April 9, 2021

Özellikle akıllı saatler ile beraber giyilebilir teknoloji kavramı bir ihtiyaç haline gelmeye başlamıştır. Akıllı telefonlar ile beraber çalışan akıllı saat, akıllı gözlük veya en son teknoloji ürünleri akıllı ayakkabılar hızlı bir şekilde yaygınlaşmaktadır. Günümüz teknoloji ile artık büyük işlerin bile tek bir dokunuşla hal oluyor olması gerekmektedir. Piyasada bulunan veya yeni çıkarılan pek çok teknoloji ürünü bu işlevleri karşılayamadığı takdirde tercih edilmezler ve üretilmez hale gelirler. Yazımızda bazılarını daha önce kullandığınız veya gördüğünüz, bazılarını da daha önce hiç duymadığınız giyilebilir teknolojik ürünlerden seçtiğimiz listemizi inceleyeceğiz.

Giyilebilir teknoloji nedir? Kullanım alanları

GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİLER

AKILLI SAATLER

Giyilebilir teknoloji nedir?

Akıllı saatler bu konuda en sık tercih edilen ve üzerine epey özellik eklenmiş yaygın bir üründür. Klasik saatler zaman göstergesi ve moda eşyası olarak kullanılan ürünlerdir.

Son teknoloji donanım ve yazılım yenilikleri ile donatılan Akıllı saatler zamanı söylemek dışında pek çok işlemi de yapabilmektedir.

Telefon aramaları, medya oynatma, hatırlatıcı, nabız ölçüm, adım ölçümü gibi pek çok işlevi başarı bir şekilde gerçekleştirdiklerinden dolayı modern hayatın bir parçası haline gelmişlerdir.

Başlıca üreticileri LG, Sony, Samsung ve sonra 2015 yılında ürüne farklı bir bakış açısı getiren Apple Watch ile beraber sektör ve ürünler dünya geneline yayılmıştır.

AKILLI GÖZLÜKLER

Giyilebilir teknoloji nedir?

Akıllı gözlükler geliştirilen ve deneme aşamasında olan bir kategoridir. Kullanımının yaygınlaşması için ekonomikleştirilmesi ve gündelik yaşam içerisinde daha kullanışlı hale gelmesi gerekmektedir. Şu anlık sadece fuarlar ve filmlerde görebileceğimiz akıllı gözlükler, yakın bir zaman içerisinde gündelik hayatlarımızın bir parçası olacak gibi duruyor.

GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİLER HER ALANDA KULLANILMAKTADIR

VR GÖZLÜKLER

Çalışma veya gündelik hayatlarımızın içerisinde yer almaktan ziyade bu ürünler eğlence sektörü için tasarlanmaktadır. Fakat geleceğin doktorları veya ressamları gibi el becerisi isteyen işlerde, uzaktan bağlantı sağlanarak VR gözlüklerle operasyon yapılacak teknolojiler de bizleri beklemektedir.

AKILLI AYAKKABI

Ayakkabı konusu işlevsellik ve teknoloji konusunda gelinen son noktalar bir tanesidir.  Nike ve Xiaomi gibi firmaların çıkardıkları akıllı ayakkabılar ile sağlık için gerekli olan her türlü veriyi elde etmek mümkün. Özellikle sporcuların ihtiyaç duyduğu koşulan mesafe, rota, kalori ve hız gibi ölçümler akıllı ayakkabılar sayesinde hesaplanabiliyor.

Birde ayakkabıları giydikten sonra akıllı telefonlar ile tek bir dokunuşta kendilerini bağladıklarını eklemeyi unutmayalım.

Özellikle 2015 yılı ve sonrası akıllı saatler ile beraber giyilebilir teknoloji kavramı dünya geleninde benimsenmiştir.  Yoğun iş temposu içerisinde yardımcı olan akıllı eşyalar, saat gibi elimizin altında olan ürünler ile buluştukça farklı bir rahatlık ve kullanım alanı sunabiliyorlar.

Sürekli olarak güncellenen ve donanımsal pek çok özellik eklenerek güçlendirilen giyilebilir teknolojik ürünleri, yoğun iş ve spor temponuza ayak uydurmak için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Anydesk Nedir?

BLOG YAZARAK PARA KAZANMAK

Kullandığımız tv, ipad, telefonlar ne kadar enerji tüketiyor? Doğaya ne kadar zararlı?

Twitter ve Facebook Adresimiz.