Google
October 13, 2021

Google Cloud, yıllık amiral gemisi etkinliğinde bir dizi yeniliği duyurdu. Bu duyurular şirketin açık bulut altyapısı, veri bulutu, işbirliği teknolojisi ve siber güvenlik teknolojisini kapsıyor.

Google Açık Altyapı

Google, konumlarından bağımsız olarak bulut dağıtımlarında kuruluşlara yardımcı olmak için

altyapıyı ve hizmetleri uca ve veri merkezlerine genişleten tam olarak yönetilen donanım ve yazılım çözümlerinden oluşan bir portföy olan Google Dağıtılmış Bulut’u duyurdu ve birden çok genel bulutta, bu portföy altındaki ilk ürünler şunları içerir:

1. Google Dağıtılmış Bulut Kenarı ( Google Cloud Distributed Edge) – Bugün önizlemede sunulan bu ürün, Google Cloud’un altyapısını ve hizmetlerini verilerin üretildiği ve tüketildiği yere yaklaştırıyor. Yerel veri işleme, düşük gecikmeli uç bilgi işlem iş yüklerini çalıştırmak, şirket içi ortamları modernize etmek ve çeşitli endüstrilerde özel 5G/LTE çözümlerini dağıtmak için idealdir. Çözüm, Google Cloud’un telekomünikasyon çözümlerini temel alır ve CSP’lerin yeni 5G ve uç kullanım senaryoları sunmak için Intel ve NVIDIA teknolojilerinde iş yüklerini çalıştırmasını sağlar.

2. Google Dağıtılmış Bulut Barındırmalı – 2022’nin ilk yarısında önizleme olarak sunulacak Google Dağıtılmış Bulut Barındırma, müşterilere şirket içi dağıtımları modernize etmenin güvenli bir yolunu sunuyor, ister kendileri yapmayı seçsinler, ister belirlenmiş, güvenilir bir ortak aracılığıyla barındırmayı seçsinler. Altyapıyı, hizmetleri, API’leri veya araçları yönetmek için herhangi bir zamanda Google Cloud’a bağlantı gerektirmez. Bunun yerine, operasyonlar için Anthos tarafından yönetilen bir yerel kontrol düzlemi kullanır, böylece katı veri yerleşimi, güvenlik veya gizlilik gereksinimleri olan kamu sektörü müşterilerini ve ticari kuruluşları destekler.

Veri analizi

Google Cloud, müşterilerin gerçek zamanlı analizlerle modern veri mimarileri oluşturmasına ve görev açısından kritik veri odaklı uygulamalarını güçlendirmesine yardımcı olmak için aşağıdakileri içeren yeni güncellemeleri duyurdu:

1. BigQuery Omni – BigQuery Omni’nin Genel Kullanılabilirliği (GA), hibrit ve çoklu bulut ortamında karmaşık veri yönetimini ele alır. Artık GA’da, kuruluşların Amazon Web Services ve Microsoft Azure’daki verilerle bulutlar arası analitik çalıştırmasını sağlar.

2. Spark on Google Cloud – Önizleme olarak sunulan Spark on Google Cloud’un, Google Cloud veri platformu için dünyanın ilk otomatik ölçeklendirme ve sunucusuz Spark hizmeti olduğu iddia ediliyor. Bu yeni hizmet, müşterilerin BigQuery, Dataproc, Dataplex veya Vertex AI’da başlayıp başlamadıklarından bağımsız olarak sonsuz ölçeklendirme yapmalarını sağlar.

3. Salesforce Tableau İş Ortaklığı – Şirket ayrıca, Tableau kullanıcılarının BigQuery’den gelen verileri sorunsuz bir şekilde analiz etmesine, Looker’ın anlamsal modelinden yararlanmasına ve Tableau’yu doğrudan Google E-Tablolar’dan başlatmasına olanak tanıyan BI Deneyimi sağlayan Salesforce Tableau ile bir ortaklık duyurdu.

Google Workspace (Google Çalışma Alanı)

Google Workspace, iş için dijital bir konum oluşturarak 3 milyardan fazla kullanıcının iletişim kurmasına ve ortak çalışmasına olanak tanır. Smart Canvas gibi yardımcı araçlar sunar ve ön hat çalışanlarının gereksinimlerini karşılamak için Dokümanlar, Gmail, Meet ve Chat gibi ürünler sunar. Bugün, Google Workspace şunları duyurdu:

1. İnsanların yeni biletler oluşturmasına ve platformdaki sorunları izlemesine yardımcı olan yeni bir Atlassian Jira entegrasyonu.

2. Herkesin, hatta kodlayıcı olmayanların bile bütçe onayları, tatil istekleri ve daha fazlası gibi görevler için e-posta uygulamaları oluşturmasına olanak tanıyan Gmail AppSheet entegrasyonu.

3. Dağıtılmış ve hibrit çalışanların sanallaştırılmış uygulamalara ve masaüstlerine her yerden güvenli ve düşük gecikmeli erişime sahip olmasını sağlamak için Citrix ile genişletilmiş ortaklık.

4. Müşterilere şifreleme anahtarları üzerinde kontrol sağlayan Meet için istemci tarafı şifreleme ve hassas bilgilerin bir kuruluşun dışına sızmasını önlemek için Chat için Veri Kaybını Önleme (DLP) dahil olmak üzere Google Workspace’teki güvenlik yenilikleri.

Güvenlik

Bugün her sektördeki kuruluşların karşılaştığı güvenlik sorunlarını ele almak için şirket iki duyuru yaptı:

1. Yeni Google Siber Güvenlik Eylem Ekibi – Bu güvenlik danışma ekibinin amacı, hükümetlerin ve işletmelerin, güvenlik dönüşümü, tehdit istihbaratı ve siber güvenlik politikası hakkında rehberlik etmek, eğitmek ve bilgilendirmek için Google’ın kendi güvenlik uygulamalarını kullanmalarına yardımcı olmaktır.

2. Yeni Work Daha Güvenli programı – Work Daha Güvenli, çoğu eski teknolojiye dayanan ve çoğu zaman hibrit çalışmayla bağlantılı artan güvenlik sorunlarını tam olarak ele alacak uzmanlığa sahip olmayan tüm kuruluşların ihtiyaçlarını karşılamak üzere planlanan yeni bir güvenlik programıdır. Teklif, onlara e-posta, toplantılar, mesajlar, belgeler ve daha fazlası için güvenliğe erişim sağlamayı amaçlamaktadır. Google Workspace’in bulutta yerel, sıfır güven çözümlerini, Google ve siber güvenlik iş ortakları CrowdStrike ve Palo Alto Networks genelindeki çözümlerle bir araya getiriyor.

Sürdürülebilirlik

Teknoloji devi, müşterilerin anında iklim eylemi yapmasına yardımcı olacak yenilikler başlattı:

1. Karbon Ayak İzi, bugün Cloud Console’da her müşteriye ücretsiz olarak sunulmaktadır.

2. Google Earth Engine, artık Google Cloud Platform’un bir parçası olarak önizlemede kullanılabilir. BigQuery, Cloud AI ve Google Haritalar Platformu gibi diğer jeo-uzamsal özellikli ürünlerle birlikte Earth Engine, şirketlerin aşırı hava olayları veya insan kaynaklı faaliyetler nedeniyle Dünya yüzeyindeki değişiklikleri izlemesine, izlemesine ve tahmin etmesine olanak tanıyarak operasyonel maliyetlerden tasarruf etmelerine yardımcı olur. riskleri azaltmak ve daha iyi yönetmek ve iklim değişikliği tehditlerine karşı daha dirençli hale gelmek.

3. Katılımsız Proje Öneri Aracı, büyük olasılıkla terk edilmiş projeleri belirlemek için makine öğrenimini kullanan, kuruluşların bunları kolayca silmeyi seçebilmesi için işaretleyerek, karbon emisyonlarını azaltarak, paradan tasarruf ederek ve güvenlik risklerini azaltan yeni bir özelliktir.

‘Twitter’ ve ‘Facebook’ Adreslerimiz.