Napster NFT ile Geri Dönüş Planlıyor
June 30, 2022

Devrim niteliğindeki müzik endüstrisi markası “Napster”, NFT ve kripto paralar için plan yapıyor. Gelişmeye göre, Citigroup yöneticisi Matt Zhang’ın sahibi olduğu kripto yatırım şirketi Hivemind Capital Partners Napster’ı satın aldı.

Ücretsiz müzik platformu olan Napster, 2001 yılında faaliyetlerini felç etti ve ertesi yıl telif hakkı ihlali nedeniyle açılan birkaç davadan sonra iflasını ilan etti. Şimdi, daha çok kripto kışı olarak bilinen, yaşadıkları sert krize rağmen dijital varlıklarla geri dönmeyi planlıyor.

İngiltere merkezli Napster, kendi tokeni NAPSTER’ı piyasaya sürmeyi bile planlıyor. Zhang ve Napster CEO’su Emmy Lovell, Bloomberg’e verdiği demeçte, fikir, platformunun kullanıcılarının şirket tarafından tanıtılan sanatçılarla bilet ve deneyim satın almak için kullanmaları.

Napster’ın yeniden başlatılması, on yıl sonra NFT’ler için bir pazar yeri olarak ortaya çıkan eski dosya paylaşım sitesi LimeWire’ın hamlesiyle karşılaştırmalar yapıyor. Ancak aynı zamanda dijital alanda yenilik yapan OpenSea gibi kripto para platformlarına potansiyel bir rakip olarak görülüyor.

Napster ve NFT hamlesi, kripto krizinin ortasında geldi

Bu yıl kripto para, NFT ve diğer sektörler endişe verici seviyelere düştü. Tam tersi 2021’de, bireyler ve kurumlar tarafından talep patlaması görüyordu.

NFT projelerinin ticari faaliyeti, krizin başlangıcında ilk düşen oldu. Yatırımcılar daha güvenli varlık sınıflarına yöneldikçe ve kripto krizi bu yüksek spekülatif işletmelerin çoğunu yok etmekle tehdit ettikçe NFT alımı yavaşladı.

Buna ek olarak, son zamanlarda sanatçılar ve spekülatörler arasındaki telif hakkı davalarına müdahil olmayan tokenlar da dahil oldu. Ancak bu tür tartışmalar hakkında zaten çok şey bilen Napster, planlarını sürdürüyor.

Yeni iş planı hakkında şu anda neler biliyoruz?

2020’den beri Londra Alternatif Yatırım Piyasası’nda işlem gören şirket, Ocak ayında varlıklarının çoğunu başka bir şirkete devretti. Bloomberg, işletmenin 45.6 milyon dolar zararla değerlendiğini belirtti.

Geçen yılın ilk yarısında, Napster, kamuya açık verilere göre 32,4 milyon £ (39,5 milyon $) gelir bildirdi. Rakip Spotify Inc., aynı dönemde yaklaşık 4,5 milyar Euro (4,75 milyar $) hasılat elde etti.

Napster NFT adımı için Algorand tabanını tercih ediyor

Napster yöneticileri, yeniden doğan platformun blockchain sağlayıcısı Algorand’ın ağında çalışacağını söyledi. Ancak şirket tam bir lansman programı sağlamadı.

Algorand ve İngiliz yatırımcı Alan Howard’ın kripto para fonu Brevan Howard Digital Assets, müzik platformunu birkaç ay önce açıklanmayan bir miktarda satın alan Hivemind liderliğindeki konsorsiyumun bir parçası.

Şimdilik bilinen şey, Napster’ın çevrimiçi kullanıcılarının canlı müzik deneyimleri ve ürün satışlarını içeren hizmetlerini satın almaları için Çarşamba günü yayınlanan “hafif kağıt” olarak adlandırılan bir token çıkaracağı.

“Bir paradigma değişimi”

Zhang, proje henüz erken bir aşamada olduğu için bu hizmetlerin lansman sırasında sınırlı olarak sunulacağını açıkladı. Zhang, yeni tokenin işleyişine karar verilene kadar bu rakamın “anlamsız” olduğunu belirtmiş olsa da, NAPSTER token arz sınırı 10 milyar ile sınırlayacak. 

Napster Innovation Foundation tarafından yönetilecek olan token, NAPSTER cinsinden kullanıcılara ödüller sunacak. Bu, token sahiplerinin platformun nasıl yönetildiği konusunda söz sahibi olma hakkını içerecektir.

NAPSTER’ın bir işletme olarak sürdürülebilirliği konusunda Zhang, bir token başlatmanın yeterli olmadığını kabul ediyor.

Piyasadaki kısa vadeli oynaklığa rağmen, kişisel olarak, bunun nasıl gerçek bir kullanım durumu ve kalıcı değer getireceği konusunda çok, çok iyimserim.

Yeni müzik akışı platformunun “aslında birçok sektöre bir paradigma kayması getirdiğini” öngördü. Müzik de onlardan biri olacak.”