facebook
October 4, 2021

Facebook ne kadar süre kapalı kalacak? Şirket sorunun farkında olduğunu söylüyor – ancak neden bozulduğunu veya ne zaman tekrar çevrimiçi olacağını değil!

Facebook’a ait olan ve paylaşılan altyapı üzerinde çalışan üç uygulamanın tümü, 17:00’den kısa bir süre önce çalışmayı tamamen durdurdu. Facebook Workplace gibi aynı uygulama ailesinin parçası olan diğer ürünler de çalışmayı durdurdu.

Tüm hizmetler için web siteleri ve uygulamalar, sunucu hatalarıyla yanıt veriyordu. DownDetector.com’daki raporlar, kesintilerin yaygın olduğunu gösterdi, ancak tüm kullanıcıları mı yoksa yalnızca bazı yerleri mi etkileyeceği belli değil. Kesintiye neyin neden olduğu şu anda bilinmiyor.

Bu, teknoloji devi için 2008’den bu yana, bir hatanın Facebook’u yaklaşık bir gün boyunca çevrimdışı duruma getirerek yaklaşık 80 milyon kullanıcıyı etkilediği en kötü kesintiye işaret ediyor. Platform şu anda 3 milyar kullanıcıya sahip ve kesinti zaten üçüncü saatine girdi.

Facebook için ilk değil!

2019’da da benzer bir kesinti yaklaşık bir saat sürdü. Facebook, bu kesinti için bir sunucu yapılandırma değişikliğini gerekçe gösterdi.

Bir Facebook sözcüsü:

Bazı kişilerin uygulamalarımıza ve ürünlerimize erişmekte sorun yaşadığının farkındayız. İşleri olabildiğince çabuk normale döndürmek için çalışıyoruz ve verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz.

Bazı iddialar:

Dünya çapında yaşanan DDoS saldırısı nedeniyle Facebook, Amazon, WhatsApp, Instagram ve diğer birçok önemli sitenin web siteleri çöktü. Şirketlerin hisselerinde değer kayıpları yaşanıyor.

Teknolojik kriz geliyor..

Sinyal için bir fırsat oldu!

Facebook’taki kesinti, aynı zamanda, şu anda WhatsApp kullanarak mesaj gönderemeyen büyük bir kullanıcı akışı gördüğünü belirten Signal tweet’iyle rakipler için bir fırsat oldu . Sorunun bir DNS sorunundan kaynaklandığı tahmin ediliyor. The Verge’in belirttiği gibi, Cloudflare Kıdemli Başkan Yardımcısı Dane Knecht, Facebook DNS ve diğer hizmetlerin çalışmadığını tweetledi.

Facebook bu noktada kesintiyle ilgili herhangi bir ayrıntı vermedi, ancak bir Facebook yöneticisi  sorunu kabul eden bir tweet attı ve konuyla ilgilendiğini söyledi. Bu arada, dünya çapındaki kullanıcılar şaka yapmak için Twitter’a akın ediyor ve Google bile eğlenceye katılmak istiyor gibi görünüyor.

Dikkatli olun – bir Oculus Quest’e sahipseniz, Facebook kapalıyken cihazınızı yeniden başlatmayın, çünkü bu, araştırmacı Jane Manchun Wong’un tweetlediği gibi, oyunlarınıza erişiminizi kaybetmenize neden olabilir.

Yukarıda belirtildiği gibi, bu, sürekli bir İnternet kesintisi akışında yalnızca en sonuncusudur. 8 Haziran’da   Reddit, Twitch ve Amazon gibi popüler sitelerin tümü etkilendiğinden İnternet’in büyük bir bölümüne erişilemedi. Bir  Amazon at majör kesintisi  dünyanın her yerinden kullanıcıları etkiledi – için değil sadece Amazon e-ticaret platformu, aynı zamanda AWS platformunun yararlanarak sitelerinin ve uygulamalarının çok sayıda için. Ve Ağustos 2020’de Google’ın dahil olduğu ve yine büyük bir etki yaratan büyük bir kesinti olayı yaşandı.

Haber gelişiyor. güncellemeler için Mazz10.com‘u tekrar kontrol edin.