Likidite Madenciliği Nedir
May 5, 2022

Likidite madenciliği, oyunun kazanç fırsatlarını genişletebilir, ancak kalıcı kayıp riski vardır.

Likidite madenciliği genellikle oyunlardan ekstra gelir elde etmenin araçlarından biri olarak tanıtılır. Her oyunun kripto para birimi yani token’i bir süreliğine kilitlenebilir ve ödüller cüzdanda aktarılır.

Ancak ara yüzün altında likidite madenciliği o kadar basit değil. İlk olarak, yeni ödül token’leri oluşturmak için kullanılması dışında, madencilik değildir.

DEX Likiditesi Nasıl Çalışır?

Likiditeye gelince, bu terim, merkezi olmayan ticaret çiftlerinde varlıkların mevcudiyetini belirtmek için kullanılır. Merkezi platformlardan farklı olarak, UniSwap veya SushiSwap gibi bir DEX, otomatik ticarete dayanır. Bu, her bir çiftin kilitli miktarda iki token!den oluştuğu anlamına gelir.

Likidite Madenciliği Nedir

Genellikle, temel varlık ETH veya USDC, USDT veya tam olarak 1 ABD Doları değerinde benzer bir token gibi bir sabit paradır (stablecoin). Likidite madenciliği, aynı zamanda, basit bir oyun aracılığıyla para yatırmanın daha eğlenceli hale getirildiği, GameFi olarak bilinen sektörün ilk oyun modelidir. Diğer projeler oyunu ilk sıraya koyar ve ikinci olarak likidite madenciliğini ekler.

Konu ile ilgili ek okuma: MetaFi nedir ve yatırımcılara nasıl fayda sağlayabilir?

Likidite Madenciliği Değerleri Nasıl Değişir?

Bir oyun token’inin değeri ne kadar ETH enjekte edildiğine bağlı. Ancak yatırımcılar çok fazla token satarlarsa ETH’yi siler ve fiyatını depolarlar.

Bu nedenle likidite madenciliği risklidir. Biri oyun token’i satmak ve ETH almak istediğinden, depozito sözde kalıcı bir kayba yol açabilir. Bu denklemde, ETH likiditesi sağlayıcıları ve varlığın fiyatının düştüğünü gören token sahipleri kaybediyor.

Aynı zamanda, bazı topluluklar likidite madenciliği konusunda daha olumlu bir deneyime sahip olmayı başarıyor. Başarı, topluluğun varlıkları elinde tutmaya ne kadar istekli olduğuna ve aynı zamanda merkezi bir liste aramasına bağlıdır.

Bazen oyun ekibi, temel token’ler için kendi likiditesini sağlar, böylece oyun öğesi için ticarete hızlı bir şekilde başlar. Diğer oyunlar da takım varlıklarını kilitlemeye hazır olduklarının altını çizecek, böylece ticaret çiftleri bir halı çekme veya boşaltma sırasında çökmez.

Merkezi olmayan ticarete ve likidite madenciliğine dayanan kazanmak için oyna oyunları daha risklidir ve kazançları daha sınırlı olabilir. Şu anda Crabada ve Pegaxy gibi son derece başarılı oyunlar, merkezi olmayan borsalar aracılığıyla düşük likidite nedeniyle mücadele ediyor.

İçerikler TwitterTelegramFacebook ve Mazz10.com‘da yayınlanmaktadır.