Metaverse Ekipmanları Yok Artık Dedirttirdi
May 23, 2022

Devrim niteliğinde bir maske, bize korkunç metaverse ile ilk elden bir karşılaşma sağlayabilir. Sanal ve artırılmış gerçeklik, fiziksel olarak ulaşamayacağımız yerlere gitmemize veya fizik açısından imkansız şeyleri deneyimlememize izin veriyor.

Metaverse, nefes alma endişesi duymadan Mars’ta yürümek gibi duyumlar vermeyi vaat ediyor. Bazı kişiler bu vaatleri aldatıcı ve mantıksız bularak reddediyor çünkü sadece görüntüden ibaretler. Akademisyenlerden oluşan bir ekip ise, sanal ortamlarda nasıl nefes aldığımızı taklit etmeyi amaçlıyor. Ancak aşırı fazla gerçeklik hissedebileceğimiz için bedenlerimize yönelik edişeler var.

Metaverse Ekipmanları Yok Artık Dedirttirdi

Gözler ve işitme, inancın askıya alınmasını sağlamak için kandırılması en kolay ve en önemli duyulardır. İllüzyon ne kadar etkileyici olursa olsun, hareketsiz dururken hareket etmeye ve sanal dünya ile etkileşime girmeye çalıştığınızda dağılıyor. Metaverse’e güç sağlayacak teknolojinin Ar-Ge’sinin çoğu, eldivenler ve yürüyüş makineleri gibi navigasyon ve etkileşime odaklanır. Çok azı kokunun veya nefes almanın akla yatkınlığına değinir.

Salzburg Uygulamalı Bilimler Üniversitesi araştırmacıları, solunum direncini ve kullanıcının solunum yeteneklerini ayarlamak için hava akışını kısıtlayan bir maske inşa ediyor.
Prototip, ciddi amacına işaret eden ağartılmış bir distopik gaz maskesi gibi görünüyor. Ticari olarak yaratılırsa, son ürün daha rafine olacaktır.

Amaç, vücudunuzu gerçek dünyada olduğuna inandırarak sanal gerçekliği daha inandırıcı kılmaktır. Maske hava akışını ayarlayabilir ve sınırlayabilir, böylece gerçek bir yangında olduğu gibi nefes almakta zorluk çekersiniz. Beynin savaş ya da kaç tepkisini tetikleyerek kullanıcıyı tehdit etmeden deneyimi daha gerçek hale getirebilir. Umarım, kullanıcı böyle bir gerilimi kaldırabilir.

Kişinin solunumu, sanal avatarını etkilemek için de kullanılabilir, bu da onun olduğu kadar yorgun görünmesini sağlar. Mumları üflemek ve balonları şişirmek için de kullanılabilir. Maske, itfaiyeciler ve acil durum personeli için eğitim senaryoları için kullanılabilir.

Sanal gerçeklik eleştirmenleri de bu yaratımı fazla gerçekçi olduğu için eleştirebilir. Gerçekçilik, Metaverse’in çekiciliğini, özellikle birden fazla yeri, dünyayı ve nesneleri hiperventilasyon olmadan deneyimleme yeteneğini azaltabilir. Korku oyunları ve egzersiz, nefes kontrol cihazları için harikadır, ancak çoğu kişi onsuz yapmaya çalışacaktır. Benzer bir maske, bir hastanın solunumunu izlemek ve yönetmek için tıbbi amaçlar için de kullanılabilir.