Kripto para ile pasif elde etmenin 5 yolu
May 23, 2022

Kripto para piyasası son günlerde diğer yüzünü gösterse de 2018’den bu yana kayda değer yatırım fırsatları sundu. Merkezsiz finans (DeFi) ve uygulamalar eşliğinde hızla benimsenen kripto paralar, sadece fiat para birimlerinin yerini almaya değil, aynı zamanda bireysel yatırımcılara finansman sağlayacak yeni enstrümanları hazırlıyor. Kripto para ile nasıl pasif gelir elde ederim? Gelin 5 maddede hangi seçeneklere sahip olduğumuza bakalım.

Kripto para ile pasif gelir elde edebileceğiniz 5 yöntem

Kripto para likidite havuzlarına katılın

Otomatik Market Yapıcıların (AMM’ler) yaygın olarak benimsenmesi, merkezi olmayan borsaları çok popüler hale getirdi. Bununla birlikte, likidite sağlama (likidite madenciliği) pasif gelir elde etmenin en popüler yollarından biridir. 

DeFi protokolleri, eşit değerde token çiftlerinden oluşan likidite havuzları oluşturmaya dayanır. Bu nedenle, tüm kullanıcıların likidite sağlayıcıları olmalarına izin verirler.

Likidite sağlamak için kripto paralarınızı akıllı bir sözleşmede kilitlemenin bir ödülü olarak, likidite sağlayıcı tokenleri (LP) kazanırsınız. Sushiswap, Uniswap gibi Ethereum tabanlı DEX’ler en çok kullanılan platformlardır.

Kitlediğiniz kripto para birimleri, toplam likidite havuzundaki payınızı temsil eder. Havuzdaki payınıza bağlı olarak borsa, alacağınız takas ücretlerinin yüzdesini de belirler.

Yield Farming (Verim çiftçiliği) 

Yield Farming, likidite sağlamaya çok benzer. Tek fark, borç verme veya ödünç alma için değil, yalnızca ticaret için kullanılan DeFi protokolleri için geçerli olmasıdır. 

Yield Farming’i açıklamanın en iyi yolu geleneksel finansla karşılaştırmak olabilir. Geleneksel bankalarda banka, yatırdığınız fonları diğer insanlara kredi vermek için kullanır. Burada kazanılan faizin sabit bir kısmını alırsınız. 

Yield Farming’de benzerdir çünkü kripto paralarınızı bir likidite havuzunda saklarsınız. Aynı protokolün kullanıcıları daha sonra bu token’leri ödünç alabilir ve kaldıraçlı işlemlerde kullanabilir. Burada ödüller, Yıllık Yüzde Verim (APY) olarak hesaplanmaktadır. Bir yatırımdan kazanılan gerçek getiri oranı, periyodik olarak hesaplanan bileşik faizin etkisini hesaba katar.

Kripto para stake etme

Stake işlemi yalnızca, işlemleri doğrulamak için bir Proof-of-Stake (PoS) konsensüs yöntemi üzerinde çalışan ağlarda mümkündür.

Staking’i destekleyen token tutuyorsanız, bunları bir stake havuzunda stake ederek pasif gelir elde edebilirsiniz. Daha sonra yatırımızınız çalıştırılır ve tüm işlemlerin geçerli ve güvenli olmasını sağlamak için kullanılır.

Doğal olarak, çabalarınızın karşılığını alacaksınız. Stake etme, kaç token yatırdığınıza bağlı olarak yıllık %5 ile %20 arasında kazanmanıza olanak tanır. Şu anda, stake etmeye izin veren en popüler altcoin’ler Solana, Cardano ve Polkadot’tur.

NFT üzerinden pasif gelir elde etme

NFT’leri satmak genellikle zordur. Çünkü değerleri çoğunlukla özneldir. Bu nedenle NFT stake etme seçeneği bir alıcı bulmadan NFT’lerinizden para kazanmanın iyi bir yoludur.

Nasıl çalışır?

Stake ödülleri kazanmak için NFT’nizi bir platform veya projeye kitlersiniz. Bu ödüller NFT’nin kendisine veya stake platformuna bağlıdır, ancak genellikle haftalık veya günlük olarak verilir ve platformun kripto para birimi şeklinde gelir.

Ödünç verme/borçlanma

Kripto ödünç vermek ve ödünç almak basittir: Kriptonuzu faiz almak için ödünç alanlara ödünç verirsiniz. Alacağınız miktar, faiz oranına, kripto paranın değerine ve kredinin süresine bağlıdır.

Mevcut farklı kredi stratejileri vardır:

  • Eşler arası kredilendirme, bireylerin bir P2P kredi platformu aracılığıyla diğer bireylerden doğrudan kredi almalarını sağlayarak standart finans kurumunu süreçten etkin bir şekilde uzaklaştırır. Ödünç vermek istediğiniz tutarı ve faizi belirleyebilirsiniz.
  • Merkezi olmayan borç verme, aracı olmadan blockchain aracılığıyla gerçekleşir ve faiz oranları akıllı sözleşmelerle otomatikleştirilir.
  • Merkezi kredilendirme, sabit faiz oranlarına ve kilitlenme sürelerine sahip merkezi platformlar tarafından yapılır.
  • Marj kredisi, varlıklarınızı piyasa konumlarını genişletmek için kullanan yatırımcılara borç vermek anlamına gelir.

Gelirinizin sizin için çalışmasına izin verin

Uyurken para kazanmak kulağa gerçek olamayacak kadar iyi geliyor – ama bu çok mümkün.

DeFi dünyasında bunu başarmanın oldukça kolay olduğunu düşündüğünüzde, bu yöntemlerden bazılarıyla uğraşmamak için hiçbir neden yok. O kadar karmaşık değiller ve temelde sabit para yatırmaya ve ilginizi almayı bekliyorlar.

Ancak, bu yatırımların kripto paraların oynaklığı nedeniyle risk taşıdığını unutmayın. Yine de bu, kripto ile pasif gelir elde etmenin kolay olduğu ve finansal durumunuzu önemli ölçüde iyileştirebileceği gerçeğini azaltmamalı. 

SORUMLULUK REDDİ: Mazz10.com içeriklerinin hiçbiri finansal tavsiye niteliğinde değildir: Oyna-Kazan (P2E) Haberleri, P2E oyun haberleri, güncelleme portalı, tartışma merkezi ve içerik/görüş/inceleme merkezi olmayı amaçlamaktadır. Lütfen herhangi bir NFT/Metaverse/P2E oyununa yatırım yapmadan önce kendi araştırmanızı yapın. Daha da iyisi, olası yatırımlarınız hakkında bilinçli bir duruş oluşturmak için meslekten birine danışın. Daha fazla bilgi, haber ve eğitim için Mazz.com‘u takip edebilirsiniz.