İşte "Dogecoin Day" hakkında bilmeniz gerekenler
April 29, 2022

Dogecoin topluluğu için 20 Nisan “Dogecoin Day” yani “Dogecoin Günü”. 18.63 milyar dolarlık piyasa değeri ile Dogecoin artık sadece bir meme coin değil.

Özet

  • Dogecoin Day 2021’e kadar olan haftada, DOGE fiyatı %470 arttı. 
  • Dogecoin Day, 2021’de topluluğun fiyatı 1 dolara pompalama girişimi olarak başladı.
  • Eleştirmenler, bunu erken benimseyenlerin para kazandığı ve geri kalanların kaybettiği bir Ponzi şeması olarak görüyor.

Dogecoin, 6 Aralık 2013’te bir meme coin olarak piyasaya sürüldü. Yaklaşık on yıl sonra, Shiba Inu logolu ünlü meme kripto parasının kendi günü ve bir hayran ve takipçi topluluğu var.

Dogecoin’in kısa tarihi

Dogecoin, 6 Aralık 2013’te Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından piyasaya sürüldü. İki adam, kullanıcılar için Bitcoin’den daha erişilebilir bir şey yaratmak istediklerini söyledi.

Dogecoin’in 21 milyon token ile sınırlı tirajına sahip ünlü Bitcoin’in aksine, arzında bir sınırı yoktur. Her yeni blokta, bir dakikalık blok süresi ile 10.000 Dogecoin oluşturulur. Her yıl beş milyar Dogecoin dolaşıma giriyor.

9 Aralık 2013’te Dogecoin %300 değerlendi ve insanlar günde milyarlarca Dogecoin işlemi yapıyordu. Hepimiz bunun, blockchain teknolojisi ve kripto para birimleri hakkında yaygın bilgi olmadan önce olduğunu unutmamalıyız. İnsanlar bu noktada Bitcoin’i biliyordu, ancak Ethereum, Dogecoin’den 18 ay sonra piyasaya çıktı. Bunlar çok erken günlerdi.

10’ların ortalarındaki bazı vahşi fiyat dalgalanmalarından ve yaygın olarak benimsenmeyi değerli kılacak olağanüstü bir yardımcı programın bulunmamasından sonra, Dogecoin 2021’in başlarında ciddi bir şekilde yükselmeye başladı. Ünlü bir milyarder kripto para hakkında tweet attığından 24 saat içinde %800’ün üzerine çıktı. Ayrıntılar yazının devamında…

4 Mayıs 2021’de 0,5 doları geçtiğinde Dogecoin’in fiyatı %20.000 arttı. 8 Mayıs 2021’de bir günde 35 milyar dolar değer kaybetti.

NBA takımı Dallas Mavericks NBA’in sahibi Mark Cuban, kısa süre sonra Dogecoin’in ‘belirleyici enflasyon’ mekaniğini övdü ve potansiyelini günlük para biriminin geçerli bir biçimi olarak nitelendirdi. İnsanların bunu takım malları için ödeme yapmak için kullanabileceğini duyurdu.

9 Mayıs 2021’de, bir SpaceX yolculuk paylaşımı görevi tamamen Dogecoin tarafından finanse edildi ve kripto para birimi tarafından finanse edilen ilk uzay yolculuğu oldu.

Tüm bunlara rağmen, Dogecoin hala bir şaka gibi görünüyor. Dogecoin’in bir meme coin’den daha fazlası olup olmayacağını zaman gösterecek ama şimdilik köpeğin gülen yüzünün tadını çıkarabiliriz.

Neden Dogecoin’e özel bir gün var? Dogecoin Day nedir

Dogecoin misyonerleri Doge Day’i 2021’de başlattı. Meme coin’in kendisi gibi, bu da kısmen bir şaka, kısmen de bir şakanın ne kadar ileri gidebileceğini görmek için bir deney olarak başladı.

Bazı raporlar, Shaun Becker adında Phoenix, Arizona’dan bir adam olduğunu gösteriyor. Kim olursa olsun, internet kısa sürede davayı üstlendi ve Doge Day’in belirtilen amacı kripto paranın değerini 1 dolara çıkarmaktı. Ne yazık ki onlar için hiçbir zaman amaçlarına ulaşamadılar. Dogecoin, 8 Mayıs 2021’de 0,73 dolara ulaştı. Şu anda 0,14 doların altında işlem görüyor.

Doge Day’in Dogecoin fiyatına etkisi

Doge Day 2021, Dogecoin fiyatı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. 20 Nisan 2021’den önceki haftada Dogecoin’in fiyatı %470 artarak 0,07 dolardan 0,4 dolara çıktı.

İşte "Dogecoin Day" hakkında bilmeniz gerekenler

Aynı zamanda, tüm kripto para birimleri yükseliyordu. Böylesine hararetli bir boğa piyasasının ve dalgalanmaların ve düşüşlerin hiçbir yerden gelmediği bir kripto boğa piyasasının ortasında, tam olarak neden bir fiyat artışı olduğunu söylemek zor.

Bu yıl da benzer bir artış olmadığını söyleyebiliriz. Son yedi gün içinde Dogecoin nispeten mütevazı bir %4,6’lık yükseliş yaptı. Son iki haftada %5.4 düştü. Kripto para piyasasında kısa vadeli eğilimleri belirlemek nispeten basittir; nedenlerini bulmak çok daha karmaşıktır.

Taklit meme token’ler

Dogecoin’in olağanüstü, tamamen sürdürülemez başarısından sonra, birçok taklit para piyasaya girdi. En popüler olanı: Shiba Inu (SHIB).

Ağustos 2020’de anonim geliştirici Ryoshi tarafından piyasaya sürülen Shiba Inu, adını Dogecoin’in simge sembolünde tasvir edilen Shiba Inu köpeğinden almıştır. Dogecoin’in doğal değeri veya faydası olmayan bir şaka projesi olarak başladığını akılda tutarak, başka bir kripto paranın her ikisinden de daha azıyla çıkması biraz saçma. 

Yine de, dezavantajlarına rağmen, Shiba Inu’nun mevcut 13.8 milyar dolarlık bir piyasa değeri var ve 2022’nin büyük bir bölümünde bu seviyeyi koruyor. Şimdi, Shiba Inu projesinin kendi merkezi olmayan borsası (DEX) var: ShibaSwap.

Shiba’ya dayalı bir meme token olan Floki Inu’nun 258 milyon dolarlık bir piyasa değeri var. Kimse ne yapacağını bilmiyor ve kimse ne yapacağını bilmiyor. Ama yine de insanlar ticaret yapıyor. Güncel günlük işlem hacmi yaklaşık 11 milyon dolar. Bu hacim, işlevsel kripto paralardan çok daha fazla ve altcoin projelerinin gerçek faydası var.

Floki Inu’nun ne kadar şaka olduğunu kanıtlamak için adını, Dogecoin’in fiyatının stratosferik yükselişinden neredeyse tek sorumlu olan eksantrik bir milyarderin köpeği Floki’den aldı.

İçerikler TwitterTelegramFacebook ve Mazz10.com‘da yayınlanmaktadır.