Metaverse Sektörüne Yatırım Yapmanın 3 Yolu
September 14, 2022

Metaverse alanına yatırım yapan sektörler arasında yarı iletken çip, oyun, 3D modelleme-yazılım, siber güvenlik ve AR/VR ekipmanları yer alıyor. Apple, Microsoft, Google, Amazon, Sony ve diğer tanınan şirketler sektörün başlıca ürün ve teknoloji üreticileri.

Metaverse için AR/VR teknoloji üretici ve geliştiricileri

Midas üzerinden yatırım yapabileceğiniz metaverse hisseleri:

 • Unity Software (U) – Yazılım Sektörü
 • Cloudflare (NET) – Yazılım Sektörü
 • Nvidia (NVDA) – Yarı İletken Çip
 • Adobe (ADBE) – Yazılım
 • Microsoft (MSFT) – Yazılım & Donanım
 • Immersion (IMMR) – Donanım
 • Sony Corp (SONY) – Sanal gerçeklik
 • Arista Networks (ANET) – Ağ altyapısı
 • Seagate (STX) – Depolama
 • Advanced Micro Devices (AMD) – AMD, büyük olasılıkla metaverse 3D işlemeler için gerekli olacak GPU birimleri üretiyor

Mobil bankacılık hesabınızdan satın alabileceğiniz BIST İSTANBUL metaverse hisse senetleri

 • #MIATK MIA Teknoloji

Blockchain tabanlı metaverse platformları

Sektörün Blockchain-kripto para tarafı, yukarıdaki şirketlerin geliştirdiği teknolojik ekipmanlara (VR gözlük, sandalyeler, projeksiyonlar vb.) internet üzerinden bağlanabileceğimiz metaverse’ler tasarlayan ekipler tarafından temsil edilmektedir. Bu projeler genellikle alanlarında uzman ekipler tarafından geliştirilmektedir. Sandbox ve Axie Infinity gibi öncü isimler şirketler tarafından desteklenmektedir.

“Metaverse coin”, Blockchain tabanlı metaverse’ler geliştiren projelerin kripto para birimlerine verilen isimdir. GameFi, MetaFi, oyna ve kazan (P2E) metaverse için içerik üreten ve ekonomi inşa eden kategoriler.

Piyasa değerine göre en büyük metaverse projeleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Metaverse sektörü henüz ilk yıllarında, hangi yönde ivme kazanacağını kestirmek oldukça zor. Önümüzdeki yıllarda bu teknolojinin merkeziyetsizlikten tamamen uzaklaştığını görebiliriz. Meta, eski adıyla Facebook, şu anda insanların eğlenerek zaman geçirebileceği merkezi platformlar inşa ediyor. AR/VR gelişicisi ve üreticisi olarak Oculus Quest, Meta markasıyla sektörün öncüsüdür.

Metaverse fonları

Metaverse fonları, insanların sanal ortamda iletişim kurabildiği meta-evrenalanında çalışmalar yapan ve teknoloji üreten şirketlere yatırım yapar. Hisse senedi veya kripto para yatırımlarından farklı olarak, fon yatırımlarında risk birden fazla hisse senedi, devlet tahvili, döviz vb. şekilde çeşitlendirerek oluşturulmaktadır. Yani fon yatırımı bir sepetten ibarettir. Az risklilerdir, fiyat hareketleri sakin ve istikrarlıdır.

Şimdi satın alabileceğiniz metaverse fonları

Blockchain tabanlı metaverse projelerine veya borsalardan metaverse hisse senetlerine yatırım yapmak kadar, fon yatırımları da aynı oranda kolaydır. Şu anda kullandığınız herhangi bir bankanın mobil uygulaması üzerinden fon hesabı açabilirsiniz. Yatırım hesapları kategorisinde fon hesabı açmak için bankaların sizi korumak için uyguladığı küçük testlerden geçmeniz gerekiyor. Bu aşamaları tamamlandıktan sonra yatırım yapabileceğiniz metaverse fonları arasında aşağıdakileri göreceksiniz.

 • MTV – AK PORTFÖY METAVERSE VE DİJİTAL YAŞAM TEKNOLOJİLERİ DEĞİŞKEN FON
 • DVT – DENİZ PORTFÖY METAVERSE VE DİJİTAL YAŞAM TEKNOLOJİLERİ DEĞİŞKEN FON
 • GCN – GARANTİ EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. METAVERSE VE TEKNOLOJİLER HİSSE SENEDİ EMEKLİLİK YATIRIM FONU
 • MET – GARANTİ PORTFÖY METAVERSE VE YENİ TEKNOLOJİLER DEĞİŞKEN FON
 • MTX – TEB PORTFÖY METAVERSE VE DİJİTAL TEKNOLOJİLER DEĞİŞKEN FON
 • ZMY – ZİRAAT PORTFÖY METAVERSE VE YENİ TEKNOLOJİLER DEĞİŞKEN FON

Örneğin AK PORTFÖY’ün MTV fonunu satın alırsanız, aşağıdaki şirketlerin hisselerinden oluşan bir sepete yatırım yapmış olursunuz.

Meta Platforms Inc, NetEase Inc, eBay Inc, Mastercard Inc, Walt Disney Co, ROBLOX Corp, Snap Inc, Adobe Inc, Twitter Inc, Sony Group Corp, Dolby Laboratories Inc, Nokia Oyj, Advanced Micro Devices Inc, Microsoft Corp, Electronic Arts Inc, Akamai Technologies Inc, Turkcell İletişim Hizmetleri, Türk Telekom, Teknosa, Indeks Bilgisayar.

Yatırım yapabileceğiniz metaverse fonları bulmak için TEFAS platformunu kullanabilirsiniz. https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx üzerinden “metaverse” anahtar kelimeli yapacağınız arama üzerinden yukarıdaki fonların uzun ve kısa vadeli kazançlarına ulaşabilirsiniz.