İOS 15
October 5, 2021

iOS 15 özellik listesi arasında en çok dikkatimizi çeken yeni E-postamı Gizle özelliği oldu. Neden? Çünkü kullanıcıların gizliliğini ve güvenliğini arttırmayı amaçlamaktadır.

E-postamı Gizle, kullanıcıların kişisel e-posta kimlikleri yerine uygulamalar, web sitesi ve hizmetlerle kullanmak üzere benzersiz, rastgele e-posta adresleri oluşturmasına olanak tanır. Bu nedenle, kişisel e-posta kimliği gizli kalır ve bu da haber bültenlerinin, gereksiz spam’lerin, reklamların ve promosyonların azalmasına neden olur.

E-postamı Gizle özelliği, bir uygulamada yeni bir hesap oluşturmak, bir bültene kaydolmak veya hatta bilinmeyen bir kişiye e-posta göndermek için kullanılabilir.

Peki, özellik nasıl çalışıyor ve nasıl kullanılıyor? Bu kılavuzda, Apple E-postamı Gizle özelliği hakkında bilmeniz gereken her şeyi size anlatacağız.

Bundan önce, iPhone ve iPad’inizi sırasıyla iOS 15 ve iPad OS15’e güncellediğinizden emin olun.

E-postamı Gizle özelliği iOS 15, iPadOS 15’te nasıl çalışır?

E-postamı Gizle’yi kullanmanın iki yolu vardır – Apple ve iCloud+ ile oturum açın. Apple ile Giriş Yap seçeneğiyle, desteklenen üçüncü taraf uygulama veya web sitesinde rastgele bir e-posta adresi oluşturabilirsiniz.

Öte yandan iCloud+ seçeneği, doğrudan cihazınızda veya Safari veya iCloud web sitesinde istediğiniz gibi birden fazla rastgele adres oluşturmanıza olanak tanır. Daha sonra bunları ihtiyacınıza göre her yerde kullanabilirsiniz.

Oluşturulan tüm adreslerin benzersiz olduğunu ve hepsinin kişisel e-posta hesabınıza yönlendirildiğini ve rastgele oluşturulmuş e-posta adresini kullanarak kişisel e-posta hesabınızı açıklamadan bir e-posta okuyabilir, gönderebilir veya yanıtlayabilirsiniz.

E-postamı Gizle’yi kullanmak oldukça basittir. Apple ile Giriş Yap’ı destekleyen bir web sitesinde yeni bir hesap oluşturuyorsanız, rastgele oluşturulmuş bu e-posta adreslerini kullanabilirsiniz. iCloud+’da önce rastgele bir e-posta adresi oluşturursunuz ve ardından bu adres herhangi bir uygulama, web sitesi veya hizmetle kullanılabilir.

Rastgele oluşturulmuş bu e-posta adreslerinin en iyi yanı, üzerinde tam kontrol sahibi olmanızdır. Kişisel hesabınızdan mesaj almayı durdurmak için bunları değiştirebilir veya mesaj iletmeyi durdurabilirsiniz.

iPhone ve iPad’de E-postamı Gizle nasıl etkinleştirilir

  1. Ayarlar uygulamasını açın ve üst kısımdaki adınıza dokunun
  2. iCloud seçeneğine dokunun
  3. Şimdi, E-postamı Gizle’ye dokunun
  4. Ardından, rastgele adresler oluşturmak için ‘+ Yeni Adres Oluştur’ simgesine dokunun
  5. Devam düğmesine dokunun ve ardından yeni e-posta adresiniz için bir etiket girin
  6. Ayrıca, oluşturduğunuz e-posta adresi için bir not bırakabilirsiniz.

E-postamı Gizledin artık kullanıma hazır.

E-postamı Gizle kullanılarak oluşturulan bir e-posta adresi nasıl devre dışı bırakılır

  • Ayarlar’ı açın ve üst kısımdaki Apple Kimliği adınıza dokunarak iCloud ayarlarına gidin.
  • E-postamı gizlemeye dokunun ve ardından devre dışı bırakmak istediğiniz e-posta adresine dokunun.
  • E-posta adresini devre dışı bırak seçeneğini bulun ve üzerine dokunun.

E-posta adresinizi devre dışı bıraktıktan sonra, bağlı olduğu uygulamayı veya web sitesini artık kullanamayacağınızı anlayın.

Twitter ve Facebook Adresimiz