google
October 2, 2021

Google avukatı Cuma günü yaptığı açıklamada, ABD’li teknoloji devi 5 milyar dolarlık rekor bir antitröst para cezasıyla mücadele ederken, Google’ın avukatı Cuma günü yaptığı açıklamada, milyarlarca insanın Google’ı en iyisi olduğu için kullandığını, şirketin rekabetçi kalmak için yaptığı anlaşmalar nedeniyle kullandığını söyledi.

Avrupa Komisyonu, Android mobil işletim sistemini rakiplerini engellemek ve 2011’den itibaren genel internet aramasındaki hakimiyetini pekiştirmek için kullandığı için 2018’de Alphabet Google’a 4,34 milyar euro (5 milyar dolar) para cezası verdi.

Sorun, telefon üreticilerinin Google Arama uygulamasını ve Chrome tarayıcı uygulamasını Google Play ile birlikte önceden yüklemesini gerektiren anlaşmaların yanı sıra bazı Android türevlerini engelleyen anlaşmalardır.

Avukat Meredith Pickford, bloğun ikinci en yüksek mahkemesi olan AB Genel Mahkemesi’ne verdiği demeçte, “Milyarlarca insanın her gün arama aracı olarak Google’ı seçmesinin nedeni hakimiyetin kötüye kullanılması değil. Bunun en iyisi olması” dedi.

Pickford, anlaşmaların rekabet karşıtı araçlar olmaktan çok uzak olduğunu, bunun yerine Google’ın rekabetçi kalmasını sağlamak olduğunu söyledi.

Rakip bir Microsoft Corp arama motoruna atıfta bulunarak, “Hala sıkı rekabet edebilir ve esaslar üzerinde rekabet edebilirsiniz. Tüketiciler aptal değildir. Bing veya başka bir arama motoru Google’dan daha iyi olsaydı, insanlar ona yönelirdi” dedi.

Pickford mahkemeye verdiği demeçte, “Başarılı şirketler, başarılarına güvenerek ve rekabet edemeyerek başarılı olamazlar” dedi.

Avrupa Komisyonu’nun avukatı Nicholas Khan, anlaşmaların Google’ın ihtimalleri kendi lehine çevirdiğini gösterdiğini söyledi ve hakimleri Komisyonun kararını ve cezasını onaylamaya çağırdı.

Khan, “Google, kendisine defne çelenkini daha yarış başlamadan veriyor” dedi. “Uygulamaların ölçeği, verilen para cezasını tamamen haklı çıkarıyor.”

T-604/18 Google ile Avrupa Komisyonu arasındaki davada ne zaman karar çıkacağı belli değildi.

‘Twitter’ ve ‘Facebook’ Adreslerimiz