Metaverse yatırımları
January 30, 2022

Metaverse, Facebook ve Microsoft şirketlerinin iddialarını paylaştığı son zamanlarda en sıcak muhabbet. Ama metaverse nedir? Nasıl giriş yapılır ve ne zaman daha ulaşılabilir hale gelecek?

Terim ilk olarak, sanal avatarların 3 boyutlu ortamda bir araya geldiğini tasavvur etmek için 1992 bilimkurgu romanı “Snow Crash”te kullanıldı. O zamandan beri artırılmış gerçeklik (AR), sanal gerçeklik (VR), holografik avatarlar, video ve diğer iletişim araçlarını içeren bir metaverse (veya sanal dünya) yolunda evrimini sürdürdü. Metaverse genişledikçe, birlikte yaşanabilir hiper gerçek bir alternatif dünya sunacak.

Fortnite, Minecraft ve Roblox gibi oyunlarda metaverse tabanının işaretleri zaten mevcut. Bu oyunların arkasındaki şirketler, metaverse evriminin bir parçası olma hırsına da sahip.

Metaverse nedir?

Metaverse, kullanıcıların dijital bir evrende “yaşadığı” sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve video dahil olmak üzere teknolojinin birden çok öğesinin birleşimidir. Teknoloji guruları, insanların konserler ve konferanslardan sanal dünya gezilerine kadar her şey aracılığıyla arkadaşlarıyla çalışmasını, oynamasını ve bağlantıda kalmasını öngörüyor.

Girişim sermayesi şirketi Epyllion Industries’in yönetici ortağı Matthew Ball, Şubat 2021’de web sitesinde yayınladığı bir makalede, “Şu anda bir sonraki internetin zirvesindeyiz” dedi.

Ne zaman daha kullanışlı hale gelecek?

Eski adıyla Facebook, metaverse sektörüne yatırım yapan adıyla “Meta” CEO’su Mark Zuckerberg, metaverse temel özelliklerinin ana akım haline gelmesinin beş ila 10 yıl sürebileceğini tahmin ediyor. Ancak metaverse iç yönleri şu anda mevcut. Ultra yüksek geniş bant hızları, sanal gerçeklik “başlıkları” ve sürekli açık çevrimiçi dünyalar, herkes tarafından erişilebilir olmasa da halihazırda çalışır durumda.

Metaverse yatırım yapan şirketler

Bugün metaverse zeminini hazırlayan teknolojik gelişmelere bakalım:

Meta. Eskiden Facebook olarak bilinen teknoloji devi, 2014 yılında Oculus’u satın alması da dahil sanal gerçekliğe önemli yatırımlar yaptı. Meta, dijital avatarların VR başlıklar kullanarak iş, seyahat veya eğlence yoluyla bağlantı kurduğu sanal bir dünya tasavvur ediyor. Zuckerberg, bildiğimiz şekliyle internetin yerini alabileceğine inanarak metaverse konusunda iyimser. Meta CEO’su Mark Zuckerberg geçen ay şirketin yeniden markalaşmasını açıkladıktan sonra, “Bir sonraki platform ve ortam, yalnızca ona bakmakla kalmayıp, deneyim içinde olduğunuz daha da sürükleyici ve somutlaştırılmış internet olacak ve biz buna metaverse diyoruz” dedi.

Metaverse yatırımları

Microsoft. Halihazırda hologramları kullanan yazılım devi, gerçek dünyayı artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklikle birleştiren Microsoft Mesh platformu ile karma ve genişletilmiş gerçeklik (XR) uygulamaları geliştiriyor. Bu ayın başlarında Microsoft, hologramlar ve sanal avatarlar dahil olmak üzere karma gerçekliği 2022’de Microsoft Teams’e getirme planlarını açıkladı. Ayrıca gelecek yıl için çalışmalarda:

  • Perakende ve işyerleri için keşfedilebilir 3D sanal bağlantılı alanlar,
  • ABD Ordusu şu anda askerlerin eğitmesi, prova yapması ve savaşması için bir artırılmış gerçeklik Hololens 2 kulaklığı üzerinde Microsoft ile birlikte çalışıyor.
  • Bunun ötesinde, Xbox Live zaten dünya çapında milyonlarca video oyunu oynatıcısını birbirine bağlıyor.
Metaverse yatırımları

Epic Games. Fortnite’ı geliştiren şirketin CEO’su Tim Sweeney, “Epic’in sanal dünya yatırımı yaptığı bir sır değil” dedi. Ariana Grande ve Travis Scott gibi isimlerin konserleri, film fragmanları ve müzik lansmanları ve hatta Martin Luther King Jr.’ın 1963 tarihli tarihi “Bir Rüyam Var” konuşması yeniden canlandırıldı. MetaHuman Creator ile fotogerçekçi dijital insanlarda geliştiriyor, bu da gelecekteki açık dünya oyunlarında dijital ikizinizi nasıl özelleştireceğiniz olabilir.

Minecraft. Çocuklar tarafından sevilen bir başka metaverse Microsoft’a ait Minecraft, esasen oyuncuların kendi dijital karakterlerini yaratabilecekleri ve istedikleri her şeyi inşa edebilecekleri Legos’un dijital eşdeğeridir. Ağustos ayı itibariyle Minecraft, 140 milyondan fazla aylık aktif kullanıcıya sahip. Pandemi sırasında, sanal bağlantılara daha fazla güvenmek zorunda kalan çocuklar arasında popülaritesi patladı.

Daha az bilinen bazı şirketler kendi çevrimiçi dünyalarını başlattılar. 2003 yılında kurulan çevrimiçi fantezi dünyası Second Life, alternatif bir gerçeklik olarak ikinci on yılında.

Twitter