April 8, 2021

Telefonlar ne kadar enerji tüketiyor? Elektronik cihazlar gündelik yaşamın ayrılmaz parçası. İşlevsellikleri sayesinde artık bir ihtiyaç haline gelen akıllı telefonlar ve cihazlar; “vazgeçilmezimiz”.

Gün boyu ellerimizde tutuğumuz ve gözlerimizi üzerinden ayırmadığımız televizyonlar düşük elektrik tüketiyor. Özellikle LED ekran teknolojisiyle beraber enerji verimliliği çığır açıcı. iPadler ve akıllı telefonlarda tam şarj edilmeleri durumunda uzun pil ömrü sunabiliyor

Fakat, bu yazıda, dünya üzerinde üretilen milyonlarca televizyon, ,iPad ve telefonların toplamda tükettikleri enerji miktarına göz atarak, ne kadar doğa dostu olduklarını analiz edeceğiz.

Bir televizyon 1 saatte ne kadar elektrik harcar?

Televizyonlarda durum birazcık daha farklı. Çünkü boyutlar değiştikçe çalışması için gereken elektrik miktarı da değişmekte. Ortalama üzerinden gidecek olursak, 55 ekran LED televizyonlar ortalama 25 Watt elektrik tüketmekte. 164 ekran televizyonlar ise ortalama 150 watt elektrik tüketmekteler. Bu oranları saat başından hesaplarsak akıllı telefon kullanımının yaklaşık 3 katı kadar bir elektrik tüketimi ortaya çıkıyor.

Televizyonların enerji tüketimi:

  • 60 ekran televizyon, saatte ortalama 36 Watt,
  • 80 ekran LED özellikli televizyon saatte 50 Watt,
  • 108 ekran LED televizyon saatte ortalama 75 Watt,
  • 164 ekran LED televizyon ise saatte ortalama 150 Watt, elektrik harcar.

Elektrik tüketimi için kWh ölçü birimi ile hesaplama yapılmaktadır. kWh harcanan elektrik kilowatt saat cinden hesaplamamıza aracı olan ölçü birimidir.

Şarj adaptörlerinin üzerinde her cihazda farklı olmak üzere kWh cinsinden bir değer bulunur. Örneğin üzerinde 60 kWh yazan bir telefon şarj cihazı, bir saate 60 kWh elektrik tüketmektedir.

Bu basit yöntem ile öncelikli olarak telefonların ortalama kaç kWh enerji tüketmek üzere üretildiklerini araştıracağız. Ardından dünyada kaç adet telefon sahibi insan olduğunu öğreneceğiz ve bu şekilde telefonların ve diğer cihazların ne kadar elektrik tükettiğini hesaplayacağız.

Telefonlar ne kadar enerji tüketiyor? Ne kadar elektrik harcar?

Dünya üzerinde kaç adet telefon kullanan insanın yaşadığını biliyor muydunuz? İstatistiklere göre 2015 yılında yeryüzünde yaklaşık 4.15 milyar adet olan cep telefon sayısı, geçen zaman ile beraber 2019 yılında yaklaşık 4.68 milyara ulaştı.

Yani 4 sene içerisinde 53 milyon adet artış yaşanmış. Akıllı telefonlara olan bu talebin arkasında yatan en büyük sebep artık onlarsız birçok işin eksiz kalması. E-devlet veya herhangi bir siteye üye olmak için gereken sms veya ben robot değilim testleri akıllı telefonlar aracılığı ile yapılmaktadır. Bu da akıllı telefon zorunluluğunu beraberinde getiriyor.

Enerji tüketimi için hesaplama yapacağımız akıllı telefonlar ise dünya üzerinde yaklaşık 2.87 milyar adet bulunmakta.

Şimdi gelin akıllı telefonların yıllık ne kadar enerji tükettiğine bir göz atalım.

Telefonlar ne kadar enerji tüketiyor?

Her gün bir defa şarj için tüketilen enerji 60kWh, bu miktarı dünya genelinde kullanılan telefon sayısı ile çarparsak ortaya 16.800.000.000 kWh gibi büyük bir enerji tüketimi çıkıyor.

Fakat bu miktar gözünüze çok büyük gelmesin, ortalama 1 akıllı telefon yılda 1 dolardan daha fazla elektrik tüketmiyor. Yani her akıllı telefon tek başına çok az elektrik tüketimi yapmakta.

Bir diğer elektrik canavarı olarak gözünken elektronik eşyamız; Televizyonlar.

Telefonlar ne kadar enerji tüketiyor?

Çamaşır makinesi ne kadar elektrik harcar? Ne kadar yakar?

Ortalama bir çamaşır makinesi 1.000kwk günlük elektrik tüketimi yapmaktadır. Akıllı telefonlar ve televizyonlar aksine beyaz eşyalar hafta bir veya iki kez kullanım süreleri ile her ne kadar çok fazla elektrik tüketseler de, az kullanımları ile bu oran dengelenmekte.

A+++ enerji sınıfında ve yaygın kullanılan 7 Kg kapasiteli bir çamaşır makinesi saatlik 800 Watt, 5 Kg kapasiteli çamaşır makinesi saatte ortalama 650 Watt, 10 Kg kapasiteli çamaşır makinesi ise saatte ortalama 1000 Watt elektrik enerjisi harcar.

Klimalar ne kadar elektrik harcar?

Listedeki elektrik tüketiminin rekortmeni klimalar eğer her evde olsaydı şuan buzullar sarı renkte olmuş olurdu. Bir klimanın, bir mekanı ısıtmak için açılış değeri yaklaşık 500 Watt. Saatler boyunca süren çalışama süresi ile beraber büyük sayı ortaya çıkıyor.

A sınıfı 9000 BTU klima ne kadar elektrik harcar?

A sınıfı 9.000 BTU klimalar en yüksek güçte çalıştırıldıklarında saatte 800 Watt harcar. kW cinsinden ifade edecek olursak saatte 0,8 kW elektrik harcar.

A Sınıfı 12000 BTU klima ne kadar elektrik harcar?

A sınıfı 12.000 BTU klima en yüksek güçte çalıştırıldıklarında saatte 1080 Watt elektrik harcar. kW cinsinden ifade edecek olursak saatte 1,08 kW elektrik harcar.

A sınıfı 18000 BTU klima ne kadar elektrik harcar?

A sınıfı 18000 BTU klimalar en yüksek güçte çalıştırıldıklarında saatte 1780 Watt elektrik harcar. kW cinsinden ifade edecek olursak saatte 1,78 kW elektrik harcar.

A sınıfı 24.000 BTU klima ne kadar elektrik harcar?

A sınıfı 24.000 BTU klimalar en yüksek güçte çalıştırıldıklarında saatte 2190 Watt elektrik harcar. kW cinsinden ifade edecek olursak saatte 2,19kW elektrik harcar.

Fakat klimalar telefonlar veya televizyonlar kadar sık kullanılmadığı için denge tekrar sağlanmış oluyor.

Telefonlar ne kadar enerji tüketiyor? iPad’ler ne kadar elektrik harcar?

Tablet konusunda iPad bu konuda doğa dostu bir ürün diyebiliriz. Bir iPad yıl boyunca kullanımının ardından yaklaşık 11.86 kilowatt enerji tüketiyor. Bu oran bilgisayar ve buzdolabı gibi beyaz eşyalara oranla gayet düşük.

Telefonlar ne kadar enerji tüketiyor? Elektronik atık tehlikeli mi?

Sonuç olarak akıllı telefon, televizyon veya iPad gibi ürünler her ne kadar az elektrik tüketse de, dünyada milyonlarca insan tarafından kullanılmaları büyük bir enerji tüketimine neden oluyor

Elektrik kullanarak çalışan bu ürünlerin ihtiyaçlarının karışılabilmesi için fosil enerji kaynaklarının kullanılması gerekiyor.

Her ne kadar yeşil bir dünyanın düşmanı olsalar da, yaygınlaşan güneş panelleri ve yenilenebilir enerji kaynakları ile elektrik üretimi yeşil bir hal almaya doğru ilerliyor. Gelecekte enerji tüketim ihtiyacı katlanarak artsa da, gelişen teknoloji ile beraber yeni çözümlerde bulunmuş olacaktır. 

Twitter