MetaFi nedir ve yatırımcılara nasıl fayda sağlayabilir?
March 21, 2022

MetaFi, dünya çapında ortaya çıkan yeni bir teknoloji ekosistemini tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Bu ekosistem, hem geliştiriciler hem de kullanıcılar için daha verimli ve kullanıcı dostu bir deneyim oluşturmak üzere birlikte çalışan çeşitli teknolojilerden oluşur. Bu ekosistemdeki kilit teknolojilerden bazıları yapay zeka, blockchain teknolojisi ve kuantum hesaplamayı içerir. Hâlâ ele alınması gereken birçok zorluk olsa da, bu ekosistem için potansiyel kullanım durumları sonsuzdur. DeFi ve GameFi’nin ardından bu yazıda MetaFi nedir ve yatırımcılara hangi fırsatlar sağlayabilir cevaplayalım.

MetaFi, meta veriler için Meta ve DeFi için Fi olmak üzere iki kelimenin karışımıdır. MetaFi, oyunlar, sosyal medya ve metaverse dahil olmak üzere geleneksel Web2 büyük ölçekli uygulamalar için blok zinciri teknolojisini standartlaştırmayı amaçlayan yeni bir paradigma kaymasıdır. Bu, birlikte çalışabilirliği geliştirmeye yardımcı olan birleştirici bir standart yaratacaktır.

Neden MetaFi’ye ihtiyacımız var?

Bugün blockchain ile ilgili sorun, her projenin işlem verilerini bloklara kodlamak için kendi benzersiz formatını kullanmasıdır. Bu, farklı projelerin birbirleriyle iletişim kurmasını zorlaştırır. Ayrıca geliştiricilerin birden fazla blok zinciriyle çalışabilen uygulamalar oluşturmasını zorlaştırır. MetaFi, işlem verilerini bloklara kodlamak için ortak bir standart oluşturarak bu sorunu çözmeyi amaçlamaktadır.

MetaFi, metaverse, GameFi, SocialFi, Web3 ve NFT’ler gibi tüm farklı proje türlerine gelişmiş ve sofistike DeFi Infra sağlayan ve bunları tek bir çatı altında toplayan bir konsepttir: MetaFi. Bu, varlıkların sahipliğini tanımlayan metaverse sayesinde mümkündür. MetaFi fikri, çeşitli platformlarda ve blok zincirlerinde kullanılan tanımlanmış metaverse standartları sayesinde birlikte çalışabilir, geniş bir blok zinciri işlevselliğini tek bir Meta ekosistemine uygulamayı amaçlamaktadır. MetaFi, Merkezi Olmayan Otonom Kuruluşlar (DAO’lar) gibi topluluk yönetimiyle birleştirilmiş, değiştirilebilir ve NFT’lerin bir karışımını içerebilir. MetaFi’nin amacı, Web3 ve blok zinciri teknolojisinde kitlesel benimsemeyi güçlendiren ve kullanıcılara ve oyunculara yeni kullanım senaryoları sağlayan dijital varlıklara dayalı, standartlaştırılmış metaverse parametreleri üzerine kurulu yeni bir ekosistem oluşturmak ve teşvik etmektir.

Bu çoklu kripto ilkellerinin entegrasyonu, dünyanın her yerindeki insanlara hizmet etmek için blok zinciri kullanan tam teşekküllü bir paralel ekonomi yaratır. Meta ve DeFi’nin bir karışımı olan MetaFi, NFT ve oyun meta veri standartları gibi ağlar arasında kullanım için meta veriler ve diğer teknoloji standartları oluşturmayı amaçlamaktadır.

Bu uygulamaların birçoğu meta veri deposunda kullanılmak üzere oluşturulacak olsa da, Meta kelimesi bu anlamda metaverse kısaltması yerine “her şeyi kapsayan” veya “bir amaca giden yol” olarak alınabilir.

MetaFi nedir ve nasıl çalışır?

MetaFi, çoğu blok zincirinin birlikte çalışabilirliği kolaylaştırmak için varlıklar hakkında bilgi sağladığı gerçeğinden yararlanır. Örneğin, bir NFT’nin meta verileri neredeyse her zaman ilgili resme bir bağlantı içerecektir. Ayrıca bir Bitcoin (BTC) işlemine, şifrelenmemiş verileri eklemenize izin veren meta veriler de ekleyebilirsiniz.

Herhangi bir blok zincirinde kullanılabilecek meta veri standartları oluşturulursa, varlıklar makine tarafından okunabilir ve sıralanabilir olacaktır. Tüm blok zincirleri bilgilerini aynı şekilde gösterirse, örneğin bir NFT pazarı, birkaç blok zincirinden NFT’leri tanımaya ve sıralamaya başlayabilir.

MetaFi uygulamaları

Yukarıda bahsedildiği gibi, MetaFi’deki fırsatlar sınırsız olacak ve işte yakında hayata geçmeye başlayabilecek birkaç kullanım örneği.

Sanal dünyalar

Sanal dünyalar, gerçekçi olabilecek veya olmayabilecek sosyal, iş, iş veya oyun ayarları olarak işlev gören dijital ortamlardır. Gerçek dünyayı gerçekten taklit ettiklerinde, sıklıkla NFT’ler olarak temsil edilen ve serbestçe satın alınabilen, değiş tokuş edilebilen ve üzerine inşa edilebilen sınırlı bir arazi parçasını içerirler.

Sanal dünyalar size oyun oynayabileceğiniz, geliştirebileceğiniz veya sadece arkadaşlarınızla ve iş arkadaşlarınızla buluşabileceğiniz bir yer sağlayacaktır. Walmart gibi bazı şirketler, tüketicilerin mal ve hizmet satın almak için meta veri tabanına bağlandığı sanal bir alışveriş deneyimi öngördü. Diğer şirketler, müşterilerin hayallerindeki evleri, mimari harikaları inşa edebilecekleri veya sadece arkadaşlarıyla takılabilecekleri mülkleri satmaya başladı.

MetaFi’nin geleceği

MetaFi’nin geleceği henüz bilinmiyor, ancak birkaç kullanım durumu ortaya çıkmaya başladı. Merkezi olmayan kimlik yönetimi ve itibar yönetimi sistemleri, kullanıcıların dijital kimliklerine ve varlıklarına kolayca erişmelerini sağlayan MetaFi’de kilit bir rol oynayacak. Ancak bunların hepsi henüz emekleme aşamasında.

Adlandırma hizmetleri, uzun ve karmaşık adresler sorununu çözmemize yardımcı olabilecek araçlardır. Basit isim hizmetleri ise insan hatasına yer bırakıyor. Büyük bir BEP-20 adresi yazmak yerine, token’lar MatthewBSC.bnb gibi kısa bir adres adına aktarabilirsiniz.

Sonuç olarak, MetaFi, çevrimiçi varlıklarını geliştirmek isteyen işletmeler ve bireyler için önemli bir araçtır. İşletmeler, çevrimiçi pazarlama çabalarını izleyerek ve ayarlayarak, hedef kitlelerine daha etkin bir şekilde ulaşabilir ve istedikleri sonuçlara ulaşabilirler. Bireyler için MetaFi, çevrimiçi ortamda nasıl algılandıklarını anlamalarına ve ellerinden gelenin en iyisini yapmalarını sağlamak için kişisel markalarında ayarlamalar yapmalarına yardımcı olabilir. Sonuç olarak MetaFi, kullanıcılara çevrimiçi ortamda başarılı olmak için ihtiyaç duydukları bilgileri sağlar.

İçerikler TwitterTelegramFacebook ve Mazz10.com‘da yayınlanmaktadır.


SORUMLULUK REDDİ: Mazz10.com içeriklerinin hiçbiri finansal tavsiye niteliğinde değildir: Oyna-Kazan (P2E) Haberleri, P2E oyun haberleri, güncelleme portalı, tartışma merkezi ve içerik/görüş/inceleme merkezi olmayı amaçlamaktadır. Lütfen herhangi bir NFT/Metaverse/P2E oyununa yatırım yapmadan önce kendi araştırmanızı yapın. Daha da iyisi, olası yatırımlarınız hakkında bilinçli bir duruş oluşturmak için meslekten birine danışın. Daha fazla bilgi, haber ve eğitim için Mazz.com‘u takip edebilirsiniz.