Microsoft dev yatırımını duyurdu
January 19, 2022

Microsoft, bugün 18 Ocak’ta Activision Blizzard’ı satın alacağı duyurusuyla video oyun endüstrisini bir kez daha şaşkına çevirdi.


Microsoft, en başından beri Xbox Game Pass’ta mümkün olduğunca çok Activision Blizzard oyunu sunacağını söylüyor. Bu büyük duyurudan yararlanan Redmond, Xbox Game Pass abone sayısını da 25 milyona yükseltti.

İki şirket arasındaki anlaşma tamamlandıktan sonra Activision Blizzard, Microsoft Gaming CEO’su olarak Phil Spencer ile konuşmaya başlayacak.

Activision Blizzard’ın satın alınmasının Microsoft’un bulut oyun planlarını hızlandıracağını ve dünya çapında daha fazla insanın Xbox Game Pass’in tabletler, akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar üzerinde büyüyen kataloğuna erişmesine izin vereceğini söyledi.

Microsoft tarafından yapılan açıklamalara göre şirket, Activision Blizzard’ı satın almak için hisse başına 95 dolar ödeyecek. Toplamda Activision Blizzard’ı satın almak için kasasından 68,7 milyar dolar çıkacak. Söz konusu 68,7 milyar dolar nakit olarak ödeniyor.

Microsoft duyurdu, Sony çakıldı!

Tokyo borsasında Sony’nin hisselerinin 24 saat içinde %12’ye yakın değer kaybetmesi, duyurunun sonuçlarındandı. Bu da şirketin Mart 2020’den beri günlük olarak yaşadığı en sert değer kaybı olarak kayda geçti.

Oyun sektörü donanımdan uzaklaşır mı?

Morningstar Research analisti Kazunori Ito’ya göre Sony’nin hisse senetlerindeki düşüş, oyun piyasasının donanıma dayanan modelden uzaklaşması durumunda Sony’nin zorlanmasından yatırımcının korktuğunu gösteriyor. Activision Blizzard’ın hisseleri ise satın almanın duyurulmasının ardından yüzde 37 yükseldi.

(Yazım sırasında %25)

Günün gelişmelerini ‘Twitter’, ‘Telegram‘ ve ‘Facebook’ adreslerimizden takip edebilirsiniz.