Kripto oyunları: Zamanınıza ve paranıza değer mi?
June 3, 2022

Kazanmak için oyna (Play to Earn – P2E), oyuncuları kripto para birimlerinde ödüllendiren gelişmekte olan bir oyun modelidir. Kripto oyunları, 2022’nin ilk çeyreğinde yatırım alan 128 blockchain oyun şirketi ile basının ilgisini ve ilgisini çekiyor. Bu nedenle, oyun yatırımcılarının bu sektörün ayrıntılarını anlaması giderek daha önemli hale geliyor. Peki kripto oyunları nasıl çalışır?

Kripto oyunları nedir?

Geleneksel oyunlar merkezileştirilir, bu da oyun sırasında kazanılan tüm öğelerin ve deneyimin (XP) diğer oyunlarda kullanılamayacağı anlamına gelir. Kripto oyunları, blockchain teknolojisini tanıtarak bunu değiştiriyor. Oyuncular artık ödüllerini ve öğelerini farklı kripto oyun projelerinde kullanabilirler.

Kripto oyunları ayrıca oyunculara para kazanmanın bir yolunu sunar. Buna oyna-kazan modeli denir ve oyuncular bunu çeşitli şekillerde yapabilir. Örneğin, Axie Infinity‘de Axies adlı karakterler satın alınabilir, seviye atlayabilir ve daha sonra daha yüksek bir fiyata satabilir. Oyuncular ayrıca Ethereum tabanlı kripto oyun kriptoları olan SLP ve AXS kazanmak için pokemonları ile savaşabilirler.

Oyuncular Blockchain oyunlarını ne kadar benimsedi?

Statista, aylık NFT oyunlarının kullanıcı sayısını takip eder. Alien Worlds, Axie Infinity ve Splinterlands, aylık toplam kullanıcı sayısı iki milyonun üzerinde olan ilk üç NFT oyunudur.

Kripto oyun demografisi üzerine araştırmalar eksik olsa da, ana hedef kullanıcıların oyuncular olduğu açık. Triple A, kripto oyuncularının %38’inin 21 ile 38 yaşları arasında olmasıyla en büyük yaş grubu olduğunu bildirdi. Kripto para birimine sahip tüm Y kuşağının %55’i zaten oyuncuydu.

Asya-Pasifik, 22.6 milyon oyuncunun kripto para birimine sahip olmasıyla bu sektörde önemli bir oyuncu. Bunu Avrupa’da 5,9 milyon oyuncu ve Orta Doğu ve Afrika’da 5,8 milyon oyuncu izledi. Şaşırtıcı bir şekilde, Kuzey Amerika sadece 3,3 milyon ile en az kripto oyuncusuna sahipti.

Bu veriler, daha geniş oyun pazarına çok benzer. Statista’ya göre, Asya-Pasifik ülkeleri gelire göre sıralanan ilk beş oyun pazarına hakim.

Başarılı kripto oyunları

Axie Infinity’nin Filipinler’de popüler hale gelmesi sürpriz değil çünkü oyunun Asya kökleri var. Vietnam merkezli Trung Nguyen, Ethereum tabanlı oyunu başlatan oyun başlangıcı Sky Mavis’i kurdu. Sky Mavis’in değerlemesi şu anda Aralık 2021 itibariyle 3 milyar doların hemen altında bulunuyor; bu, şirketin Ekim 2021’de tohum finansmanında kripto yatırımcılarından sadece 152 milyon dolar topladığı göz önüne alındığında dikkate değer bir rakam.

Değerlemeye rağmen, Axie Infinity, Alien Worlds tarafından dövülen ve aylık 1.16 milyondan fazla kullanıcıyı çeken, Axie’nin neredeyse iki katı olan en popüler ikinci kripto oyunudur. Saro McKenna, oyunun kurucu ortağıdır ve kurumsal finans geçmişine sahiptir; 10 yılını sektörde çalışarak geçirdi. McKenna ayrıca Oxford Üniversitesi’nden yüksek lisans derecesine sahiptir.

Alien Worlds, Axie Infinity’den daha popüler olsa da oyun içi para birimi farklı bir hikaye anlatıyor. 24 Mayıs 2022 itibariyle, Axie Infinity tokeni (AXS), tüm oyun kripto para birimlerini piyasa değerine göre sıralarken The Sandbox’ın hemen arkasında dördüncü sırada yer alarak 21.03 dolar olarak fiyatlandırıldı. Ancak, Alien Worlds (TLM) sadece 0,03 dolarlık bir fiyatla bunun çok altında.

Blockchain oyunları nasıl çalışır?

Geleneksel oyunlar zaten kripto alternatiflerinde bulunan birçok öğeye sahip. Oyuncular oyun içi para satın almak için dolar veya TL kullanabilir, öğeleri toplayabilir ve karakterlerinin seviyesini yükseltebilirler. Peki, yatırımcıları ve oyuncuları kripto oyunlarına çeken nedir?

Sahiplik, kripto oyunlarının yükselişe geçmesinin bir nedeni. Geleneksel oyunların aksine, onların kripto muadilleri, oyunculara blockchain teknolojisi aracılığıyla topladıkları şey üzerinde kullanım hakkı verir. Oyuncular oyun içi öğelerine sahip olabilir, bunları takas edebilir ve hatta satabilir. İster Splinterlands yaratık kartı ister yeşil dikenli mor bir Axie olsun, pazar yeri dinamiği oyuncuları cezbediyor.

Riskler nelerdir?

Avantajlarına rağmen, kripto oyunlarının dezavantajları da var. Bazı oyunları diğerlerinden daha fazla etkileyen erişim engelleri vardır. Örneğin Axie Infinity, oyuncuların oyunu oynamadan önce üç Axies’e sahip olmasını gerektirir. En düşük fiyatlı Axie 100 dolar civarındadır, yani kazanmaya başlamadan önce en az 300 dolar harcamanız gerekir. Çoğu geleneksel oyunun maliyeti 100 dolardan fazla olmadığı için bu yüksek yatırım seviyesi ortalama bir oyuncuyu erteleyebilir.

Kripto paralarınızı ve NFT’lerinizi kaybetme riski de vardır. Onları NFT türünü desteklemeyen bir cüzdana göndermeye çalıştığınızda veya bir dolandırıcılığın kurbanı olduğunuzda olabilir.

Temmuz ayında, kripto oyunu Hedgie’nin kurucusu, NFT’lerde 1 milyon dolardan fazla dolandırıldığını bildirdi. Benzer şekilde, Axie Infinity’nin arkasındaki blockchain Ronin, fonlarından 600 milyon dolardan fazla paranın çekildiğini gören bir saldırının kurbanı oldu.

Bu nedenle, her şeye rağmen blockchain oyunlarının emekleme döneminde olduğunu ve oyunların hacklenebildiğini belirmekte fayda var!