iş kurmak istiyorum
April 23, 2021

Bugünkü yazımızda girişimci ruhlu insanların isteklerinden biri olan “İş Kurmak İstiyorum” cümlesine anlam kazandıracağız.Üniversite mezunlarının dahi işsizlik çukurda boğulduğu günümüz dünyasında, girişimci ruhlu pek çok insan bu aramalar ile yola başlamakta.

Kıyıda köşede belli miktarda sermayesi olan, girişken ruhu ile yerinde duramayan, yatmadan önce aklına gelen fikirler yüzünden uykusuz kalan milyonlarca insan, özenle kazırlanmış rehberimizden yararlanabilir.

Lafı fazla uzatmadan iş kurma basamaklarını adımlar halinde inceleyeceğimiz yazımızda, farklı konulara da değineceğiz.

İş kurmak istiyorum nasıl yapabillirim?

Öncelikli olarak vergi verebileceğiniz bir vergi numarasına ihtiyacınız bulunmakta. Bunu vergi dairelerine giderek, başvuru sonrasında edinebilirsiniz. İşlemlerin tamamlanması ardın kendi adına ait bir şirketiniz oluşmuş olacak. Bu şirket türüne şahıs şirketi denmektedir.

Şahıs şirketleri kişilere ait olmakla beraber işlerine yeni başlayacak girişimciler için vergi indirimleri de sunmaktadır. Bu aşamayı tamamlayıp şirketinizi oluşturduktan sonra iş kurmaya aşamalarına geçebilirsiniz.

İlk atmanız gereken adımlardan biri isim,logo ve tasarımınız gibi işinizin yüzünü belirlemek. Bunun için internetten profesyonel yardım alabilirsiniz. Ayrıca işiniz için gerekli olacak ekipmanları, varsa satacağınız ürünleri, toplu bir şekilde satın almanız daha verimli olacaktır.

Başlangıç aşamalarını kendi düzeniniz ve disiplininiz dahilinde Başarlı bir şekilde gerçekleştirdikten sonra farklı iş kurma modellerine göz atalım.

Sıfır sermaye ile iş kurmak

Birikimi olan insanların için pek çok farklı kapı açılsa da, sermayesi olmayanların öncelikle farklı yöntemler denemesi gerekmektedir.

Elinizde hiç para olmadığını var sayarak devam edersek, sadece bilgisayar kullanarak belirli bir sermaye oluşturabilirsiniz.

İlk olarak size tavsiye edebileceğim belli sektörler bulunmakta.

1-) Yazılım öğrenin ve kendi işinizi kurun

Evet, yazılım öğrenmek her ne kadar zor bir alan gibi gözükse de, para kazanmak isteyen birçok insan bu zorlukların üstesinden hızlı bir şekilde gelmek. Ev ortamından ücretsiz dersler alarak çıkacağınız bu yoluğun sonsunda kendi işinizi kurabilir ve yüksek geliri elde edebilirsiniz.

İşe öncelikli olarak yazılımın temellerinden başlayın. Düzenli ve emin adımlarla güncel gelişmeleri takip edin. Bu yenilikler ile beraber kendinize freelancer platformların küçük işler yaparak ilk adımlarınızı atacaksınız.

Küçük başlayan bu adımlar ile beraber hem piyasada değerinizi görecek, hem de sektörün ihtiyaç duyduğu olanlara yönelebileceksiniz. Bu sayede kendi işinizi yapmaya başlamadan önce tecrübe sahibi olmuş olacaksınız.

Aldığınız küçük çaplı işler ile beraber elde ettiğiniz çevre sayesinde şimdi siz de büyük işlerin altına elinizi koyabilirsiniz.

İş Kurmak İstiyorum

İşe başladığınız gibi devam edin. Yeniliklere açık olun ve güncel kalın. İnsanların sizden ne tarz hizmet beklediğini iyi analiz edin. İnternet üzerinden yapacağınız işlere ayrı özen gösterin. Çünkü çevrimiçi işler her zaman daha fazla insana ulaşmaktadır. Hal böyle olunca yazılım işleri pandemi ile beraber artık evlerde ilerlemektedir.

Son olarak yazılım sektörünün en büyük avantajlarından bir tanesi ev ortamında çalışma rahatlığıdır. Ofis kirası veya yol parası gibi fazlalık maliyetlerden kurtulmuş olursunuz.

Başta küçük işlerle başlayacağınız yazılım sektörü, kendi markanız altında yaptığınız işler ile beraber sizin işinize dönüşme potansiyeline sahiptir.

Yazılım dışında bir başka hommeoffice iş fikri ise stoksuz ticarettir.

2-) E-Ticaret, stoksuz Ticaret Yapın

Bu işe girişmeden önce biraz sermayeniz olması gerekmektedir. Fakat bu miktar kesinlikle binlerce lira değil, küçük adımlarla başlayacaklar için 1.000 Türk Lirası civarı bir birikim yeterli olacaktır.

Az sermaye ile E-Ticaret, Stoksuz ticaret yapmak.

Öncelikle bu kadar kısıtlı bir para ile yapılabilecek en mantıklı iş ucuz alınabilen ürünler ile başlamaktır. Bu ürünlere örnek olarak takı,inci,boncuk, küçük ev eşyalarını tanımlanabilir.

Toplu bir şekilde ucuza aldığınız ürünleri belirli miktarda kar koyarak satabilirsiniz. Kar etmek için fiyatı normal fiyatın çok üstünde satmak size zarar verecektir. Bizim için önemli olan müşterilerin bizi tercih etmesi ve tekrar alışveriş yapmasıdır. Aksi taktirde ilk alışverişlerinin ardından markanızdan soğuyan müşteriler satışlarınızın nihai sona ermesi ile sonuçlanacaktır.

Daha önceki iş modellerinde olduğu gibi e-ticaret iş kurma fikrinde de şahıs şirketi açmanız gerekmektedir. Ardından yapacağınız satışlarla kar elde etmeye başlayabilirsiniz.

STOKSUZ SATIŞ NEDİR?

Stoksuz satış basitçe e-ticaret alanında kullanılan bir yöntemdir. Satıcıların herhangi bir depo veya mağazada ürünlerini barındırmadan, reklamları yaptıkları ürünleri satmasına stoksuz satış denir. Bu yöntem sayesinde sizlerde depo kiralamadan veya dükkan açmadan internet üzerinden satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Yapmanız gereken ilk adım; kendinize stoksuz satış yapabileceğiniz geniş bir Pazar bulmaktır. Bu pazarı en geniş hali ile Asya pazarında bulabiliriniz.

Asya pazarı nüfusu ve sanayisiyle stoksuz alış verişlerin merkezi haline gelmiştir. Bu neden araştırmalarınıza öncelikli olarak bu pazardan başlayabilirsiniz.

Sonrasındaki aşamalar da, ürünlerin doğru ışıklarla çekilmiş profesyonel görüntüleri ile satışa sunmanız gerekmektedir. Bu konuya ayrıca özen göstermeniz, satışlarınızda büyük farklar yaratacaktır. İyi bir ürün görseli ve ürünü net bir şekilde açıklayan kısa bir tanıtım yazısı ile, ürününüzü her gün binlerce kişice sunabilmeniz mümkün.

Bu yöntem sayesinde pek çok insan tatmin edici paralar kazanmış durumda. Hatta sadece stoksuz satış ile ilgili yapılan aramalar bile milyonları aşarak katlanmakta.

3-)ORGANİSAZYON YAPIN

 Eğer çevrenize güvenen birisiyseniz ve “iş kurmak istiyorum” düşüncesini sürekli kendinize tekrar ediyorsanız. Mutlaka organizasyon girişimini deneyin.

Organizasyon, belirli sayıda insanı bir araya toplayarak onlar için gerçekleştirdiğiniz aktivite üzerinden kazandığınız para anlamına gelmektedir. Her zaman para kazanmak için yapılmaz. Şirketinizin değeri milyonlara ulaştıktan sonra ücretsiz işlere de hizmet verebilirsiniz.

Bu yöntem ile para kazanmak için çevre çok önemlidir. Belirli bir arkadaş veya tanıdık çevresine sahip olmak, size düzenli getiri elde ettire bilir. Özellikle yaz sezonlarında artan turizm sektörü bu alanda çalışmak isteyen arkadaşlar için paranın cebe koyulması gereken bir zaman dilimidir.

İş Kurmak İstiyorum

Arkadaşlarınızı ve anlaştığınız şirketleri iyi organize edin. Sezon öncesi küçük bütçe ile aldığınız farklı etkinlikler, sezon başlayınca uygun fiyatlardan satılabilir.

Bu işim püf noktası önceden alım yapmaktır. Sezon zamanı gelmeden aylar önce yapacağınız organizasyon için yerlerinizi ayırmalı ve  sezon başlayınca belirlenen fiyata satmalısınız.

Bu organizasyonlar arasında;

  • Kamp
  • Eğlence
  • Düğün
  • Araba yarışı
  • Çocuk eğlence merkezleri
  • Okul gezileri
  • Kış tatilleri
  • Heyecan turizmi

Gibi nice farklı etkinlik ve meraklısı bulunmaktadır. Sezonlara göre ilginin arttığı bu etkinlikleri ilgilenen kişilerin istekleri doğrultusunda satış yapabilirisiniz.

Eğlenceli ve dinamik bu iş fikrine örnek olarak diğer bir iş kurma fikrimiz ise Antrenörlük.

4-)ANTRENÖRLÜK YAPIN

Bu alan için belli başlı fiziki özellikler gerekli olsa da sıkı bir çalış ve formla aylar içerisinde sektöre giriş yapabilirsiniz.

Antrenörler spor salonları veya kişisel olarak çalışarak yüksek getiriler elde etmektedir. İş kurmak isteyen insanlardan, özellikle spor ile ilgilenenler bu alanda hızlı bir şekilde kendi işlerini kurabilirler.

Yapılması gereken ilk adım olarak gerekli yerlerden, gerekli belgelerin alınmasıdır. Antrenörlük belge isteyen bir meslek grubudur. Bu yönü sayesinde herkes bu mesleği icra edemez ve sonuç olarak antrenörlük az bulunan ve talep gören bir meslek grubudur.

Gerekli eğitimleri almak için yazıldığınız kursların ve spor salonlarının ardından küçük eğitimlerle yolunuza başlayabilirisiniz. Başlangıç aşamaları çevrenizi genişletmek üzerine olmalı ardından hizmet kalitenizi artırarak, markalaşma aşamasına geçebilirsiniz.

Bu iş içerisinde gelebileceğiniz en önemli noktalardan bir tanesi profesyonel sporcular ile çalışmak. Sizden düzenli olarak diyet ve antrenman hizmeti almak isteyen profesyoneller sayesinde markalaşma yolunda karizmatik bir şekilde ilerleyebilirsiniz.

Sonuç olarak belirli bir camiada tanınmam yüksek iş çevresine sahip olmak demektir. Kendi antrenörlük sahanızı açtıktan sonra işinizin gerektirdiği eğitimden de fazlasını alarak büyüyebilirsiniz.

5-) EV TEMİZLİĞİ YAPIN

Evet, bu sektörden de kendi işinizi kurmanız mümkün. Artık erkek ve kadınların aynı anda çalışmalarından kaynaklanan ev temizliği sorunu şirket anlaşmaları ile çözülmekte. Bu sektörde akıllı telefon uygulamalarından nasibini almış durumda.

Başlangıç olarak belli başlı hanelerin düzenli olarak ev temizliğini yapmanızın ardından, kendi temizlik şirketinizi kurabilirisiniz.

Her ne kadar adımlar kolay gibi gözükse de listedeki bütün maddelerde ulanan iler emek istemektedir. Zorlu adımlar kaşsında emin ve kendinize güvenerek aşmanız gereken uzun bir yol olduğunu unutmayın. Karşılaşacağınız zorlukların üstesinden bir tek siz gelebilirsiniz.

Bu yüzden planlı ilerleyin.

Evet, planlı ve istediğinizden emin. Gelecekteki adımlarınızı az çok kestirmeniz bu aşamalarda çok önemli. Hedefleriniz doğrultusunda belirlediğiniz yolda ilerlerken düştüğün zaman kalkmayı da bilin. Unutmayın ki zorluklar birer birer zaman içinde aşılmaktadır.

Örnek isimleri araştırın

Günümüz dünyasına şekil veren büyük firmalar her zaman küçük ve basit fikirlerden filizlenmiştir. Bu yüzden küçüklüğünüz ile yapabileceklerinizden korkmayın.  Düzenli ve sıkı bir tempo her türlü hedefe sizi götürebilir.

Farklı kaynaklardan yararlanın

Sadece tek bir alandan beslenmek yerine, farklı kaynaklardan beslenin. Yelpazenizi geçiş tutarak farklı müşteri tiplerine ve şirketlere hizmet verebilirsiniz. Alanınız dışında kalan başka alanlardan yenilikleri kendi alanınıza eklemeyi başarmanız, size farklı olma özelliğini getirecektir.

Yenilikçi olun

İlerlediğiniz alanda yapılan son çalışmalarla kendinizi harmanlayın. Temel ve eski temekniklere bağımlı kalmayın. Gelişen ve değişen dünya içerisinde eski yöntemlerle güncel kalmak mümkün değildir. Bu yüzden yeni nesillere ve gelişmelere hayatınız da yer verin, onlardan beslenin.

Ve sonra olarak işinize yatırım yapın

Para kazanma hayalleri ile yola çıkmaktansa, hayallerinizdeki işe kavuşmak için çabalayın. Elde ettiğiniz kar ile giyim, kuşam gibi gösteriş meraklarına yatırım yaparsanız, zaman içerisinde rakipleriniz tarafından geride bırakılırsınız.

Kendi işinize yatırım yaprak büyümek size en büyük serveti sunacak ve  gelecek için güvenli bir liman olacaktır. Bu nedenle elde atiğiniz kar ile işinize ve sektörünüze yaptığınız her harcama, size kat ve kat fazlası ile geri dönüş olacaktır.

Büyüyen ve kalitesini arttıran siz ile beraber, takım arkadaşlarınız da büyük emek sahibi olacaksınız. Bu yüzden bireysel bir temsil yerine, takım arkadaşlarınız ve şirketinizle beraber parlayan bir yıldız olmayı unutmayın.

İş Kurmak İstiyorum diyenler, yapacaklarınız için şimdiden kolaylıklar gelmesi dileklerimizle.

Twitter ve Facebook Adresimiz

Bedava Exxen nasıl izlenir? Bedava Exxen izlemenin yolları

UZAKTAN EĞİTİM ARAÇLARI