April 9, 2021

Pasif gelir kaynakları, çalarak para kazanmanın haricinde fiilen işin başında bulunmadığınız zamanlarda da sizlere para kazandırabilen ek gelirlerdir.

Bu oyun oyuncularını dolarla ödüllendiriyor. DeFi Land blockchain oyununa göz atın.

Ekonomik refaha ermek istiyorsanız, hangi işi yaparsanız yapın o işim mutlaka bir kısmının pasif gelire dayanması gerekmektedir. Bu şekilde gün içerisinde belirli bir çalışma düzeni içine girerken, aynı zaman yan bir işten düzenli paralar kazanabilirsiniz.

Nasıl Pasif Gelir Elde Edebilirim?

Yan gelir veya pasif gelir gibi kazançların temellerinde dijitalleşmenin yattığını söyleyebiliriz. Bir inşat mühendisi için bir çiçekçi açıp, dükkanın başına da birisini getirerek, bir yan gelir elde edebileceği gibi bu işi tamamen otomatikleştirerek yapması da mümkün.

İşte zaten tam bu kısımda işler güzelleşiyor. Nasıl mı?

Bireylerin belirli konular üzerinde uzmanlaşması önemli bir özellik. Sonuç olarak bizler yaptığımız meslekler ile toplum içinde değer görmekteyiz. Bu meslek ister az bir ücret, ister yüksek bir ücret karşılığında olsun. Eğer uzun yıllar okullarda dirsek çürüttüyseniz, bunun karlılığını almak için çabalamanız gerekmektedir.

Bu yüzden günümüzün en önemli şeylerinde birisi para kazanmaktır. Para kazanmak zorlaşan ekonomik sistem ile beraber seviye atlamış. Artık bir mühendis bile ailesini tek başına geçindirmekte zorlanır duruma gelmiştir. Hal böyle olunca insanlar artık para kazanmak kendi sektörleri dışında farkları sektörlere de yönelerek gelir elde etmeye çalışmaktadırlar.

Yönlenilmekte olan bu sektörler genellikle dijital ortamda şekillenirken, farklı alanlarda da kazanç sağlayacak işler bulmak mümkün.

Konuyu fazla uzatmadan uzun bir liste halinde pasif gelir elde edebileceğiniz kaynakları sıraladık. Listeyi bitirdikten sonra kendinize en uygun gelir kaynağını seçerek daha derin bir araştırma sonrası kazanç elde etmeye başlayabilirisiniz.

1-) Web sitesi yapın veya başkaları için tasarlayın.

Web sitesi tasarlayarak para kazanmak yıllardan beri herkesin duyduğu ve bildiği güzel bir gelir kaynağıdır. Fakat bu alandan gelir elde edebilmeniz için bilgisayarlar üzerinde biraz bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Sonuç olarak büyük ve farklı bir sektörden kazanç elde edeceksiniz.

Peki, nasıl oluyorsa pasif gelir elde edebiliyorum?

Şu şekilde, öncelikli olarak kendi web sitenizi yaparak, insanları bu web sitesine ziyaretleri sonrasında gelir elde edebilirsiniz. Bu yöntemden para kazanmak oldukça basittir. Yıllık olarak ödeme yapacağınız internet siteniz üzeriden aylık kazanç sağlayabilirsiniz.

Bir internet sitesinin alan adı ve hosting gibi maliyetleri yaklaşık olarak 350-500 Türk lirası arasında değişmekte. Sitenize 3 aylık bir süre boyunca düzenli olarak içerik yüklemenizin ardından aylık 500 Türk lirası ve üzeri kazanç sağlamanız olası. Bu yöntem ile para kazanmak için güzel bir yazım bilgisine ve ilgi çekici içeriklere ihtiyacınız var. Hazırladığınız yazıları veya görsel içerikleri sitenize atarak gelen ziyaretçilerden yan gelir elde edebilirsiniz.

Web siteleri üzerinden para kazanmanın bir diğer yolu ise web sitesi tasarımları yapıp bunları online ortamda paylaşmak. Sadece bir kez yapacağınız bu tasarımları ardından birden fazla insana satarak para kazanmanız mümkün.

Bu yöntem sayesinde sadece bir kez çabaladığınız bu işten uzun bir dönem para kazanabilirsiniz.

Şimdi online ortamdan daha basit bir yöntem olan araç kiralama yan gelir kaynağına geçelim.

2-) Araç Kiralama

Elinde imkan bulunanlar için yapılabilecek en karlı yöntemlerden bir tanesi. Bazı insanlar bu sektörde yer almak için kredi çekip, ardından araçları kiraya vererek arabanın taksitini ödemekteler.

Araç sahiplerinden pasif gelir kazanmak isteyenler ise araçlarını kullanmadıkları zamanlarda bu yöntem ile gelir elde ediyorlar. Araç kiralama yönteminde kazanç kiralanan arabanın markasına göre değişiklik göstermekte.

Büyük araç sahipleri turizm veya şehirlerarası taşıma hizmeti veren firmalara, araçlarını kiralayarak büyük kazançlar elde etmekteler. Eğer kiralamaya uygun bir arabanız varsa etrafınızdaki galeri veya benzeri araç kiralama şirketlerine başvurarak bu sektörden para kazanabilirsiniz.

Nasıl Pasif Gelir Elde Edebilirim?

3-) Kitap Yazmak

Eğer hayal gücünüze güveniyorsanız ve az çok yazarlık size göreyse, bu yöntemi deneyebilirisiniz. Kitap yazarak para kazanan binlerce insan, bu gelirleri ömürlerinin sonuna kadar alabiliyor. Bu şekilde bir defa yazacağınız bir kitabın üstünden ömür boyu pasif gelir elde edebilirsiniz.

Ayrıca yayın evlerinin kabul etikleri kitap arasında sadece akademik kitaplar bulunmamakta. Birçok bilim-kurgu, macera veya çocuk kitabı talep görmekte. Hayal gücünüzü kullarak yazacağınız kitaplarla uzun vadeli paralar kazanabilirsiniz.

4-) Borsadan Para Kazanma

Borsadan para kazanma yöntemi birçok kişinin bilmediği ve tercih etmediği bir yöntemdir. Fakat bu şekilde kendi geçimini sağlayan insanlarda bulunmaktadır.

Bu yöntemin tek eksisi para kaybetme riskiniz olması. Köşede bitikmiş biraz paranız var ise hemen balıklama atlamayın. Çünkü bu yöntem biraz emek ve risk yönetimi isteyen yapıya sahiptir.

Ne demek istediğimi şu şekilde aktarayım. Öncelikle borsa para kazanırken büyük şirketlerden birine veya bir ülkenin parasına yatırım yapmış olursunuz. Yatırımdan kastım o hisseyi veya parayı satın alırsınız. Sonrasın aldınız bu hisse veya para değerlenirse, buyurun karınız elinizde.

Avrupa gibi gelişmiş ülkelerde bu yöntem çok kullanılıyor. Neden mi?

Refah seviyesi yüksek olan ülkelerde bankaların sağladığı faiz miktarı çok düşüktür. Çünkü bankaların paraya ihtiyacı olmadığı için onlara verilen paranın üzerine para koymazlar. Fakat bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde, faiz getirileri bankaların para ihtiyacı olduğu için fazla getiriye sahip.

Hal böyle olunca Avrupa ülkelerinde ki bu insanlar paralarını bankalar yerine borsada değerlendiriyorlar. Bu şekilde bankaların getirebileceği kardan daha fazla para kazanıyorlar.

Peki, siz bu yöntemle para kazanmaya nasıl başlayabilirisiniz. Öncelikle birikmiş paranız olması gerekmekte. Bu pasif gelir yönteminde para ile para kazanılıyor. Ardından herhangi bir banka hesabına para yatırdıktan sonra Garanti bankası olabilir. Bu bankanın hisse senetlerini listeledi uygulamayı veya platformu indirerek, piyasaya giriş yapabilirsiniz.

Hisse senedi nasıl alınır? Borsaya nasıl girilir? Gibi aramaların artışındaki en büyük etken küçük yatırımcının bu şekilde para kazanmak istemesinden kaynaklanmaktadır.

Borsaya paranızı attıktan sonra araştırmalarınızı güzel bir şekilde yaparak, kar elde edebilirsiniz.

7 gün 24 saat açık olan kripto para borsalarına da göz atmayı unutmayın. Muhteşem gelirler elde eden insanlar bulunmakta.

5-) Otomat sahibi olun

AVM veya dinlenme tesislerin de mutlaka 1 tane bulunan otomatlar sizler için bir gelir kapısı olabilir.

Otomatlar madeni paralar karşılığında oyun oynatan makinelerdir. Oyun oynamanız dışında içecek ve atıştırmalık satanları da mevcuttur. Tanesinin fiyatı ortalama 10-12 bin lira arası değişen bu makinelerden bir adet satın alarak para kazanabilirsiniz. Makineleri cafe veya bir AVM’ye kiraya vererek, hiç işe gitmeden aylık bin lira ve üzere gelir elde etmek mümkün.

Rengarenk oluşları ve oynattıkları oyunlar ile ilgileri hemen üzerlerine toplayabilen otomatlar. Damlaya damlaya göl olur hesabı şeklinde para kazandırmakta. Madeni para ile çalışan bu otomatlar günde 500’den insana hizmet vermektedirler.

Hal böyle olunca ne kadar az bir ücret karşılığında çalışsalar da, büyük kazançlar sağlayabiliyorlar.

6-) Oda kiralayın

Eğer ev sahibi iseniz ve pasif gelir kazanmak istiyorsanız, oda kiralamayı bir deneyin.

Evin içerisinde başka bir insan ile yaşayamam diyorsanız, tabi ki de bu sizin tercihiniz. Fakat, evine arkadaş arayan ve yan gelir ihtiyacı olan insanlar için bu yöntem tercih edilebilir bir seçenek.

Evinizin bir odasını kiraya vererek, küçük de olsa bir yan gelir elde edebilirsiniz. Şehir dışından gelen öğrenci veya çalışan kesim için bu tarz kiralanan odalar talep görmekte. Pahalılaşan pansiyonlar ve ev kiralarının ardından insanlar başkaları ile beraber kalarak, kira masrafından tasarruf etmeye çalışmaktalar.

Evinize bir insanı almadan önce güven problemi yaşamamak adına bir tanışma evresi ve referans isteyebilirisiniz. Sonuç olarak yabancı bir kişi ile aynı evde yaşayacaksınız. Dikkatli olmanızı öneririm.

7-) sosyal medyayı kullanın

Artık her ne kadar pasif gelir olmaktan çıkıp başlı başına bir sektöre dönüşse de, sosyal medyadan para kazanmak yardımcı olabilir.

Yapılan haberler ile beraber sosyal medya fenomenlerinin ne kadar para kazandıkları ortaya çıkıyor. Kazanılan para büyük fenomenler için büyük olsa da, küçük ve yeni başlayanlar için az çaba ile ek, pasif gelir kıvamında.

Nasıl Pasif Gelir Elde Edebilirim?

Tiktok ve insatagram gibi sosyal medya araçları sayesinde insanlar milyonlarca kişiye ulaşabilir durumdalar. Bu kadar geniş kitlelere ulaşabilen insanlar yaptıkları reklamlar sayesinde büyük paralar kazanmaktalar.

Yeni başlayacak olan bizler için ilk adımlar biraz az getirili geçecek. Öncelikli olarak kendinizi yormadan para kazanabileceğiniz bu yöntemde, bir platform belirleyin. Platforma yönelik videolar ve içerikler hazırlamak daha hızlı ve geniş bir kitleye ulaşmanızı sağlayacaktır. Gün içerisinde kendi hallerinizi ve komik bulduğunuz görüntüleri paylaşarak, takipçi kazanabilirsiniz.

Takipçi sayınızın artmasının ardından para kazanmak artık otomatik bir hale geliyor. Sadece takipçilerinizi güncel videolarla eğlendirin ve kanalınızdan sıkılmalarına sebep olmayın. Eğer tekrara düşer ve esli performansınızı kayıp ederseniz. İnsanlar sizi takip etmekten vazgeçeceklerdir. Sonrasında ise geliriniz giderek düşmeye başlayacaktır.

Yetenek isteyen başka bir yönteme geçecek olursa.

😎 Müzik veya resimlerinizi satın

Yetenekleri insanların büyük pasif gelirler elde ettikleri bu alanda, internet üzerinden de satış yapmanız mümkün.

Bu yöntemin pasif gelir kategorisine girebilmesi için bazı şartları yerine getirebilmelisiniz. Öncelikli olarak bütün gün bu alana kendinizi verirseniz, bu sizin için bir ek gelir olmaktan çıkıp, meslek haline gelir.

Nasıl Pasif Gelir Elde Edebilirim?

Ek ve pasif gelir olarak bu sektörden para kazanmak isteyen insanlar, genellikle küçük ve çok satılabilen eserler ortaya çıkarmakta.

Eserlerinizi internet üzerinden satabileceğiniz onlarca site mevcut. Bu sitelerden herhangi birine düzenli olarak içerikler üretebilirseniz, zaman içerisinde bir alıcı kitlesine ulaşacak ve ürünleriniz talep görmeye başlayacaktır.

Özellikle online ortama yüklenen küçük ve kullanışlı resimler, defalarca satılabildiği için sizlere ömür oyu gelir kazandırabilir. Girişimciler ve geliştiricilerin web siteleri ve uygulamalar için ihtiyaç duyduğu en büyük içeriklerin başında, görsel içerikler yer almakta. Farklı konular üzerine yapacağınız çalışmalar, basit ve etkili bir şekilde hazırlanabilir ise büyük karlar elde edilebilir.

Düzenli olarak kar elde edebileceğiniz bu yöntemlerden size en uygun olanını seçerek işe başlayabilirsiniz. Unutmayın listedeki pasif gelirleri hazırlarken, gerçekten pasif olarak sizlere para kazandıracak yöntemleri listeledik.

Bu yöntemler sayesinde küçük bir sermaye veya kısa süreli bir emek ile uzun vadeli gelir elde etmeniz mümkün. Elde ettiğiniz kazançlar ile standartlarınızı arttırabilir veya kazandığınız parayı işinize yatırarak daha büyük işler başarabilirsiniz.

Son olarak, hangi işi yaparsanız yapın, kaliteli bir ürün ve içerik çıkarmanız her zaman gelirinizi kalıcı tutacaktır. Bu kalıcılık sizi her zaman daha büyük hedeflere taşıyacaktır.

Twitter hesabımız.

Ticaret Nasıl Yapılır?