Metaverse Oyunları Para Kazandırıyor Mu?
July 17, 2022

Oyna-kazan (P2E) modeli, metaverse oyunlarını popüler hale getiriyor. Bunun bariz bir nedeni, insanların sadece oyun oynamak yerine bundan parada kazanmak istemeleri. Şuana kadar asgari ücret düzeyinden para kazandıran bir oyun ekonomisi gelişmedi. Bunu yapmaya hazırlanan bir metaverse projesi olan Sandbox neler yapıyor çok kısa göz atalım.

Bilinen metaverse projelerinden Sandbox para kazandırıyor mu?

Sandbox, insanlara kendi sanal dünyalarını tasarlamayı vaat eden bir metaverse projesidir. Aynı zamanda topluluk odaklıdır ve çok oyunculudur. Burada oyun için eşyalar üzerinden para kazanırsınız. Tıpkı günümüz MMORPG oyunları Lost Ark, Neverwinter, Star Trek Online, Final Fantasy XIV ve Guild Wars 2 örnekleri gibi.

Sandbox, satın alınabilen 166.464 parselden oluşuyor. İnsanlar kendi binalarını ve mekanlarını tasarlayabiliyor. Manzaralar, eşyalar ve karakterlerde üretmek mümkün. Proje ilk olarak 2011 yılında geliştirildi. Yaklaşık 5 senelik bir süreçte iOS ve Android üzerinden 40 milyondan fazla indirmeye ulaştı. Metaverse piyasasında ismi yeni duyulsa da, aslında köklü bir proje.

Metaverse Oyunları Para Kazandırıyor Mu?

Sandbox daha sonra 2021’in son aylarında trend olan metaverse akımına öncülük etti. Bu ekonominin temelleri, 2018’de geliştirici Pixowl tarafından inşa edilen Blockchain tabanlı NFT’lere dayanıyor. Şirket oyuncuların kendi sanal mini oyunlarını tasarlamalarını teşvik etti.

Bu arada Sandbox, Roblox tarzı kendi oyunlarını yapabileceğiniz bir platformdur. Oyun üretmek ve tasarlamak isteyen için başvurabileceğiniz geliştirici programları bile sunuyorlar.

Sandbox, daha iyi bir ağ performansı için Polygon’a genişledi

Tüm büyük projelerde olduğu gibi Ssansbox’ta ilk adımlarını Ethereum Blockchain üzerinde atmak istedi. Ethereum, yüksek komisyon ücretleri ve ağ tıkanıklıkları yüzünden giderek daha az tercih ediliyor. Sandbox’ta bu değişime ayak uyduran projelerden biri oldu. Daha hızlı, daha ekonomik ve metaverse için daha çevreci bir ağ olan katman 2 Polygon’a geçti.

Ek okuma: Polygon (MATIC) – Disney ortaklığı

Sandbox metaverse nasıl çalışır?

Sandbox dünyası, voksellerden oluşur. Bunlar üç boyutlu hacimli pikseller. Minecraft’ın temasını düşünebilirsiniz. Ancak, Sandbox Minecraft’dan farklı olarak oyuncuların karakter tasarlama veya görevleri tamamlayarak SAND kazanma şansı verir. SAND bir kripto para birimdir ve istediniz zaman nakit paraya çevirebilirsiniz.

  • Sandbox, Google Play Store’da ve App Store’da mevcuttur.
  • Masaüstü sürümü için minimum gereksinimler 64 bit işlemci, 4 GB RAM ve minimum Windows 7’dir.
  • Oyun katılmak için ilk adım LAND sahibi olmaktır.
  • LAND Sandbox’ın metaverse arazileridir. Oyunlar, binalar ve diğer varlıklar inşa etmek için kullandığınız alanınızdır. Bu araziler çeşitli şekillerde kâra dönüştürülebilir.

Sandbox oyuncuların para kazanması için nasıl bir ekonomik model sunuyor?

The Sandbox’ta nasıl para kazanılır?

Sandbox’ın ana fikri, oyuncuların oyun içinde başka oyunculara satabilecekleri sanal öğeler üretmek üzerinde. Bunu yapmak için Sandbox Creator Fund‘a katılmanız gerekiyor. Başvurular şu anda kapalı. “Geliştirici fonu” hakkında daha fazla ayrıntı için buraya göz atabilirsiniz.

Sandbox Creator Fund, sanatçıları Sandbox platformu için 3D VARLIKLAR oluşturmaları için ödüllendirerek ve teşvik ederek desteklemeye yönelik bir girişimdir.

Programa kabul edilen gelişici ve tasarımcılar, eserler üretip bunlar karşılığında SAND kazanabilir. SAND, kolayca nakit paraya çevirebileceğiniz bir kripto para birimidir. Oyun tasarımlarıyla ilgilenen birisiyseniz, Sandbox metaverse’de oyunlar tasarlayıp, diğer oyunculardan fikir olabilirsiniz.

İkinci bir para kazanma yöntemi de LAND sahibi olmaktadır. Oyuna daha fazla oyuncu yatırım yaptıkça LAND’in fiyatı artar ve kara dönüşebilir. Sandbox ayrıca kullanıcıların LAND’lerini başkalarına – örneğin, herhangi bir LAND’e sahip olmayan oyun tasarımcılarına – kiralamalarına da izin verecek.

The Sandbox (SAND) en büyük 35.kripto para birimidir. 2021’in Kasım ayında 8.44 dolar ile zirveye ulaştı. O zamandan beri bu seviyeden %85 değer kaybetti. SAND’in 2021 başlarından bu yana fiyat hareketleri:

SORUMLULUK REDDİ: Mazz10.com içeriklerinin hiçbiri finansal tavsiye niteliğinde değildir: Oyna-Kazan (P2E) Haberleri, P2E oyun haberleri, güncelleme portalı, tartışma merkezi ve içerik/görüş/inceleme merkezi olmayı amaçlamaktadır. Lütfen herhangi bir NFT/Metaverse/P2E oyununa yatırım yapmadan önce kendi araştırmanızı yapın. Daha da iyisi, olası yatırımlarınız hakkında bilinçli bir duruş oluşturmak için meslekten birine danışın. Daha fazla bilgi, haber ve eğitim için Mazz.com‘u takip edebilirsiniz.