Illuvium (ILV) mağduriyeti oyunculara geri adım attırmadı: Hala merakla bekleniyor...
February 20, 2022

31 Aralık’ta, Illuvium’un resmi Discord kanalına sızan bir grup, Illuvium (ILV) topluluğunu tuzağa çekerek 150.000 dolarlık mağduriyet yaşattı.

Bir hafta sonra, Illuvium ekibi, Illuvium’un stake sözleşmelerinde, saldırganların sınırsız miktarda sILV basmasına (mint) izin veren bir güvenlik açığı keşfetti.

Bu saldırılardan sonra, Illuvium’un işlem hacmi önemli ölçüde düştü ve hacim sıralamasında 7’nci sıradan 32’nci sıraya geriledi.

Saldırılar, oyunun betasını başlatmaya hazırlanan projenin algılarını etkileyebilir mi?

Henüz ortada oyun bile olmamasına rağmen Illuvium neden bu kadar popüler?

Yazıya devam etmeden önce Illuvium rehberine göz atabilirsiniz.

Yüksek profilli geliştirici ekip

Illuvium (ILV), Ethereum tabanlı bir NFT koleksiyonu ve RPG savaş oyunu. Oyun, keşfedilebilecek gizemli bir uzaylı dünyasında geçiyor ve oyuncular Illuvials adlı yaratıklarla mücadele ediyor.

Illuvium’un kurucu ekibi, Synthetix’in kurucusu Kain Warwick’in kardeşleri Kieran ve Aaron Warwick tarafından destekleniyor. Metaverse projelerinde 7 yıldan fazla deneyime sahipler ve bu oyunu başarılı kılmak için kapsamlı araştırmalar yaptılar.

Illuvium (ILV) mağduriyeti oyunculara geri adım attırmadı: Hala merakla bekleniyor...

Yeni metaverse oyun tarzı

Illuvium, oyna-kazan (P2E) piyasasına adım atmamış ancak çok beklenen bir proje. Örneğin:

  • Macera: Oyuncular gizemli uzaylı dünyasını keşfedebilir, ekipler kurabilir ve İllüvyonları yakalayabilir.
  • Savaş arenaları: İllüvyonlar veya oyuncular, becerilerini geliştirmek için otomatik savaşlarda birbirleriyle savaşabilir ve oyuncular ayrıca kazanma şanslarını artırmak için silahlarını ve zırhlarını yapılandırarak birbirlerine karşı savaşabilirler. Diğer oyuncular maçlara bahis oynayabilir.

Illuvium (ILV) analiz

Oyunda iki tür kripto para birimi kullanılıyor: ILV ve sILV.

ILV, Illuvium’un yerel token’i. siLV, Illuvial’ları yakalamak için oyun içi para birimi olarak kullanılan sentetik bir ILV token. siLV, Illuvials satın almak veya satmak gibi oyuncular arası işlemler için kullanılamaz.

ILV’nin fiyatı, likidite madenciliği ve diğer özelliklerin açıldığı Ağustos 2021’den bu yana yükseliyor ve 30 Kasım’da 1.853 dolar zirvesine ulaştı.

Bununla birlikte, Illuvium genel betasının gecikmeli lansmanı, ILV’nin fiyatını 568 dolara düşüren bir güvenlik açığından yararlanan saldırganlar tarafından fonların çalınmasıyla birleşen ILV’de hızlı bir düşüşe neden oldu ve işlem hacimleri aynı derece kasvetliydi.

Illuvium (ILV) mağduriyeti oyunculara geri adım attırmadı: Hala merakla bekleniyor...

Illuvium (ILV) 31 Aralık’taki 1.43 milyon dolar işlem hacmiyle GameFi’nin en iyi 7 oyununda yer aldı ve Metaverse Miner’dan sonra ikinci sıradaydı.

Ek okuma: Fütüristik metaverse at yarışı: Oyna-kazan (P2E) “Pegaxy” ne kadar kazandırıyor?

Illuvium’un ekibi, saldırıya, güvenlik açığını derhal ortaya çıkararak ve yeni yamaya geçerek yanıt verdi. siLV dökümü, Illuvium ekibi tarafından para kaybeden kullanıcıları telafi etmek için askıya alındı. Ayrıca protokolün güvenliğini sağlamak için çeşitli önlemler alındı. Bunlar şunları içerir:

  • Dolandırıcılık mesajları göndermelerini önlemek için etkin olmayan kullanıcıların ve kötü aktörlerin tanımlanmasıyla birlikte Discord sunucularının kapsamlı bir incelemesi.
  • Süper yöneticiler dışındaki tüm kullanıcılar için web kancaları izni kaldırılıyor.
  • Uygulamaların güvenliğini artırma, hata düzeltmelerine ve güvenlik açıklarına odaklanma, iş akışını ve diğer özellikleri iyileştirme.
  • SILV’nin terk edilmesi. Ekip, Staking V2 sözleşmesinde uygulanacak olan orijinal SILV V1 token yerine yeni bir SILV token’i (geçici olarak “sILV V2” olarak adlandırılır) basacak.

Özetle, Illuvium henüz canlanmasa da iyi bilinen ekibi, yenilikçi oynanışı ve çekici tokenomik modeli sadece oyuncuların değil hücumcuların da ilgisini çekti.

Neyse ki, Illuvium’un ekibi güveni yeniden kazanmak ve sorunları çözmek için hızlı davrandı. Saldırılar, kullanıcılara yalnızca performanstan ziyade güvenlik sağlamanın önemini vurguladı; bu, P2E oyunlarının yaygınlaşmasıyla giderek daha önemli hale gelecek.


SORUMLULUK REDDİ: Mazz10.com içeriklerinin hiçbiri finansal tavsiye niteliğinde değildir: Oyna-Kazan (P2E) Haberleri, P2E oyun haberleri, güncelleme portalı, tartışma merkezi ve içerik/görüş/inceleme merkezi olmayı amaçlamaktadır. Lütfen herhangi bir NFT/Metaverse/P2E oyununa yatırım yapmadan önce kendi araştırmanızı yapın. Daha da iyisi, olası yatırımlarınız hakkında bilinçli bir duruş oluşturmak için meslekten birine danışın. Daha fazla bilgi, haber ve eğitim için Mazz.com‘u takip edebilirsiniz.

Twitter