Hangi Startup'lar Daha Uygun Bir P2E Modeli Sunuyor?
May 23, 2022

Çoğu P2E oyununun uzun vadeli öngörülebilir kazançlar sağlayamamasından sonra, daha sürdürülebilir bazı oyunlar ve metaverse’ler için yeni işaretler ortaya çıkıyor.

  • Harici stüdyolardan metaverse oluşturma, modlamaya benzer şekilde, oyuncuların ilgisini korumak için sürdürülebilir.
  • İyi oynanışa ve önemli finansmana sahip bitmiş oyunlar, ayı piyasasında daha iyi ayakta kalabilir.

Blockchain oyunları, önemli ve düzenli gelir elde etme vaadini yerine getirmeyi başardı. Özellikle Axie Infinity olmak üzere 2021’de yükselen birkaç oyun için geçerli olduğu söylenebilir. Model, boşta veya otomatik oyun için mümkün olduğu kadar çok oyuncuyu açıkça kabul etmeye ve sınırsız ödül token üretmeye dayanıyordu. 

Bu yaklaşım, oyun ödüllerinin azalmasına yol açtı ve loncalar, alimlerinin çoğunun artık para kazanmadığını kabul etti. 2022’de P2E oyunları hala oyuncuları cezbediyor, ancak özel oyunculara sahip olanları. TimeShuffle gibi yeni projeler de ek kazanç ve NFT sahipliği ile sürdürülebilir bir oyun oluşturmaya çalışıyor.

Hangi Blockchain-P2E Oyunları Hala Başarı Kaydediyor

Sürdürülebilir oyunları birbirinden ayıran birkaç özellik vardır. Birincisi, yavaş bir kaynak madenciliği veya çiftçilik yaklaşımına sahipler ve büyümeye doğal kısıtlamalar getiriyorlar. Bu oyunlar, kaynak yarıya indirgeme programıyla Sunflower Land’i içerir. Benzer bir yavaş nesil modeline sahip diğer oyunlar arasında, homesteading modeliyle Wildalo yer alıyor. 

MOMOVerse Survival, benzer bir nadir veya sınırlı kaynak yaklaşımına sahip

Diğer önemli unsur, oyuncuları özel ödüller için getiren kısa vadeli, yoğun etkinliklerdir. Uzun sezonlar yerine, oyunlar bir veya iki haftalık etkinliklere açılıyor. Ödüller, oyunda avantaj sağlayan öğeleri, NFT’yi ve bazı tokenleri içerir. Ancak token ödülleri devam etmiyor ve serbestçe kullanılabilen kaynakları sınırlandırıyor.

Üçüncü unsur, sadece vaporware’e bağlı olmayan, iyi gelişmiş ve geliştirilmiş bir oyundur. Lansmanı çok uzun süren Chumbi Valley gibi projeler de token fiyatlarına ve NFT talebine zarar veriyor.

Şu anda Aktif Sürdürülebilir P2E Oyunları

Sürekli olarak yüksek sayıda oyuncuya ve sürdürülebilir bir modele sahip oyunlar, son derece kullanışlı NFT öğeleri ve işçiliği tarifleri ile Wombat Dungeon Master’ı içerir. Simüle edilmiş sporlarda, REVV Racing, kısa ve sınırlı yarışma günleri ile iyi dengelenmiş bir ödül sistemi sunar. 

Sunflower Land, sınırlı oynama iznine sahip bir taban modeli gösterdi ve bu da yerel tokeni boşaltmaktan kaçınmaya çalıştı. 

Metaverse Oyunları Sürdürülebilirliği Artırıyor

Metaverse oyunları, P2E bina çılgınlığının potansiyel kazananlarından bazıları olarak ortaya çıkıyor. Modelleri, geleneksel oyunların en önemli çekiciliklerinden biri olan kullanıcı tarafından oluşturulan içerik ve modlamaya izin verir.

Decentraland ve The Sandbox ile NFT Worlds, Web 3 sahipliğine sahip kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin potansiyel mekanlarından bazılarıdır.

Bu metaverse oyunları ayrıca sınırlı MANA veya SAND ödülleri içeren düzenli özel veya markalı etkinlikler düzenler. Oyunlar ayrıca, oyuncuların büyük bir ön yatırım yapması gerekmediği bir sürdürülebilirlik işareti de gösteriyor.

SORUMLULUK REDDİ: Mazz10.com içeriklerinin hiçbiri finansal tavsiye niteliğinde değildir: Oyna-Kazan (P2E) Haberleri, P2E oyun haberleri, güncelleme portalı, tartışma merkezi ve içerik/görüş/inceleme merkezi olmayı amaçlamaktadır. Lütfen herhangi bir NFT/Metaverse/P2E oyununa yatırım yapmadan önce kendi araştırmanızı yapın. Daha da iyisi, olası yatırımlarınız hakkında bilinçli bir duruş oluşturmak için meslekten birine danışın. Daha fazla bilgi, haber ve eğitim için Mazz.com‘u takip edebilirsiniz.