Google
September 30, 2021

Google, Lens ve Arama için Multitask Unified Model (MuM) kullanarak yeni yapay zeka özellikleri eklediğini duyurdu. Önümüzdeki aylarda şirket, kullanıcılara gördükleriniz hakkında soru sorma olanağı verecek. Mayıs ayında Google I/O’da duyurulan MuM, T5 metinden metne çerçevesini kullanır ve 75 farklı dilde eğitilerek daha kapsamlı bir bilgi anlayışı geliştirmesine olanak tanır. MUM çok modlu olduğundan, metin ve resimlerdeki bilgileri anlar.

Google resmi blog gönderisi:

Bu yeni özellik sayesinde, bir gömleğin resmine bakarken Lens simgesine dokunabilir ve Google’dan aynı kalıbı bulmasını isteyebilirsiniz – ancak çorap gibi başka bir giysi üzerinde. Bu, yalnızca kelimelerle doğru bir şekilde tarif edilmesi zor olabilecek bir şey aradığınızda yardımcı olur. “Beyaz çiçekli Viktorya dönemi çorapları” yazabilirsiniz, ancak tam olarak aradığınız modeli bulamayabilirsiniz. Görselleri ve metni tek bir sorguda birleştirerek, görsel olarak arama yapmayı ve sorularınızı daha doğal yollarla ifade etmeyi kolaylaştırıyoruz.

Şirket ayrıca Arama seçeneğini yeniden tasarlamak için MuM ekliyor. Şirket, bu yeni AI ilerlemelerinin yeni konuları keşfetmeyi ve anlamayı kolaylaştıracağını iddia ediyor. Yeni özelliğin önümüzdeki aylarda ekleneceği ve daha derin iç görülerin kilidini açacağı söyleniyor. Teknoloji devi, aramaları daraltmak ve genişletmek için yeni özelliklerle bir konuyu yakınlaştırmayı ve uzaklaştırmayı da kolaylaştırıyor. Arama seçeneğine yeni bir görsel sonuç sayfası da eklendi ve bugün deneyebilirsiniz. Yeni sayfa, kaydırabileceğiniz makaleler, resimler, videolar ve daha fazlasıyla web’den görsel olarak zengin bir sayfa gösterir.

“Bugün duyurduğumuz güncellemeler MUM ile bitmiyor. Ayrıca, aradığınız şey ne olursa olsun, irili ufaklı en geniş satıcı yelpazesinden alışveriş yapmayı kolaylaştırıyoruz. Ayrıca, insanların internette buldukları bilgilerin güvenilirliğini daha iyi değerlendirmelerine yardımcı oluyoruz. Ayrıca, en önemli anlarda, insanların bilgi ve öngörülere erişmesine yardımcı olacak yeni yollar buluyoruz.” Google, blog gönderisine ekledi.

Twitter ve Facebook Adreslerimiz