GameFi Projelerinin 2022 İlk Yarı Performansı
May 31, 2022

Blockchain sektöründeki yatırımların odağı yavaş yavaş GameFi projelerine doğru kayıyor. Sonuç olarak, sektöründeki projelerin, finansmanın, işlemlerin ve katılımcı sayısının keskin bir şekilde artmasına neden oluyor. Bu makale, 2022’nin ilk yarısında hangi oyunların potansiyele sahip olduğunu ve hangi oyunların dikkat kaybettiğini değerlendirecektir.

GameFi projelerinin finansal performansına genel bakış

Mayıs ayı itibariyle GameFi projelerinin toplam sayısı geçen yılın aynı dönemine göre %99 artışla 1.498’e ulaştı. Yılın ilk yarısındaki yatırım hacmi, 2021’deki 780 milyon dolarlık rakamı çok aşarak 3,7 milyar dolar olarak gerçekleşti.

GameFi, toplam 22,5 milyar dolarlık yatırımla tüm blockchain sektöründeki payını kademeli olarak artırıyor. Sektör, toplam yatırımın %16,4’ünü 3.7 milyar dolar ile oluşturdu.

GameFi projelerinin finansal analizi

Sandbox ve Phantom Galaksiler

Ocak ayında, toplam yatırım sıralaması açısından Metaverse oyun geliştiricisi Animoca Brands, Liberty City Ventures liderliğindeki 359 milyon dolarlık bir finansman turunun tamamlandığını duyurdu. Metaverse ile ilgili oyun projeleri de şu anda aktif bir aşamada.

GameFi Projelerinin 2022 İlk Yarı Performansı

Sandbox, Phantom Galaxies ve REVV Motorsport, Animoca Brands’in oyun projeleridir.

Sandbox, Animoca Brands’in amiral gemisi oyunudur – bir Metaverse Sandbox oyunu. Geçen yılın sonunda, bu oyunun alfa lansmanından sonra, kullanıcı büyüme oranı hızla patladı. Ancak, genel beta lansmanının gecikmesi nedeniyle kullanıcı tabanı ve piyasa değeri düştü. Bu nedenle, oyun ekosisteminin istikrarlı olması için sürekli kullanıcı katılımına ve bakımına ihtiyacı vardır.

GameFi Projelerinin 2022 İlk Yarı Performansı

Phantom Galaxies, üçüncü çeyrekte beta olarak piyasaya sürülecek bir AAA oyunudur. Oyun, hızlı tempolu mekanik nişancılar ve çekici hikayeler ile açık dünya çevrimiçi alanlarını simüle etmeye odaklanacak. Oyuncular, görevleri gerçekleştirmek, bulmacaları çözmek ve işçilik kaynakları toplamak için makineleri ve gemileri özelleştirebilir.

Geçen yılın sonu Metaverse projelerinin zirvede olduğu ve bu alanın en fazla potansiyele sahip olduğu zamandı. Ancak bir Metaverse projesi olarak The Sandbox planlandığı gibi gelişmiyor ve Phantom Galaxies’in yavaş piyasaya sürülmesi yavaş yavaş dikkatlerini kaybedecek.

Bazı oyunlar gözden düşse de diğerleri popüler oldu.

Nisan ayında Civitas, Framework Ventures, BITKRAFT, DeFiance Capital, Sfermion, CCP Games, Yield Guild Games, Merit Circle ve YGG SEA’nın katılımıyla Delphi Digital ve Three Arrows Capital liderliğindeki 20 milyon dolarlık bir finansman turunu tamamladığını duyurdu.

Civitas, topluluk odaklı bir şehir kurma oyunudur ve oyuncular, şehri savaşlar yoluyla yükseltmek için bireysel olarak çalışabilir veya başkalarıyla işbirliği yapabilir. Proje, topluluğun şehri kontrol ettiği ve kullanıcılar çalışırken ve oy kullandıkça loncaların büyümesine izin veren bir subDAO modelini kullanıyor.

Oyuncular, artırılmış gerçeklik evrenine mobil aracılığıyla erişerek CITI tokenlerini keşfedebilir, mini oyunlar oynayabilir ve zanaat yapmak için gereken benzersiz kaynakları bulabilir. Gerçek dünya coğrafi sınırlama teknolojisi ile oyuncular, varlıkları bulmak ve gerçek dünyaya dağılmış etkinliklere katılmak için harita görünümünü kullanabilir.

Bilgisayarda oynuyorlarsa, oyuncuların arazi ile etkileşime girmesine, yerini bulmasına, toplamasına, eşyaları üretmesine ve şehir forumunda yayınlamasına izin verilir. Ayrıca dünya haritasındaki şehir binalarının, şehir pazarlarının ve manzaraların tüm özelliklerine erişebilirler.

Oyun, beta sürümünden önce Delphi Digital ve Three Arrows Capital’dan yatırım aldı. Tabii ki, erken girenlerin bir sonraki gelişim yollarını araştırmaları gerekecek. Oyun hala erken aşamalarında ve nispeten yeni bir oynanışa sahip.

STEPN

Ocak ayında STEPN, Sequoia India ve Folius Ventures tarafından yönetilen 5 milyon dolarlık bir başlangıç ​​turunu kapattı. Ayrıca, “Kazanmak için Taşı” (Move to Earn) yaklaşımıyla milyonlarca kullanıcıyı yönlendirmek için finansal ödüller ve sosyal ödüller sunarak bu aşamada en umut verici GameFi projelerinden biri olarak kabul edilir.

Footprint Analytics verileri, yeni ve aktif adreslere giden GMT’lerin sayısının dalgalar halinde arttığını gösteriyor.

Çıkarımlar

GameFi projeleri için, bir ayı piyasasında büyümeyi teşvik etmek, ekibi genişletmeye yardımcı olmak ve kullanıcıları daha popüler hale gelmek için oyunlar geliştirmeye çekmek için ünlü risk sermayesinden fon almak çok önemlidir. Şu anda, projeler için piyasa oldukça zor, tipik olarak STEPN ile oyuncu sayısında Mayıs ayında bir düşüş var.

SORUMLULUK REDDİ: Mazz10.com içeriklerinin hiçbiri finansal tavsiye niteliğinde değildir: Oyna-Kazan (P2E) Haberleri, P2E oyun haberleri, güncelleme portalı, tartışma merkezi ve içerik/görüş/inceleme merkezi olmayı amaçlamaktadır. Lütfen herhangi bir NFT/Metaverse/P2E oyununa yatırım yapmadan önce kendi araştırmanızı yapın. Daha da iyisi, olası yatırımlarınız hakkında bilinçli bir duruş oluşturmak için meslekten birine danışın. Daha fazla bilgi, haber ve eğitim için Mazz.com‘u takip edebilirsiniz.