metaverse
October 13, 2021

2018 bilimkurgu filmi “Ready Player One”, birçok teknoloji şirketinin internetin bir sonraki büyük şeyi olacağını öngördüğü “metaverse” dünyasına bir bakış sunuyor.

2011 Ernest Cline romanından ilham alan filmin yetim kalan genç kahramanı, göz kamaştırıcı bir sanal gerçeklik fantezisine dalarak kasvetli gerçek dünyadaki varlığından kaçıyor. Çocuk, bir çift VR gözlüğü andıran kulaklığını takıyor ve “OASIS” olarak adlandırılan üç boyutlu bir sanal evrene kaçıyor.

Fragmanda ana karakter, “İnsanlar yapabilecekleri her şey için OASIS’e geliyorlar, ancak olabilecekleri her şey için kalıyorlar” diyor.

Bilim kurgudan ilham alan bir dizi teknoloji CEO’su, bir gün hepimizin, tıpkı filmdeki karakterler gibi oyunlar, maceralar, alışveriş ve uhrevi tekliflerle dolu etkileşimli bir sanal gerçeklik dünyasında takılacağımızı söylüyor.

OASIS yerine metaverse diyorlar.

Metaverse, tıknaz kulaklıkların sessiz deneyimler sunduğu ve diğer aygıtlara sahip kişilerle çapraz oynama şansının az olduğu günümüzün sanal gerçekliğinden farklıdır. Bunun yerine, metaverse, artırılmış gerçekliği ve sanal gerçekliği birbirine bağlayan, avatarların bir etkinlikten diğerine sorunsuz bir şekilde atlamasını sağlayan devasa bir ortak siber uzay olacaktır.

Rakiplerle işbirliği yapmaya meyilli olmayan teknoloji devleri arasında standardizasyon ve işbirliği gerektirecek devasa bir girişim – yine de pek çok kişinin metaverse’nin hemen köşede olduğunu söylemesini engellemedi.

CEO Mark Zuckerberg, Temmuz ayında bir kazanç çağrısında Facebook’un bir “metaverse şirketi” olarak bilinmesi gerektiğini söyledi. Hedefin, yeni kullanıcıları ucuz kulaklıklarla cezbederek bu sanal dünyayı doldurmak olduğunu söyledi. Sonunda Zuckerberg, bu sağlam kullanıcı tabanının reklam için bir nimet olacağını ima etti: Meta veri tabanındaki “yüz milyonlarca insan”, “içindeki dijital ekonominin boyutunu birleştiriyor.”

Facebook, son haftalarda bu vizyona daha da yaklaşarak uzaktan çalışanlar için bir sanal gerçeklik çalışma alanı ortaya çıkardı . Şirket ayrıca , kullanıcının gözlerini yansıtan akıllı bir bileklik ve VR gözlüğü üzerinde çalışıyor . Şirket bu çabaya milyarlarca dolar yatırım yapıyor.

Metaverse bugün mevcut değil ve gelişi için net bir tarih yok. Artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik, Zuckerberg’in 2017’de bir milyar insanı Oculus kulaklıklarına getirme sözüne rağmen, henüz kitleleri etkilemedi ve niş bir ilgi olmaya devam etti.

Ancak Facebook, meta veri tabanına yoğun şekilde bahis yapan tek şirket değil.

Mayıs ayında Microsoft, şirketlerin “bugün metaverse uygulamaları” geliştirmeye başlamasına yardımcı olmak için bir dizi yapay zeka ve karma gerçeklik araçlarıyla “benzersiz bir şekilde konumlandırıldığını” söyledi. Fortnite’ın sahibi Epic Games de dahil olmak üzere bir dizi oyun şirketi, bir metaverse için simülasyon yazılımı ve VR hizmetleri yayınladı . İşte bilmeniz gerekenler.

Metaverse nedir?

Terim, yazar Neal Stephenson tarafından 1992’de yayınlanan “Snow Crash” adlı distopik romanda kullanılmıştır. İçinde, metaverse, insanların avatarlar olarak etkileşime girdiği sürükleyici bir dijital ortamı ifade eder. “Meta” ön eki ötesi anlamına gelir ve “ayet” evreni ifade eder. Teknoloji şirketleri, VR gözlüklerine bağlı olabilecek veya olmayabilecek İnternet’ten sonra gelenleri tanımlamak için bu kelimeyi kullanır.

Bunu, bakmak yerine içinde bulunduğunuz, bedenlenmiş bir İnternet olarak düşünün. Bu dijital alan cihazlarla sınırlı olmayacaktı: Avatarlar, insanların fiziksel dünyayı nasıl hareket ettirdiklerine benzer şekilde siber uzayda dolaşabilir ve kullanıcıların aynı odadaymış gibi gezegenin diğer tarafındaki insanlarla etkileşime girmesine izin verebilir.

Ancak sağlam bir sanal evren için herkesin VR kulaklıkları istemesi ve satın alması gerekir. Teknolojinin, daha fazla insanın ilgisini çekecek kadar şık ve minimal olması ve sorunsuz çalışacak kadar sofistike olması gerekir. Bu henüz olmadı.

Facebook’un Oculus Quest 2’si gibi çevik kablosuz kulaklıklar görüntü kalitesinden etkilenirken, HTC Vive Pro 2 gibi hacimli VR gözlükleri kablolarıyla daha fazla bilgi işlem gücü sağlar. Facebook’un Oculus Quest 2’si 299$ fiyatıyla en uygun fiyatlı olanlar arasında yer alırken, HTC Vive Pro 2 kulaklık seti 799$ artı kontrolör maliyetinden başlıyor.

Meta veri deposu nasıl çalışır?

Teoride, İnternet’te oturum açmaya benzer şekilde meta veri deposunda oturum açarsınız. İçeriği görüntülemek için ekran değil, yalnızca başa takılan bir ekran kullanırsınız ve nesneleri yakalamak için Facebook’un bilekliği gibi bir hareket izleme biçimi kullanırsınız.

Tam bir evren olmak için, hiç kimsenin İnternet’e sahip olmamasına benzer şekilde, tek bir şirket meta veri deposuna sahip olamaz. Ancak şirketler, tıpkı bir avuç büyük teknoloji şirketinin bugün çevrimiçi içeriğe hakim olması gibi, meta veri tabanının ilgili köşelerini tekelleştirmeye çalışabilir. Firmalar bunu, abonelik hizmetleri, alışveriş sepetleri ve reklamlar aracılığıyla uygulamalardan nasıl para kazandıklarına benzer şekilde yapabilirler.

Sürükleyici teknoloji şirketi Blank XR’nin kurucusu Denise White, “Kesinlikle güçlü oyuncular olacak” dedi. “Yeni AR gözlüklerinizi takabildiğinizde ve aniden bu hologramların dünyada dolaştığını gördüğünüzde, o zaman anlayacaksınız, artık meta evrenin içindesiniz.”

Farklı şirketler tarafından sunulan bu kadar çok cihazla, tek bir avatarın aralarında nasıl hareket edebileceği belirsiz. Bir teori, meta verinin web tarayıcılarından ipuçlarını almasıdır. Bir görüntülü sohbet platformu olan Topia’nın CEO’su Daniel Liebeskind, akıllı telefonunuzdaki web siteleri arasında geçiş yapabilmeniz gibi, avatarınızın da çapraz uyumlu ve kapsayıcı olacak şekilde oluşturulmuş platformlar arasında geçiş yapabileceğini söyledi.

Liebeskind, “Meta veri tabanı, hepsi birlikte güzelce oynayan bir teknolojiler, arka uçlar ve deneyimsel ön uçlar topluluğu olmalıdır.” Dedi.

Güçlü oyuncuları kimler?

Birkaç büyük teknoloji şirketi metaverse’i takip ediyor.

Facebook, bu metaverse vizyonunu göz önünde bulundurarak 2014 yılında Oculus’u satın aldı. Zuckerberg, o sırada yaptığı açıklamada, sosyal ağ sitesinin “yarının platformlarına hazırlanıyor” olduğunu söyledi. Daha yakın zamanlarda, Facebook yeni 3 boyutlu sosyal alanı inşa etmek için yeni bir ürün grubu başlattı ve çeşitli hizmetleri bir araya getirmek için bir “bağ dokusu” çağrısında bulundu.

Mayıs ayında, Microsoft CEO’su Satya Nadella, şirketin bir “kurumsal meta veri tabanı” inşa etmeye çalıştığını söyledi. Bir ay önce Epic Games, metaverse planlarına harcamak için 1 milyar dolar topladığını söyledi. Bilgi işlem devi Nvidia ve oyun platformu Roblox da bu alanda çalışıyor. Geçen yıl Spatial, avatarların bir kullanıcının gerçek dünya ortamında görünmesini sağlayan ücretsiz bir AR uygulaması yayınladı. Bu arada Snapchat yıllardır bu yönde ilerliyor ve dünyayı dijital içerikle kaplayan özel avatarlar ve filtreler sunuyor. Apple’ın ayrıca uzun zamandır AR hedefleri var.

Magic Leap, 2011 yılında artırılmış gerçeklik uygulamasını piyasaya sürdüğünde, uzaya dikkat çeken ilk şirketlerden biriydi. Bugün, web sitesine göre, çoğunlukla işletmelere satış yapıyor .

Ancak dijital bir dünya, insanların görmesi ve etkileşim kurması için çok sayıda içerik, araç ve yer gerektireceğinden, yeni başlayanlar için hala yer var.

Metaverse gerçekten olacak mı?

Henüz net değil. Teknolojik gelişmeler, son yıllarda VR kulaklıklarını daha hafif ve daha uygun fiyatlı hale getirirken, cihazlar öncelikle niş bir grup – oyuncular – tarafından kullanılıyor ve başından beri de öyle. Ve çoğu oyuncunun hala bir VR sistemi yok. Entertainment Software Association’ın rakamlarına göre , Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 169 milyon oyuncunun sadece yüzde 29’u bir oyuncuya sahip olduklarını söylüyor.

Girişim sermayesi şirketi Andreessen Horowitz’in teknoloji analisti ve eski ortağı Benedict Evans, “Şu anda VR, oyun konsollarının bir alt kümesi olarak sıkışmış durumda ve bundan kurtulacağı açık değil” dedi. “Oyun büyük bir iş ve yüz milyonlarca insan var ama milyarlarca insan değil. Yani bu evrensel bir deneyim değil.”

Peki şirketler bunu neden yapıyor?

Kime sorduğuna bağlı.

VR şirketleri, sosyal medyaya zaten takıntılı olan tüketicilerin etkileşimde bulunmak ve dijital beğenileri çekmek için yeni bir yer istemesinin sadece an meselesi olduğunu söylüyor. Bir metaverse, fotoğraf filtrelerinden ve video düzenleme araçlarından bıkmış insanların tamamen yeni kişileri dijital olarak somutlaştırmasına ve yaratıcılıklarını veya finansal durumlarını avatarlar aracılığıyla göstermelerine izin verebilir. Ayrıca gençleri internette daha fazla zaman geçirmeye yönlendirebilir.

Facebook yıllardır misyonunu, ister sanal gerçeklik, ister sosyal ağ uygulamasındaki gruplar veya ticaret işi aracılığıyla olsun, insanları çevrimiçi olarak birbirine bağlamak olarak tanımladı. Zuckerberg, metaverse’nin şirketin doğal evriminin bir parçası olduğunu ve insanların sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, kişisel bilgisayarlar ve geleneksel akıllı telefonlar arasında hareket etmesine izin verdiğini savunuyor.

Daha uğursuz bir yorumda, yaygın olarak kullanılan bir VR cihazı, Facebook’un çekim yapmasına izin vererek, sosyal medya şirketinin gizlilik anlaşmalarını ve Apple ve Google tarafından alınan uygulama mağazası ücretlerini atlamasını sağlar.

Bir web kamerası VR şirketi olan Dreamcam’in ürün sorumlusu Nikita Anufriev, “Apple Store veya Google Play Store’da yapamayacakları her şeyi yapmalarına izin verecek” dedi.

Ayrıca Facebook ve diğer şirketlere yeni bir gelir akışı sağlayacaktır. VR için 3 boyutlu modeller yaratan QReal’in genel müdürü Mike Cadoux, “Evrensel bir çift veya AR gözlüğü oluşturabiliyorsanız, herkesin varlık satın almak zorunda olduğu platforma sahip olursunuz” dedi.

Diğer firmalar muhtemelen metaverse vizyonuna yatırım yapıyor çünkü geride kalma riskini almak istemiyorlar, bazıları ise olasılıkların ne olduğunu görmek için deney yapıyor.

“Bir bilimkurgu romanında yaşamak isteyen hepimizin içindeki küçük çocuktur. Sanal bir etkinlik platformu olan Nowhere’in kurucusu Jon Morris, hayatın bir oyun gibi eğlenceli olmasını istiyoruz” dedi. “Ve bunu internette iyi yapacak araçlar henüz yok.”

‘Twitter’ ve ‘Facebook’ Adreslerimiz.