Meta Daha Fazla İşten Çıkarma Planlıyor! Peki Metaverse Bölümü?
November 7, 2022

Ekim ayının son günlerde, metaverse sektörünün öncü şirketi Meta’nın 87,000’den fazla çalışanı vardı. Personelin en yoğun olduğu bölüm AR ve VR teknolojilerini geliştiren Reality Labs.

Meta küçülüyor, şirket durgunluğa hazırlanıyor

Geçen yıldan bu yana metaverse alanında teknoloji geliştiren eski Facebook, şimdilerde aşırı düşen hisse senedi fiyatları nedeniyle “büyük işten çıkarmalara” başvurmak zorunda kalıyor. Kadro küçültme kararı şirketin hisse senedinin erdiği dönemde geldi.

Wall Street Journal’ın (WSJ) konuya hakim kaynaklarla dayanarak hazırladığı 6 Kasım tarihli habere göre, Meta’nın küçülme kararı şirketin çeşitli bölümlerinde çalışan 87.000 kişiden binlercesi etkileyecek.

Şu anda üçüncü çeyrekte 3,7 milyon dolar kayıp bildiren Reality Labs’in küçülmeye gidip gitmeyeceğini henüz belli değil.

Meta, metaverse alanına yatırım yapmaya devam edecek

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, geçen hafta bir notta; şirketin yatırımlarını “az sayıda yüksek öncelikli büyüme alanı” odaklaması gerektiğini söyledi. Zuckerberg metinde Meta’nın üç farklı alana öncelik vermesi gerektiğini söylüyor. Bunlar;

  • Yapay zeka (AI) Discovery Engine
  • Mesajlaşma uygulamaları – WhatsApp
  • Metaverse

Yani bu, bazı takımların anlamlı bir şekilde büyüyeceği, ancak diğer takımların çoğunun gelecek yıl boyunca sabit kalacağı veya küçüleceği anlamına geliyor […] Toplamda, 2023’ü kabaca aynı büyüklükte, hatta ondan biraz daha küçük bir organizasyonla bitirmeyi bekliyoruz. bugündeyiz.

Milyoner girişimci, şirketinin kazanç raporlarında bu alanlardaki yatırımların ikiye katlanacağını ima etti. Başka bir değişle, “bu yatırımlarla doğru yolda olduklarına” inandığını ve “bu alanlara yoğun yatırım yapmaya devam etmesi gerektiğini” söylüyor.

Rapor, Meta’nın gelir beklentilerini karşılamayan ve işletme maliyetlerinde artış gören üçüncü çeyrek kazançlarını bildirmesinden sadece bir hafta sonra geldi. Yahoo Finance’e göre, Meta’nın hisseleri son beş günde %7,56 ve yıllık %73,19 düşüşle şu anda 90,79 $ seviyesinde fiyatlandı.

Şirket, 413 listesinden 38’inin artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik ile ilgili olduğunu ortaya koyan iş ilanları listesiyle, ne olursa olsun, metaverse bölümüne aktif olarak işe alıyor gibi görünüyor.

SORUMLULUK REDDİ: Mazz10.com içeriklerinin hiçbiri finansal tavsiye niteliğinde değildir: Oyna-Kazan (P2E) Haberleri, P2E oyun haberleri, güncelleme portalı, tartışma merkezi ve içerik/görüş/inceleme merkezi olmayı amaçlamaktadır. Lütfen herhangi bir NFT/Metaverse/P2E oyununa yatırım yapmadan önce kendi araştırmanızı yapın. Daha da iyisi, olası yatırımlarınız hakkında bilinçli bir duruş oluşturmak için meslekten birine danışın. Daha fazla bilgi, haber ve eğitim için Mazz.com‘u takip edebilirsiniz.