kiralama için kullanım durumları sürekli genişlemektedir. Alan geliştikçe, NFT kiralamak, NFT galerileri ve müzelerinde giderek artan bir şekilde kullanım örneklerine sahip olacak ve Musee Dezentral gibi platformlar zaten bu deneyimi sunuyor. Erişim hakları sağlayan NFT sahipleri, NFT’lerini toplulukların NFT kapılı etkinliklerine katılmak isteyenlere, eğer bu amaçla kendileri kullanmıyorlarsa, ancak NFT’ye maruz kalmayı sürdürmek isteyenlere NFT’lerini kiralayabilirler.

Eksileri

NFT kiralama, NFT’ler dünyasında bir iş modeli olarak hala yenidir ve bu nedenle hala istismarlara açıktır. Yakın zamanda meydana gelen bir istismar, BAYC sahipleri için Ape Coin airdrop sırasında gerçekleşti. Bilinmeyen bir kullanıcı, cüzdanını Ape Coin airdropuna uygun hale getirmek için airdroptan önce bir flash kredi aldı ve 5 BAYC NFT kiraladı. Ape Coin’i havaya uçurdular ve bilinmeyen kullanıcı, bir NFT kiralama açığı nedeniyle 800.000 dolar kazanmayı başardı.

Platformlar

 • Çoğu NFT kiralama platformu nispeten benzer bir hizmet sunar. Farklı NFT’lere ve koleksiyonlara göz atmak için bir menü sunarlar ve paketli bir NFT’yi basmak veya teminat göndermek için gereken tek şey bir kullanıcının cüzdanını bağlamaktır. En büyük teminatlı NFT kiralama platformları IQ Protoco l ve Vera’dır.
 • Teminatsız en büyük kiralama platformu reNFT’dir.
 • IQ Protoco l platformu kiralama için henüz tam olarak işlevsel değil ve reNFT de mevcut değil, bu nedenle mevcut olacak koleksiyonların sayısı ve kiralama deneyimi hakkında karar vermek hala zor. Vera çalışır durumda, ancak şu anda sadece kiralık 25 NFT’si var.

NFT Türevleri nelerdir?

NFT türevleri, NFTFi dünyasındaki en yeni gelişmelerden biridir. AYrıca NFT alanları içindeki türevler, NFT olmayan türevlere benzer;

insanların NFT koleksiyonlarının gelecekteki fiyatlarına bahis oynamasına izin veren takas edilebilir sözleşmeleri temsil ederler.

Artıları

NFT türevleri, NFT likiditesi açısından çok yardımcı olur. Yüksek değerli NFT’lerin ticaretine erişim ve hatta NFT’lerin ticaretinde kaldıraç kullanımına erişim gibi birçok olanak sunar. Kullanıcılar ayrıca NFT fiyatının her iki yönünde de yukarı (uzun) veya aşağı (kısa) işlem yapabilir.

TradFi’deki türev piyasası, spot piyasalardan önemli ölçüde daha büyüktür ve türevlerin kavramsal değerinin yüzlerce trilyon dolar değerinde olduğu tahmin edilmektedir. Bu, özellikle NFT’ler için 11 milyar dolarlık piyasayı spot piyasaya eşdeğer olarak kullanırken, NFT türevlerinin pazar büyüme potansiyelini göstermektedir.

Eksileri

Tıpkı diğer türev alım satımlarında olduğu gibi, NFT türevleri de, özellikle kaldıraç kullanırken, kayıpları büyütebileceğinden oldukça risklidir. Ayrıca, NFT türevleri ticareti henüz başlangıç ​​aşamasındadır, bu nedenle türev ticareti için şu anda az sayıda NFT koleksiyonu mevcuttur.

Platformlar

 • NFT türevleri ticareti sunan en iyi bilinen platform, Synfutures’ın bir ürünü olan NFTures’tir. Şu anda, platform yalnızca erken erişim için kullanılabilir, long/short için yalnızca bir NFT, mevcut fiyatı 77 ETH olan bir CryptoPunk.
 • Fuku, NFT türevleri alanına öncülük eden bir başka firmadır. Fuku, alım satımı belirli koleksiyonlarla sınırlamak yerine, herkesin herhangi bir NFT’de opsiyon alıp yazabileceği ilk NFT alım satım opsiyonlarını sunacak. Bu, 2 milyondan fazla koleksiyon ve Fuku’nun tüketicilerin seçenekler yazmasına ve satın almasına izin verdiği 80 milyon NFT’nin olduğu ve NFTFi ticaretini sadece mavi çipli NFT’lerin ötesine genişlettiği anlamına gelir. Fuku ayrıca, limit emirleri ve aynı teminatla birden fazla NFT türevine teklif verme yeteneği gibi sadece alım ve satım opsiyonlarının ötesinde çeşitli alım satım hizmetleri sunmaktadır. Tokenize edilmiş seçenekler, Fuku etkisini genişleterek ikincil piyasalarda da yeniden satılabilir. Fuku’da, yazma seçenekleri zincir dışı oluştuğu için tamamen gazsızdır. Gaz, yalnızca bir alıcı ve satıcı bir ticaret üzerinde anlaştığında ödenir ve bu işlem daha sonra bir ERC721 NFT token olarak belirtilir. Bu faktörler Fuku’yu gerçekten farklılaştırıyor ve Web3 pazarındaki en büyük oyunculardan bazılarının platformlarına güven duymasını sağlıyor. Ortakları arasında blockchain sermayesi, Coinbase, a16z ve Y Combinator yer alıyor.

NFT’leri kullanarak Borç Verme/Ödünç Alma

NFTFi dünyasında gelişmekte olan üç kredi türü vardır:

 1. P2P NFT Kredisi

NFT kredileri, NFT endüstrisinde büyüyen bir sektördür. DeFi kredisi gibi, NFT kredisi de genellikle akıllı bir sözleşme yoluyla zincir üzerinde kolaylaştırılır. Akıllı sözleşme, varlıkları, likiditeyi (kredi) ve kredinin şart ve koşullarını içerir. P2P NFT kredi platformları, NFT’leri teminat olarak kullanarak, iki taraf arasında güvene dayalı olmayan bir kredi oluşturarak, müstakbel borçluları kredi verenlerle eşler arası bir şekilde birleştirir.

2. Borç verme/CDP’ler

NFT’ler için bir teminat borcu pozisyonu, bir stablecoin oluşturmak için teminatı akıllı bir sözleşmede kilitleyerek oluşturulur. Bu durumda teminat bir NFT olacaktır ve CDP, kredinin boyutunu belirlemek için kullanılan NFT tahsilatı için bir taban fiyat bulunarak oluşturulur.

3. Kredi Havuzları

NFT para piyasalarındaki borç verme havuzları, Aave ve Compound gibi platformlar tarafından popüler hale geldikleri DeFi’de olduğu gibi çalışır. Kredi havuzları, aşırı teminatlandırma yaklaşımı kullanır. Borçlular NFT’leri teminat olarak gönderir. Bu, teminatın toplam değerinden daha düşük bir piyasa değeri ile borç verme ücreti karşılığında fon ödünç almalarını sağlar. Bu ücret, borç verenlere likidite sağlamaya teşvik etmek için dağıtılır.

Artıları

NFT kredisi, tüm NFT ekosistemine ek likidite desteği sağlar. Bu yeni endüstri, NFT borç verenlerin tahsilatlarını borç alan tarafından bir borç alma ücreti şeklinde ödenen getiri elde etmek için kullanmalarına izin verir. Borçlular ayrıca, NFT’lerini satmak zorunda kalmadan daha fazla likit sermayeye erişebildikleri için yeni NFT alımlarını krediler yoluyla finanse etme potansiyeline de sahiptir.

Eksileri

Tüm bu borç verme seçeneklerinin bir dezavantajı, bir NFT’yi fiyatlandırmanın zorluğudur. Aşağıda görüldüğü gibi, platformlar, yalnızca taban fiyatını kullanmak veya kendi fiyatlandırma kehanetlerini kullanmak gibi farklı mekanizmalara sahiptir. Fiyat tabanı bir koleksiyondaki en az değerli NFT’nin fiyatı olduğundan, taban fiyat kullanmak NFT’yi ciddi şekilde düşük değerlendirebilir. Oravle fiyatlandırma mekanizmaları, yöntemleri veya doğruluğu konusunda belirsizlikle örtülü oldukları için de sorunludur.

Bu sorunu hafifletmek için, şu anda çoğu platform, yalnızca belirli NFT tahsilatlarının teminat olarak kullanılmasına izin vererek, kredi sağlayanlar için teminat fiyatında bir tür istikrarı garanti eder.

Platformlar

 • En bilinen NFT kredi platformlarından biri NFTfi.com’durNFT sahiplerinin, güvenli wETH ve DAI kredileri alarak ihtiyaç duydukları likiditeye erişmek için NFT’leri kullanmalarını sağlar. NFTfi.com, NFT sahiplerinin ve likidite sağlayıcılarının izinsiz akıllı sözleşme altyapısı aracılığıyla bağlantı kurmasını sağlayan eşler arası bir platformdur. NFTfi.com, hizmetlerini 150’den fazla NFT koleksiyonu için sunarak hizmetlerini çeşitli müşteriler için kullanılabilir hale getirir.
 • Eskiden Pawn.fi olarak bilinen Arcade, bir başka popüler NFT kredi platformudur. Arcade, kullanıcıların tek bir kredi için teminat olarak kullanılmak üzere birden fazla NFT’yi bir araya getirmesine olanak tanır; bu, kullanıcıların diğer platformlardan daha büyük krediler alabileceği anlamına gelir. Arcade’deki krediler herhangi bir zamanda ve tam olarak geri ödenebilir, bu da borçlulara daha fazla esneklik sağlar. Bu, Arcade’i NFTfi.com’dan ayırır.
 • UnUniFi, NFTFi’de en esnek Kredi-Değer (LTV) oranına sahip olduğunu iddia eden bir NFT CDP platformudur. UnUniFi, NFT fiyat tabanları hakkında veri toplamak için kullanılan dahili bir NFT pazarına sahiptir. Bu veriler kredi boyutunu belirlemek için kullanılır. UnUniFi, basılabilen ve ödünç verilebilen üç sabit paraya sahiptir.

UnUniFi’nin aksine, JPEG’deki tüm borç pozisyonlarının LTV oranı %32’dir. Daha yüksek veya daha düşük bir orana izin vermek için DAO’ya özel istekler konabileceğinden, bazı manevra kabiliyeti vardır. Belirlenmiş bir borç pozisyonuna sahip olmanın yanı sıra, lansman sırasında tüm kredilerde %2’lik bir belirlenmiş faiz vardır. JPEG’d ayrıca borçluların CDP’lerinde sigorta satın almalarına da izin verir.

NFTFi’nin Geleceği

NFTFi, Web3 içindeki en heyecan verici yeniliklerden biri olarak ortaya çıkıyor. Bu endüstri, NFT’lerin karşılaştığı likidite sorununu, onları şu anda diğer varlık sınıfları tarafından kullanılan çok çeşitli yeni finansal kullanım örneklerine açarak çözmektedir.

Kaynak