İşte Haftanın Öne Çıkan Kripto Para Yatırımları
May 28, 2022

23-27 Mayıs tarihleri arasında kripto para piyasasında öne çıkan yatırım haberleri.

Haftanın öne çıkan kripto para yatırımları

Artık herkesin neredeyse ayı piyasasına girildiğini kabul ettiği mayıs ayının son günlerinde Bitcoin, 30k bandında konsolide olmayı sürdürüyor. Terra ağının çökmesiyle başlayan ve birçok insanın kripto yatırımlarını etkilemesiyle devam eden süreç, BTC fiyat hareketlerine de yansımaya devam ediyor. Çok fazla hareketin yaşanmadığı piyasada, Bitcoin fiyat hareketini sizler için mercek altına alıyoruz.

12 Mayıs tarihinden beri aynı aralıkta konsolide olmayı sürdüren Bitcoin (BTC), 23 Mayıs Pazartesi gününe 29 bin dolarlık bir başlangıç yaptı. Aynı gün içinde 30.589 dolarla haftalık zirveyi gören BTC, bu fiyat seviyelerinde çok fazla tutunamayıp, 24 Mayıs tarihinde tekrar düşüşe geçti. 26 Mayıs tarihinde 28.300 dolarlara kadar düşerek haftalık dip seviyesini gördükten sonra, 28.778 dolarla hafta içini kapattı ve yazının yazıldığı esnada borsalarda 28 bin dolardan işlem görüyor.

ADDX, B serisi öncesi finansman turunda 58 milyon dolar topladı

Singapur merkezli blockchain ve akıllı sözleşmeye dayalı menkul kıymetler platformu ADDX, tokenize etme ve parçalara ayırma metoduyla özel yatırım boyutlarını azaltma hedefini finanse etmek için fonlama turunda 58 milyon dolar topladı.

B Serisi öncesi fonlama turuna, Tayland Menkul Kıymetler Borsası (SET), UOB ve Nasdaq borsalarında listelenen Hamilton Lane ve Taylandlı Krungsri Bank katıldı ve toplam fon miktarı 120 milyon dolara ulaştı.

ADDX, duyuruda da açıklandığı üzere özel borsaları tokenize etmek ve parçalara ayırmak için akıllı sözleşmeleri ve blockchain teknolojisini kullanıyor. Ayrıca ADDX, tokenize etme metodu sayesinde özel yatırımlar için minimum yatırım boyutlarını azaltma fırsatı buluyor.

NGC Ventures, fonlama turunda 100 milyon dolar topladı

Singapur merkezli girişim şirketi NGC Ventures, Web3 projelerine hizmet edecek yeni bir ekosistem fonu başlattı ve yatırımcı sayısının, merkeziyetsiz internetin gelişmesine katkıda bulunan girişim firmaları için gün geçtikçe arttığının da altını çizdi.

NGC şirketinin üçüncü blockchain fonu NGC Metaverse Ventures, Babel Finance, Huobi Ventures, Nexo Ventures, Altonomy ve GBIC gibi yatırımcılardan 100 milyon dolar topladı. NGC Ventures’ın ortağı Roger Lim, toplanan bu fonun Web3 ekosistemindeki potansiyeli yüksek projelere sermaye desteği sağlayacağını belirtti.

NGC’nin çarşamba günü yaptığı açıklamaya göre, Web3 fonu şimdiden üç girişim projesine yatırım yaptı bile.

Singapur merkezli NGC Ventures, blockchain ve fintek odaklı bir girişim firması olarak 2017 yılında kuruldu. NGC, diğer birçok firmanın yanı sıra, Solana (SOL), Algorand (ALGO) ve Oasis (ROSE) projelerinin melek yatırımcısıydı.

Andreessen Horowitz, 4,5 milyar dolarlık kripto fonunu kapattı

Risk sermayesi devi A16Z, çarşamba günü yaptığı açıklamada dördüncü kripto para fonunu 4,5 milyar dolarla kapattığını duyurdu. Bu rakamla beraber Andreessen Horowitz’in dijital para ve blockchain alanına yaptığı yatırımların toplamı 7,6 milyar doların üzerine çıktı.

Yeni yatırım aracı, erken aşamada olanlardan ziyade biraz daha gelişmiş ve oturmuş projelere odaklanacak. Firmanın yaptığı açıklamaya göre fonun 1,5 milyar doları tohum, 3 milyar doları ise girişim yatırımlarına ayrılacak.

Eski Binance yöneticileri 100 milyon dolarlık girişim fonu başlattı

Çok stratejili blockchain yatırım fonu Old Fashion Research (OFR) ilk fonlama turunu kapattı. Binance’in birkaç eski yöneticisi tarafından yönetilen OFR, ilk yılında 50’den fazla blockchain projesine yatırım yaptı.

Old Fashion Research, yapılan bir duyuruya göre kurulduğu 2021’in sonlarından bu yana faaliyet gösterirken takındığı gizlilik modundan çıkıyor. O zamandan beri WOO Network, Genopets, Metaverse Magna, MetaDerby ve ZetaChain gibi 50’den fazla şirkete yatırım yaptı.

Fon, Binance’in yatırımlardan sorumlu eski başkan yardımcısı Ling Zhang ve Binace’in kurumsal gelişim eski başkanı Wayne Fu tarafından kuruldu. Binance Labs ve Launchpad’in büyük yatırım anlaşmalarını yöneten Jiang Xin (JX), OFR’nin girişim kolunu yönetiyor.

KAYNAK: https://tr.cointelegraph.com/news/top-crypto-investments-of-the-week-may-23-27