Google Mahkemede: Apple Savaşı
September 30, 2021

LÜKSEMBURG: Alphabet’in Google hakkında Çarşamba günü Avrupa’nın ikinci yüksek mahkemesine hitaben yaptığı konuşmada, telefon yapımcılarına cihazlarına yalnızca Google Search’i önceden yüklemek için yapılan ödemelerin rekabeti önleme amaçlı olmadığını, Android’in Apple’dan pazar payını elde etmeleri için gerekli olduğunu söyledi.

Google, yargıçların 4.3 milyar avroluk (3.7 milyar dolar) rekor bir AB antitröst para cezası ve Avrupa Komisyonu’nun Android cihazlardaki arama motoru kavramasını gevşetme emri çıkarmasını sağlamak amacıyla haftalık duruşmanın üçüncü gününde Genel Mahkeme’ye sesleniyordu.

AB’nin rekabet gözlemcisi, telefon üreticilerle yapılan iki tür anlaşmayla ilgili sorunlar yaşadı. Bunlardan biri, gelir paylaşımı düzenlemeleri (RSA’lar) olarak bilinen cihazlarındaki Google Search’ün önceden yüklenmesinin ödemesi oldu. Çünkü bu anlaşmalar rakiplerini kapadı.

google

Google avukatı Komninos, zorlu olduklarını söylüyor!

Google avukatı Assimakis Komninos mahkemeye verdiği demeçte, ödemelerin yalnızca diğer uygulamalardan para kazanan telefon üreticilerini Android’e yer vermeye teşvik etmek için yapıldığını söyledi:

Google, dengeleyici bir gelir akışı sunmak zorundaydı. Onları Android platformunu açmaya ve benimsemeye ikna etmek için bir teşvik. Aynı zamanda, RSA’lar fiyatları düşük tutmalarına ve Apple ile daha başarılı bir şekilde rekabet etmelerine de yardımcı oldu.

Assimakis Komninos ekledi:

Açıkçası Google, karşılığında bir promosyon fırsatı, tek ön kurulum, bu da ücretsiz bir işletim sistemine (işletim sistemi), ücretsiz bir uygulama mağazasına vb. yatırım yapmasına izin veriyordu.

Bunun üzerine, Komninos, RSA’ların pazarın yalnızca %5’ini kapsadığını söyledi.

Komisyon avukatı Nicholas Khan iddiayı reddetti.

“Onları ilgilendiren şey, rakiplerin çekiş kazanmasıydı” dedi ve BKA’lar “Google’ın birbirine bağlı uygulamalarının zirvesiydi”.

Mazz10.com olarak edindiğimiz bilgilere kararın önümüzdeki yıl çıkması bekleniyor. Dava T-604/18 Google – Avrupa Komisyonu.

Twitter ve Facebook Adreslerimiz